Kovové kanvice na polievanie sa vracajú, vydržia dlhšie
Kanvice na polievanie v záhrade musia čosi vydržať. Pri kovových sa netreba už obávať toho, že by hrdzaveli. Výrobcovia ich bežne upravujú pozinkovaním, takže životnosť kanvíc sa podstatne predĺžila.
Keď si vyberám polievaciu kanvicu, mám si zvoliť kovovú alebo plastovú? Oplatí sa priplatiť si aj v tomto prípade za kovovú?
Mária H., Nitra
Odpovedá Marcela Tokošová, výkonná riaditeľka v.d. Kovotvar
• Záhradkári dobre poznajú situáciu, keď sa rozhodnú upraviť si záhony či kvety a zistia, že polievacia kanvica z predošlej sezóny je už nepoužiteľná. Pred niekoľkými rokmi bol veľmi populárny plast. Obľúbený bol vďaka ľahkému materiálu, jednoduchej umývateľnosti a výhodnej cene. Začalo sa vo veľkom dovážať plastové záhradné náradie z Ázie a skôr či neskôr mohli spotrebitelia spoznať cenový rozdiel aj na kvalite výrobkov.
Tie lacnejšie boli náchylnejšie na prasknutie, strácali časom farbu, neodolávali vplyvom počasia a aj dlhší pobyt na slnku ich dokázal zdeformovať. Navyše, znehodnotený výrobok ste už nevedeli nijako zužitkovať. Preto sa zákazníci čoraz častejšie znovu pýtajú na kovové záhradné náradie.
Kov má výhody, vďaka ktorým sa investícia doň čoskoro vráti. Polievacia kanvica z kovu je silná, pevná a stabilná, v prípade poškodenia je možné ju zvariť, neškodia jej pády, tlak ani iná záťaž. Jediným nedostatkom kovu je korózia, no v súčasnosti sa na ochranu kovových výrobkov používa technológia pozinkovania, čo je šikovný spôsob, ako ubrániť železo a oceľ pred hrdzavením.
Kúpiť si kovovú kanvicu je výhodné aj z pohľadu ekologicky mysliacich zákazníkov. Kov sa dá recyklovať a je pritom využitých o 90 percent menej energie ako pri výrobe nového produktu. Navyše, kanvičky sú dotvárané do atraktívnej podoby, pretože sa pri ich úprave využíva aj práškové farbenie. Poslúžia teda aj ako dizajnový doplnok, či už v interiéri alebo v exteriéri.
Foto: Kovotvar