Energetická hospodárnosť budov: nové povinnosti

06.07.2012, SITA | Budovy

Vlastníci budov, v ktorých orgány verejnej správy využívajú vyše 500 m² celkovej podlahovej plochy, budú musieť od začiatku budúceho roku na viditeľnom a dostupnom mieste vystaviť energetický štítok.

Takúto povinnosť budú mať od 1. januára 2013 aj právnické osoby, ktoré majú energetickú certifikáciu na budovy slúžiace verejnosti. Ide napríklad o obchody a obchodné centrá, obchodné domy, reštaurácie, divadlá, banky a hotely.

Vyplýva to z aktualizácie Koncepcie energetickej hospodárnosti budov do roku 2010 s výhľadom do roku 2020, ktorú dnes schválila vláda SR na návrh ministra dopravy a výstavby.

Energetická certifikácia budov je povinná od účinnosti rovnomenného zákona z roku 2005. Týka sa to aj budov, kde viac ako 250 štvorcových metrov celkovej podlahovej plochy využíva verejná správa alebo právnická osoba pre potreby obyvateľov. Na takýchto budovách musia byť energetické štítky vystavené od 9. júla 2015.

Aktualizovaná koncepcia nadväzuje na pôvodné ciele pri vytváraní podmienok na podporu zvyšovania a postupné zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov. Zároveň zohľadňuje vývoj v posledných rokoch, transformuje ciele a požiadavky európskej smernice o energetickej hospodárnosti budov z roku 2010.

"Smernica zavádza predovšetkým dve nové požiadavky, a to národné plány na zvyšovanie počtu budov s takmer nulovou potrebou energie a nezávislý systém kontroly energetických certifikátov a správ z kontroly vykurovacích a klimatizačných systémov. Na plnenie požiadaviek smernice je dôležitý nový pojem nákladovo optimálna úroveň minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov," uvádza hovorca ministerstva dopravy a výstavby Martin Kóňa.

Podľa európskej smernice všetky nové budovy, kde sídlia a ktoré vlastnia orgány verejnej moci, budú musieť mať takmer nulovú potrebu energie od 31. decembra 2018 a všetky nové bytové a nebytové budovy od 31. decembra 2020.

Členské krajiny Európskej únie majú do roku 2020 znížiť celkovú spotrebu energií o 20 percent, emisie skleníkových plynov majú obmedziť minimálne o 20 perc. pod úroveň roku 1990 a zároveň majú zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na hrubej konečnej energetickej spotrebe na 20 perc.

Pri budovách, ktoré predstavujú 40-percentný podiel spotreby energií a 36-perc. podiel emisií skleníkových plynov v EÚ, zníženie spotreby energií a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov v sektore budov predstavujú podľa ministerstva dopravy a výstavby dôležité opatrenia na obmedzenie energetickej závislosti únie a zníženie emisií skleníkových plynov.

Podobné články