Kupujete bazén do záhrady? Hlavnou starosťou bude čistá voda
Mať pri dome vlastný bazén je v lete ohromné. Jeho výstavbou sa však starosti nekončia. Skôr naopak. Keď ho naplníte, treba ustavične dávať pozor, aby voda v ňom bola zdravá a čistá.
Kvôli vnúčatám by sme radi do záhrady kúpili nadzemný bazén. Známi nás upozorňovali na náklady spojené s údržbou. Akými spôsobmi sa dajú znížiť?
Božena N., Vojka nad Dunajom
Odpovedá Lenka Hurná, špecialistka výrobkovej legislatívy spoločnosti Unilever Slovensko
• Ako ste správne v otázke písali, kúpa bazénu nie je ani zďaleka len otázkou jeho obstarávacej ceny, ktorá sa pri tých menších pohybuje už zhruba od 20 eur až do 500 eur za šesťmetrový ovál s pieskovou filtráciou. Voda ako taká je, samozrejme, značnou položkou v nákladoch. Odvíja sa od veľkosti, keďže bežný bazén s rozmermi 3,66 metra x 0,76 metra má objem 7 991 litrov. Vodu budete navyše musieť často dopĺňať, keďže sa bude vylievať a aj odparovať. V rámci údržby vody je občas dobré aj polovičné vypustenie a dopustenie bazéna vodou čistou.
Bazénová chémia rozhodne nemusí vôbec patriť medzi finančne najnáročnejšie položky. O dezinfekciu sa spoľahlivo a dostatočne postará prípravok na báze chlórnanu sodného (napríklad Savo Originál), ktorý zlikviduje aj riasy. Vždy je dôležité si dôkladne preštudovať informácie o účinnosti prípravku a dávkovanie na obale a nikdy nezabúdať sledovať pH vody (kyslosť) a pomocou vhodných prípravkov ju aj upravovať.
Nákladnejšia je mechanická filtrácia. Kartušová sa dnes už bežne dodáva s bazénmi, no pre vyššiu efektivitu sa vyplatí investovať do pieskovej. Počítajte s tým, že okrem obstarávacích nákladov je nutná pravidelná výmena piesku a niečo stojí aj odber elektrickej energie. Filtre však zabránia prísunu nečistôt, ktorých rozkladanie by malo vplyv na kvalitu. Filtráciou uľahčíte prácu chemickej ochrane a voda zostane tak dlhšie čistá.
Foto: Unilever