Na verejných budovách môže SR ušetriť ročne až 60 mil. eur

19.06.2018, Tomáš Stupavský, SITA | Budovy

Slovensko by mohlo vo verejnom sektore pri realizácii projektov zameraných na energetickú efektívnosť ročne ušetriť 60 miliónov eur. Impulzom môže byť nové usmernenie štatistického úradu Eurostat.

Slovenský priemysel by vďaka projektom iba s 20-percentnou priemernou úsporou mohol ročne ušetriť dokonca až 340 miliónov eur. myslí si predseda správnej rady Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES-SK) Marcel Lauko. "Na Slovensku je veľký potenciál v oblasti realizácie energeticky efektívnych projektov vo verejnom aj v súkromnom sektore. Možnosti, ako a kde tieto projekty efektívne realizovať, sú naozaj značné, potenciál však SR dostatočne nevyužíva," tvrdí M. Lauko.

MZV-budova-1-X.jpg


Úspory bez zadlžovania

Dopyt po obnovovaní verejných či priemyselných budov by sa mal zmeniť po tom, ako začalo platiť nové usmernenie štatistického úradu Eurostat. Na základe tohto usmernenia investície do znižovania spotreby energií budov už nebudú štát formálne zadlžovať.

"Nová regulácia Eurostatu je veľkým impulzom pre investície znižujúce spotrebu energie verejných budov aj verejného osvetlenia. Vďaka novým pravidlám môžu vlastníci a správcovia verejných budov realizovať projekty, ktoré zásluhou rozpočtových pravidiel dosiaľ neboli možné. Po starom bola investícia do energeticky úspornejších technológií súčasťou verejného dlhu, čo obciam, mestám a štátnym organizáciám doteraz bránilo realizovať ich. Nové pravidlá už investíciu realizovanú prostredníctvom tzv. garantovaných energetických služieb (GES) z verejného dlhu vynímajú," vysvetľuje M. Lauko.


Obnovená je jedna budova zo štyroch

Na Slovensku je dnes obnovených zhruba 25 percent verejných budov, pričom verejný sektor má približne 15-tisíc objektov. "Slovensko sa vďaka spomínaným zmenám môže v blízkej budúcnosti dočkať jednej z najväčších obnov verejných budov a zariadení vôbec. Mnohé verejné stavby sa zrejme konečne dočkajú rekonštrukcie," poznamenáva M. Lauko.

Celosvetovo používanou metódou na zvyšovanie energetickej efektívnosti s garanciou dosiahnutia plánovaných výsledkov je práve GES, dopĺňa šéf asociácie. Táto služba umožňuje využiť potenciál budúcich úspor energie každej budovy na financovanie potrebných investícií. "GES je cesta, ako použiť budúce úspory energie na realizáciu energeticky efektívnych opatrení teraz. Šetrí energiu v budúcnosti a peniaze už dnes. A navyše, výška úspory je zmluvne garantovaná, čo zjednodušene znamená, že ak klient nič neušetrí, nič nezaplatí," vysvetlil M. Lauko.


Druhý ročník súťaže Efektia

Asociácia zároveň vyhlásila druhý ročník súťaže Efektia o najlepšie projekty energetickej efektívnosti na Slovensku. O ocenenie sa môžu uchádzať podnikateľské subjekty, štátne a verejné inštitúcie, obce a mestá so sídlom na území SR, ktoré v priebehu posledných troch rokov realizovali projekt zameraný na energetickú efektívnosť.

Efektia-2018-X.jpg

APES-SK je záujmovým združením právnických osôb, ktoré vzniklo s cieľom podporovať využívanie Garantovanej energetickej služby. Asociáciu oficiálne zaregistrovali v roku 2014, v súčasnosti má 16 členov.

Ilustračné foto: MZV SR

Podobné články