Na čo treba pamätať, keď uvažujete o kúpe sedacej súpravy?

07.04.2015, Lenka Mušková | Otázky a odpovede

Sedačku si do bytu nekupujeme často. Pri výbere tej správnej sedacej súpravy treba zohľadniť viacero kritérií, napríklad veľkosť priestoru, spôsob používania či dizajn ostatného nábytku.

Zariaďujeme s partnerkou domácnosť a nemáme veľmi veľké priestorové možnosti. Našli sme si malý dvojizbový byt, deti zatiaľ nemáme, no časom iste prídu. Chcel by som sa spýtať, aký zvoliť gauč a nábytok do obývačky, keď potrebujeme ušetriť miesto. Z akých materiálov je gauč najpraktickejší a čo je potrebné zohľadňovať pri výbere sedačky do obývačky?
Martin P., Zvolen

Odpovedá Martin Šutý, konateľ spoločnosti Tempo Kondela nábytok

Kondela-konatel-X.jpg Výber nábytku je predovšetkým vecou vkusu a priestorových možností zákazníka. Z praktického pohľadu je vhodné voliť výrobky, ktoré v sebe spájajú dizajn a funkčnosť. Klienti často uprednostňujú sedacie súpravy s funkciou spania. Takéto lôžko však zvyčajne poslúži len na príležitostné spanie pre návštevy a netreba si ho zamieňať s posteľou na každodenný spánok. Pokiaľ ide o ostatný nábytok do obývačky, dnes je moderné minimalizovať odkladacie priestory v obývacej izbe, pričom sa viac uprednostňuje dizajnový prvok nábytku. Z praktických dôvodov je vhodné myslieť i na dostatok vhodne dimenzovaných a usporiadaných odkladacích priestorov, najmä v menších bytoch.

Ak sedaciu súpravu vyberá rodina s malými deťmi, nezriedka uprednostňujú materiály, ktoré sa dobre čistia, teda kožu alebo syntetické materiály ako náhrady kože. Tie však majú zväčša chladivý efekt pri sedení. Pokiaľ argument ľahkého čistenia nie je pri výbere podstatný, je dobré uprednostniť také materiály, ktoré pôsobia príjemne na dotyk a sú aj na pocit teplé, teda kvalitné látkové poťahy. Moderné látkové poťahy sa dnes už takisto dajú dobre čistiť.

A čo je potrebné ešte zohľadňovať pri výbere sedacej súpravy do obývačky? Určite veľkosť priestoru, kam sedačku plánujete osadiť, vlastný vkus, dizajnové predstavy a intenzitu používania.

Kondela-sedacka-X.jpg

Foto: Tempo Kondela nábytok

Podobné články