Motýlia záhrada poskytuje svojim obyvateľom na život ideálne podmienky

28.12.2015, Viktor Škulec | Budovy

Spoločnosť Guardian Industries Glass dodala viac ako 1 500 kusov skla rozmanitej veľkosti a tvarov na stavbu tropickej motýlej záhrady Konya Tropical Butterfly Garden v Turecku.

Motýle sú nádherné a krehké stvorenia, veľmi citlivé aj na minimálne zmeny klímy. Pri návrhu záhrady Tropical Butterfly Garden v tureckom meste Konya preto architekti dbali predovšetkým na to, ako sa postarať o stabilnú teplotu a vlhkosť. Vybrali si sklo Guardian SunGuard SNX 60/28, ktoré prepúšťa 60 percent slnečného svetla, ale zároveň odcloní 72 perc. tepla.

Guardian-motyle-1-X.jpg

To umožňuje veľmi presnú reguláciu teploty v budove. SunGuard eXtra selective (SNX) je najvyšším radom protislnečných skiel, ktoré firma Guardian ponúka. Vynikajú aj estetickými vlastnosťami, a to predovšetkým vďaka neutrálnej transparentnej farbe a nízkej odrazivosti.

Mesto Konya má vnútrozemskú klímu, ktorá sa vyznačuje veľkými výkyvmi teplôt medzi zimnými a letnými mesiacmi. Hlavnou úlohou preto bolo zabezpečiť vo vnútri sklenenej budovy konštantnú tropickú klímu s teplotou 26 °C a vlhkosťou 80 perc. Celá stavba pokryla plochu 380-tisíc m².

Guardian-motyle-2-X.jpg

Motýlia záhrada bola otvorená v júni 2015 a s rozlohou 1 600 m² sa stala najväčším objektom svojho druhu v Európe. Možno tu vidieť až 6-tis. motýľov 15 druhov a 20-tis. tropických rastlín, ktorých tu je 98 druhov.

Sklo SunGuard nielenže pomáha chrániť tieto vzácne rastliny a živočíchy, ale podstatne tiež prispieva k tomu, aby budova bola energeticky úsporným a ekologickým objektom. Projekt múzea v meste Konya získal ako prvý v Turecku certifikáciu LEED Silver. Metodika LEED (Leadership in Energy and Environmental Deisgn) hodnotí objekty na základe ich energetickej úspornosti a ekologických parametrov, vytvorila ju americká Rada pre zelené budovy. Na projekte sa podieľala aj medzinárodná architektonická a projekčná firma Arup, realizáciu stavby mala na starosti turecká spoločnosť Akçim-Evçağ.

Guardian-motyle-3-X.jpg

Foto: Guardian

Podobné články