Obnovu potrebuje najmä Kamenné námestie, myslia si Bratislavčania
Podľa vačšiny Bratislavčanov si námestia v mestskej časti Staré Mesto vyžadujú obnovu a opravu, aby spĺňali štandardy európskej metropoly. Revitalizáciu podľa nich potrebuje najmä Kamenné námestie.
Bratislavčanom prekáža v Starom Meste predovšetkým celkový vzhľad a stav námestí, chýbajú im oddychové zóny a zeleň. Najhoršie je na tom Kamenné námestie, ktoré podľa nich súrne potrebuje investície na revitalizáciu.
Práve tejto lokalite v historickej časti Bratislavy podľa obyvateľov mesta najviac chýba zeleň a miesta na zastavenie a oddych. Ďalej im prekážajú špinavé budovy, komunikácie v zlom technickom stave a veľa bezdomovcov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Lordship Real Estate uskutočnila v marci 2012 na vzorke tisíc obyvateľov Bratislavy firma GfK Slovakia.
V Starom Meste, cez ktoré každý deň prechádzajú nielen domáci obyvatelia, ale aj návštevníci a turisti, by Bratislavčania chceli krajšie a zelenšie námestia. Myslia si, že mesto by malo byť iniciátorom revitalizácie týchto lokalít.
Nespokojných je takmer sedem osôb z desiatich
Miestom, ktorá si najviac zasluhuje úpravu vzhľadu, je Kamenné námestie. V prieskume ho spontánne spomenula až tretina Bratislavčanov. Za ním nasleduje Šafárikovo námestie, ktoré spomenulo 19 percent obyvateľov, a Námestie SNP (uviedlo ho 18 perc.). Súčasný stav týchto lokalít dlhodobo nezodpovedá predstavám a potrebám Bratislavčanov.
S terajšou podobou Kamenného námestia je nespokojných takmer 70 perc. obyvateľov Starého Mesta a 65 perc. ľudí z iných častí Bratislavy. Iba niečo vyše desatiny obyvateľov Bratislavy považuje momentálny stav Kamenného námestia za vyhovujúci a nemenili by na ňom nič. Hlavnými dôvodmi nespokojnosti sú chýbajúca zeleň, vzhľad a technický stav budov a komunikácií, špina, rozbité chodníky, stánky, všadeprítomní bezdomovci a hrozba kriminality.
Ľudia nie sú proti súkromnému investorovi
"Žiadaná zmena by mala spočívať v zmodernizovaní lokality a jej prispôsobení potrebám dneška a úrovni života v hlavom meste. Ľudia cez Kamenné námestie zväčša len prechádzajú, chceli by sa však tam aj zastaviť a tráviť tam viac času," hovorí Rastislav Kočan, vedúci oddelenia Financial Services & Digital Technology v spoločnosti GfK Slovakia.
Prevažná väčšina obyvateľov Starého Mesta (95 perc.) a obyvateľov ostatných častí Bratislavy (96 perc.) očakáva, že vedenie mestskej časti Staré Mesto sa zaktivizuje a bude iniciovať snahy o revitalizáciu Kamenného námestia.
V rámci hľadania finančných prostredkov by väčšine obyvateľov Starého Mesta (78 perc.) a obyvateľom ostatných častí Bratislavy (74 perc.) neprekážalo, keby sa do rekonštrukcie Kamenného námestia zapojil investor zo súkromného sektora, dodáva prieskum GfK Slovakia.
Lordship znovu otvára diskusiu
Budúca podoba Kamenného námestia je jednou z najdiskutovanejších tém tohto typu v Bratislave, napísal v máji t.r. portál reality.etrend.sk. Odkedy lokalita prešla prevažne pod britskú developerskú skupinu Lordship Real Estate, táto firma predstavila niekoľko plánov na kompletnú prestavbu. Jej odvážne vízie medzičasom zbrzdila kríza, spoločnosť sa do diskusie o novom vzhľade miesta púšťa opäť.
Do reálnej výstavby je však ešte ďaleko a aj vizualizácie sú viac predstavou než realitou. Ráta sa totiž s architektonickými súťažami na podobu verejného priestoru i samotného námestia. Podľa Juraja Šaštinského, riaditeľa Lordshipu pre Slovensko a ČR, je v súčasnosti potrebné vypracovať urbanistickú štúdiu zóny, ktorá bude základom novej podoby územného plánu zóny.
Spustenie výstavby možno na prelome rokov 2013 a 2014
Predstava Lordshipu hovorí o zachovaní hotela Kyjev spolu s podnožou a dobudovaní okolia. "V akej forme zostane zachované samotné obchodné centrum, zatiaľ nevieme povedať," dodáva J. Šaštinský. Nová výstavba by mala pospájať osamotene stojace domy v okrajoch námestia. Centrálny vstup navrhuje zo strany Námestia SNP, vnútorné ulice majú byť prestrešené. Niektoré objekty sa môžu ešte nadstavať, najviac do výšky okolitej zástavby.
Kamenné námestie potrebuje podľa developera značnú zmenu a dobudovanie aj preto, lebo súčasný stav je niečím medzi pôvodnou ideou zo 60. a 70. rokov minulého storočia a neskoršími predstavami. K pôvodným objektom postupne pribúdali nové budovy, niektoré bude treba aj zbúrať.
Kompletné prebudovanie lokality je vecou na viac rokov. V optimistickom variante schválenia štúdie ešte tento rok je štart výstavby reálny niekedy na prelome rokov 2013 a 2014. Samotné budovanie bude vzhľadom na ambicióznosť plánov trvať niekoľko rokov. Citlivosť lokality a množstvo dotknutých strán môže navyše výrazne ovplyvniť termíny vydávania povolení, dodáva reality.etrend.sk.
Foto: GfK Slovakia
Vizualizácie: Lordship