Kvalitný, optimálny matrac je základom dobrého spánku

24.04.2015, Lenka Mušková | Otázky a odpovede

Kvalitný matrac je základ dobrého spánku. Prespíme približne tretinu svojho života, preto je dôležité, aby lôžko, na ktoré si večer líhame, čo najviac zodpovedalo tomu, čo potrebujeme.

Hľadáme nový matrac. Aký si máme zvoliť a čo zohľadňovať pri výbere, keď partner je o dosť vyšší a ťažší ako ja? Je vhodnejší tvrdší alebo mäkší matrac?
Petra G., Hlohovec

Odpovedá Martin Šutý, konateľ spoločnosti Tempo Kondela nábytok

Kondela-konatel-X.jpg V prvom rade je dôležité, aby ste zhodnotili pozitívne a negatívne vlastnosti svojho doterajšieho matraca. Pri výbere nového by ste sa mali vyhnúť nedostatkom, aké ste vnímali, a posilniť dobré vlastnosti. V prípade, že váš partner má o pár centimetrov a kilogramov viac ako vy, je vhodné uprednostniť v manželskej posteli dva delené matrace pred jedným veľkým. Čo sa týka výšky matraca, všeobecne platí, že vyšší matrac je komfortnejší. Zaťažený matrac by určite nemal byť svojou hornou hranou pod úrovňou hornej hrany bočnice, aby ste pri sadaní na lôžko a vstávaní z neho nesedeli na bočnej doske postele.
Pokiaľ ide o tvrdosť matraca, ide vyslovene o individuálny parameter. Každý človek má iný pocitový komfort spania závisiaci od toho, aký je matrac pod ním tvrdý. Je dobré si matrac pred kúpou osobne vyskúšať, porovnať rozličné tvrdosti navzájom a vybrať ten, na ktorom sa cítite pohodlnejšie.

Materiálov, z ktorých sa dnes vyrábajú matrace, je veľké množstvo. Veda a technika aj v tomto ohľade prinášajú inovácie, avšak i tu platí, že jednoduché a osvedčené riešenia sú často lepšie ako príliš sofistikované a marketingovo presadzované vylepšenia. Napríklad latexové matrace sú svojou konštrukciou relatívne staré, avšak svojimi funkčnými vlastnosťami a životnosťou stále sú veľmi dobré a obľúbené. Nezriedka sa jednotlivé materiály v jednom matraci vzájomne kombinujú, aby funkcia, komfort a vlastnosti lôžka boli optimálne.

Podobné články