Nevšedný projekt revitalizácie starej Mlynice v Bratislave

13.05.2015, Katarína Dudáková | Budovy

Viacúčelový areál onedlho vznikne revitalizáciou prevádzkových objektov Mlynice v bývalom areáli výrobného závodu Ľahkých stavebných hmôt v mestskej časti Bratislava - Nové Mesto.

Zámerom je využiť maximum z pôvodnej budovy a k nemu funkčne náležiaceho objektu Sila. Za projektom revitalizácie pôvodného brownfieldu stojí bratislavská stavebná spoločnosť ise, s.r.o., ktorá má už na svojom konte aj niekoľko etablovaných developerských projektov.

Priemyselné objekty na území medzi Rožňavskou a Vajnorskou ulicou v Bratislave prejdú rozsiahlou revitalizáciou. "Našou víziou je prinavrátiť život 50 rokov starému a opustenému priemyselnému objektu, kde sa krátko po Nežnej revolúcii skončila pôvodná výroba ľahkých stavebných hmôt. Veríme, že sa nám ho podarí premeniť na multifunkčný priestor, ktorý ponúkne široké možnosti využitia," hovorí Oto Bortlík, konateľ firmy ise.

Mlynica-1-X.jpg


Pekný výhľad na mesto

Developer sa zaviazal primeranými úpravami zachovať charakter pôvodných priemyselných objektov, avšak s novým využitím. V konečnej fáze by mala vzniknúť budova s originálnym charakterom, ktorý rešpektuje a využíva maximum pôvodných konštrukcií. Odvážnou myšlienkou je aj využitie hornej časti objektu na loftové byty s veľkými terasami a pekným výhľadom na mesto.

"Veríme, že projekt osloví ľudí, ktorí s ním budú takpovediac na jednej vlnovej dĺžke. Tiež dúfame, že priláka klientov hľadajúcich niečo iné ako klasické administratívne budovy alebo biznis centrá. Prípadne ich zaujme možnosť bývať v ozajstnom lofte," poznamenáva O. Bortlík.

Mlynica-3-X.jpg


Príjemné miesto na prácu aj život

Developer a stavebná firma v jednom bude citlivo pristupovať najmä k požiadavkám budúcich užívateľov. Projekt si kladie za cieľ vytvoriť platformu pre komunitný život, kreatívnu prácu, ale aj miesto pre priateľské stretnutia. Charakter budovy umožňuje nevšedné, ale flexibilné usporiadanie priestoru.

Sám developer prizýva budúcich užívateľov Mlynice, aby sa zapojili do procesu návrhu budúceho využitia projektu. "Tomuto miestu chceme vrátiť život, považujeme však za dôležité, aby vyjadrovalo požiadavky a očakávania ľudí, ktorú tu budú pracovať, žiť a stretávať sa," vysvetľuje O. Bortlík.

Návrh novej tváre bývalej Mlynice pripravuje architektonické štúdio GutGut, s.r.o., realitným konzultantom je spoločnosť Iuris, s.r.o. Celková úžitková plocha Mlynice a Sila je približne 3 800 metrov štvorcových.


Kancelárie na predaj

Srdcom Mlynice bude centrálny priestor určený na spoločenské podujatia, výstavy, firemné eventy a podobne. Vyššie podlažia budú patriť biznis potrebám spoločností a jednotlivcov. Na druhom podlaží budú zasadacie miestnosti rozličných veľkostí, ktoré budú k dispozícii všetkým užívateľom administratívnych priestorov. Samostatné kancelárie budú umiestnené na treťom podlaží a poskytnú majiteľom či užívateľom značnú flexibilitu.

Developer má v úmysle kancelárie predávať do osobného vlastníctva budúcim užívateľom. Ide o netradičný obchodný model, vzhľadom na to, že v súčasnosti je trend kancelárie skôr prenajímať.

"Zo strany budúcich potenciálnych užívateľov je zatiaľ väčší záujem o možnosť odkúpenia administratívnych priestorov a my im chceme vyjsť v ústrety. Počíta sa však aj so spoločnými časťami, ktoré budú využívané všetkými vlastníkmi," pokračuje O. Bortlík. Administratívna časť s plochou približne 1 600 m² ponúkne viacero typov kancelárskych priestorov vrátane hot-desk zóny a individuálnych kancelárií.

Mlynica-4-X.jpg


Atraktívne bývanie v lofte

Mlynica ponúkne exkluzívne bývanie v podobe piatich loftov s veľkorysou svetlou výškou a viacúrovňovým vertikálnym členením. Ku každému loftu bude patriť aj terasa. Majitelia bytov budú mať svoje súkromie a zároveň budú súčasťou komunity. "Trend práce z domu sa v Mlynici môže dostať na novú úroveň. Majiteľ loftu si priamo v budove môže zriadiť vlastný ateliér alebo využívať kancelársky priestor o poschodie nižšie," vymenúva výhody O. Bortlík.

Zanedbané a opustené budovy Mlynice a Sila v bývalom priemyselnom areáli prejdú rozsiahlou revitalizáciou. Súčasťou tejto úpravy bude aj výstavba parkovísk, úprava priľahlých exteriérových plôch a výsadba zelene.

Mlynica-5-X.jpg

Vizualizácie: GutGut

Podobné články