Colliers: investori si v strednej a vo východnej Európe naďalej veria
Trhy strednej a východnej Európy stále pociťujú vplyv na transakčnú aktivitu, objem investičných tokov klesol medziročne približne o 22 percent. Tvrdí to spoločnosť Colliers, ktorá sa zaoberá profesionálnymi službami a riadením investícií v oblasti komerčných nehnuteľností.
Vyše polovice všetkého investovaného kapitálu v strednej a vo východnej Európe (SVE) v prvom polroku 2021 zachytáva Poľsko, spresňuje Colliers. Pre celý rok 2021 firma odhaduje, že koncoročné objemy zostanú na úrovni 10-11 miliárd eur.
"Všetky krajiny v regióne s výnimkou Maďarska a Slovenska zaznamenali medziročný pokles objemov oproti rovnakému obdobiu rokov 2019 a 2020. Napriek pomalému štartu zostáva nálada investorov optimistická a naznačuje oživenie aktivity v druhom polroku t.r., v závislosti od dostupných produktov a jednoduchšieho cestovania," hovorí Kevin Turpin, regionálny riaditeľ Colliers pre výskum regiónu SVE.
Výnosy z prvotriednych investícií
Od začiatku roku spoločnosť zaznamenala útlm vo výnosoch z prvotriednych priemyselných a logistických nehnuteľností o 25 až 200 bázických bodov, keďže tento sektor sa naďalej teší pevným fundamentom a silnému dopytu. Mierne sa posunuli aj výnosy z prvotriednych kancelárií mimo Varšavy a Prahy, a to o 25 bázických bodov. Ďalšia dekompresia sa uplatnila na niektorých trhoch v sektore nákupných centier, ktorý sa snaží zotaviť z prevádzkových obmedzení zavedených v posledných 16 mesiacoch.
"V porovnaní s ostatnými vyspelými trhmi Slovensko ponúka stále veľmi atraktívne výnosy, ktoré popri nedostatku kvalitných produktov v rámci celej Európy môžu pritiahnuť ďalších, nových investorov na trh SR," dopĺňa Ignacio Gomez, odborník na slovenský investičný trh spoločnosti Colliers.
Toky SVE podľa sektorov
V prvom polroku 2021 opäť dominoval kancelársky sektor. Logistika a rezidenčné nehnuteľnosti naďalej priťahujú silný dopyt zo strany investorov, brzdí ich len nedostatočná ponuka na rozdiel od dopytu. Objem investícií do maloobchodu stále podporujú najmä nákupné zóny a aktíva supermarketov. Objemy investícií do hotelov zostávajú obmedzené.
Toky podľa pôvodu kupujúceho
V prvom polroku 2021 bol najaktívnejším európsky kapitál so 46-percentným podielom na celkových objemoch. Za väčšinou aktivity stál severský, britský a nemecký kapitál. Domáci kapitál v strednej a vo východnej Európe bol opäť aktívny nielen pri akvizíciách na vlastných trhoch, ale aj v celom regióne.
Český a maďarský kapitál pokračujú vo svojom ťažení s 20 perc., resp. 10 perc. celkového regionálneho objemu. Severoamerický, ázijský, blízkovýchodný a africký kapitál bol tento rok zatiaľ pomerne pokojný, avšak v druhom polroku sa očakáva ich návrat.
Miera neobsadenosti
Na mnohých trhoch v regióne sa miera neobsadenosti kancelárskych priestorov od roku 2020 vyšplhala na dvojciferné číslo a naďalej rastie, keďže výstavba spustená pred pandémiou sa realizuje a budúca plánovaná ponuka sa pomaly prispôsobuje. Výsledkom je istý tlak na znižovanie nájomného a zvyšovanie stimulov nájomcov.
Naopak, miera neobsadenosti priemyselných a logistických priestorov sa väčšinou znížila. Momentálne je priemerne 5-6 perc., keďže tento sektor sa teší dobrej úrovni dopytu, ktorý najmä v najvyhľadávanejších lokalitách často prevyšuje možnosti ponuky.
Nájomné zostáva pomerne stabilné, pričom priemerné sadzby v regióne sú na úrovni 4,3 eura/m² mesačne. Developeri a prenajímatelia majú silnú vyjednávaciu pozíciu a ak je to možné, na mnohých trhoch uprednostňujú výstavbu na mieru pred špekulatívnou výstavbou.
Foto: Colliers, Pixabay