Mobilný domček s rozlohou 40 m². Aj takto môže vyzerať bývanie snov

21.07.2015, PRime time | Žena, deti, rodina, zdravie

Palác nemusí byť rozprávkovo veľký na to, aby ste sa v ňom cítili ako v rozprávke. Dôkazom je štvorčlenná rodina žijúca v dome, ktorý susedia v čase jeho stavby mylne považovali za šopu.

Zuzana Matúšová Girgošková s manželom a dvoma deťmi býva v svojpomocne postavenom mobilnom dome. Hoci pri práci s priestorom si nemohli dovoliť veľmi "vyskakovať", podmienkou bolo, aby sa dom v prípade potreby dal rozmontovať a naložiť do dvoch kamiónov – predsa len dokázali vytvoriť interiér, ktorý pôsobí vzdušne a útulne. Výrobné tajomstvo? Zmysel pre detail a prírodné materiály.

Rigips-mobilny-dom-1-X.jpg


Priestoru na rozdávanie

"Nechceli sme ísť po kvantite, ale skôr kvalite, a tak sme si vrchné podlažie pootvárali do anglických galérií," hovorí Zuzana. "Tým, že sme spodnú časť prepojili s vrchnou, máme teraz len nejakých 40-45 metrov štvorcových. S týmto priestorom sa dalo vytvoriť viac miestností, ale pravda je taká, že dnes máme omnoho väčší pocit priestrannosti. Je to otvorený priestor, ktorý ide akoby hore, vytvára optický klam – a aj objektívne malá kuchyňa pôsobí väčšie. Ďalší optický klam sú okná. Tých sme využili naozaj veľa, preto máme všade veľa svetla. Je tu tiež prepojenie s okolím, čo nám opticky robia trebárs terasové dvere. Okná bez členení vytvárajú ilúziu, že priestor pokračuje ďalej," poznamenáva domáca pani.

Zaujímavosťou mobilného domu Girgoškovcov je, že v ňom nenájdete obývačku. "Vedeli sme, že ju nepotrebujeme, lebo nepozeráme televíziu, čiže nepotrebujeme sedieť na veľkej sedačke," vysvetľuje Zuzana, prečo im klasické ústredie papučovej kultúry vôbec nechýba.


Koncept zdravého bývania

Na prvý pohľad zvláštne pôsobí zakomponovanie sadrokartónu do konceptu zdravého bývania. Materiál, ktorý si mnohí spájajú so sídliskami a s panelákovou výstavbou, totiž obostierajú predsudky. "Pozerala som sa na to rovnako. Hovorila som si – bože, sadrokartón?" priznáva Zuzana.

"Chceli sme však docieliť kompromisné riešenie, čo sa týka zdravia, interiéru a pocitov. Ak by sme dom chceli urobiť zo slamy, čo bol náš pôvodný zámer, nemohol by byť mobilný. Keby sme použili hlinené omietky, bola by konštrukcia príliš ťažká, pri transporte by mohla popraskať a možno by prevoz bez veľkej škody nebol vôbec možný. Do tretice, obložiť celý interiér drevom tiež nie je vhodné. Mali by sme pocit, že sme stále na chate alebo v saune," pokračuje.

A tak si Girgoškovci povedali, že to skombinujú s bielymi stenami, ktoré nemusia byť úplne organické, a s nerovnými povrchmi. Tie sú na textúre dreva. Práve preto, aby drevo a korok dokázali správne vyznieť. Na bielom podklade drevené trámy vystupujú oveľa viac do popredia.


Život bez formaldehydu

"Chceli sme vytvoriť akýsi kontrast a aj kvôli zachovaniu ľahkosti a čo najmenšej hrúbky stien, aby nám neubrali z priestoru, sa ukázal ako najvhodnejší materiál práve sadrokartón. Aby to bolo zdravé, využili sme sadrokartón od Rigipsu, ktorý má zložku Activ´Air. Znamená to, že dokáže pohlcovať formaldehyd, a v tom je jeho pridaná hodnota. Keď teda hovoríme o zdravom, ekologickom dome, ktorý obsahuje prírodné materiály, sadrokartón – papier a sadra – tu jednoznačne má svoje opodstatnenie. To, že pohlcuje aj prchavé látky, je ďalšie plus navyše," vraví Zuzana.

Bývanie v mobilnom dome nie je podľa nej pre každého, treba naň odvahu, skúsenosti a silu čeliť krivým pohľadom okolia. "Ak ste rodina s dvoma deťmi a vyhlásite, že si chcete postaviť dvojizbový domček, všetci si poklopú na čelo, či sme v poriadku," smeje sa Zuzana.

"Som za to, aby si v bývaní každý vyskúšal všetko, nech vie, aké to je. Aj podnájom, aj panelák, aj dom. Až na základe vlastných skúseností – a nie nejakých prečítaných faktov – sa treba rozhodovať, čo je pre nás správne. Dom môže byť domovom, no vy si ho musíte vytvoriť a starať sa oň," dodáva.

Rigips-mobilny-dom-3-X.jpg

Rigips-mobilny-dom-4-X.jpg

Foto: Zuzana

Podobné články