Viete, ako sa treba starať o nábytok, aby ste ho nepoškodili?

19.08.2016, Lenka Mušková | Otázky a odpovede

Ako sa staráme o svoje telo a tvár, tak treba venovať pozornosť aj nábytku. Podľa kvality údržby nám bude aj slúžiť. Pekný a čistý nábytok najviac vplýva na vzhľad interiéru. Prinášame vám malý návod na ošetrovanie rozličných druhov.

Ako ošetrovať nábytok tak, aby som ho nepoškodila? Občas sa mi zdá, že stačí možno prachovka či vlhká handrička. Alebo sa vari mýlim?
Petra B., Bratislava

Odpovedá Miroslava Lajčinová zo spoločnosti Tempo Kondela

 Pri drevenom nábytku a doplnkoch z dreva znečistené plochy od prachu najlepšie očistíme vysávaním pomocou metličkového nadstavca, prípadne mäkkou kefkou. Iné znečistenie najlepšie odstránite pomocou navlhčenej utierky v roztoku vody a saponátu. Na ošetrenie povrchovej úpravy prírodnej dyhy, laminátu alebo PVC fólie používame určené prípravky na príslušnú povrchovú úpravu podľa odporúčaní výrobcu, ktoré sú bežne dostupné v špecializovaných predajniach. Na čistenie akéhokoľvek nábytku v žiadnom prípade nepoužívajte agresívne chemické prostriedky (napr. benzín, acetón, riedidlo a pod.), pretože ničia povrch nábytku a tým ho znehodnocujú.

Nabytok-Kondela-1-X.jpg


Kovový nábytok

Aby sa zachoval čo najdlhšie pôvodný stupeň lesku kovových častí, na utieranie prachu používajte zásadne mäkkú handričku. Prach utierajte jemne, bez zbytočne silného pritláčania. Kovové časti výrobku sa elektrostaticky nanášajú práškom a potom vypaľujú pri vysokých teplotách.

Aby výrobca prášku dosiahol žiaduci stupeň lesku, používa jemné a mäkké hliníkové častice. Nedodržaním pokynov na ošetrovanie kovových častí môže dôjsť práve pri týchto hliníkových časticiach, ba aj na celom povrchu k jeho poškodeniu a vytvoreniu matnejších plôch.


Nábytok s poťahom z kože

Nábytok s poťahovým materiálom z prírodnej kože má na ošetrovanie a údržbu špecifické požiadavky. Predovšetkým ho treba chrániť pred priamym slnečným žiarením a nadštandardnou teplotou. Príliš suchý vzduch odporúčame zvlhčovať dostupnými prostriedkami (odparovače, zvlhčovače atď.).

Na ošetrovanie nepoužívajte krém na obuv. Drobné znečistenie odstránite pomocou utierky navlhčenej v destilovanej vode. Na väčšie znečistenie odporúčame používať špeciálne čistiace prípravky na kožu. Kožu treba ošetrovať hneď po jej kúpe každé tri-štyri mesiace a rovnako to môžu byť len ošetrovacie prostriedky na kožu.


Čalúnené zostavy

Ak je nábytok potiahnutý čalúnnickou látkou, povrchového prachu ho zbavujte vysávačom s kefkovým nadstavcom. Poľahnutý, utlačený vlas vyrovnáte jemnou kefkou. Čalúnený nábytok nevyklepávajte. Nemastné škvrny odstránite vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode alebo saponáte. Mastné škvrny vyčistíte vlhkou handričkou namočenou vo vlažnej vode so saponátom. Neodporúčame mokré čistenie, aké by vsiaklo hlboko vo čalúnenia. Po čistení povrch vykefujte v smere vlasov.

Poťahová látka je citlivá na poškodenie ostrými predmetmi (zipsy, spony, cvoky). Hranám nábytku venujte zvýšenú pozornosť najmä pri jeho presúvaní. Drevené lakované časti ošetrujte bežnými prípravkami. Látku neodierajte ostrými kefami ani inými ostrými predmetmi. Neperte ani nežehlite ju!

Pri umelej koži je čistenie od prachu podobné ako v prípade látok. Menšie znečistenia čistíme len vlažnou vodou, väčšie teplou vodou za pomoci pracieho mydla. Netypické znečistenia (krv a pod.) vyčistíme len studenou vodou. Tieto materiály sú takisto citlivé na poškodenie ostrými predmetmi. A tiež je neprípustné žehlenie a pranie! Tieto materiály nevyžadujú žiadnu konzerváciu.


Ratanový nábytok

Tieto druhy nábytku sú dokončené lakom, ktorý ma odolnosť voči poškriabaniu a vlhkosti. Na oživenie lesku a odstránenie nečistôt použite bežné čistiace a leštiace prostriedky určené na tento účel.


Sklenené predmety

Sklenený nábytok neumiestňujte v blízkosti vyhrievacích telies. Nesmú sa naň ukladať horúce, drsné alebo ťažké predmety. Ošetruje sa mäkkou handrou navlhčenou v liehovom čistiacom prostriedku.

Nabytok-Kondela-3-X.jpg

Foto: Tempo Kondela

Podobné články