Uhlíková stopa budov výrazne ovplyvňuje boj s klimatickou krízou

29.09.2022, Henrieta Kiššová | Budovy

Pojem uhlíková stopa sa stáva neoddeliteľnou súčasťou dneška. Budovy nielen materiálmi, z ktorých sú postavené, no aj svojou prevádzkou zodpovedajú za takmer 40 percent svetových emisií skleníkových plynov.

Zelené stavby a ekologizácia developmentu sú zásadnými faktormi pri boji s klimatickou zmenou. To, že znižovanie uhlíkovej stopy budov (v prepočte na hmotnosť CO₂) je úlohou, ktorú je lepšie neodkladať, potvrdili aj hostia akcie Green Business Breakfast. V bratislavskom administratívnom komplexe Einpark Offices ju usporiadala Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC).

Einpark-offices-1-X.jpg

 Bratislavský administratívny komplex Einpark Offices, kde sa konala akcia Green Business Breakfast o znižovaní uhlíkovej stopy budov v období klimatickej zmeny


 

"Sme prvou generáciou, ktorá začína výrazne pociťovať účinky klimatickej krízy, no zároveň poslednou, čo ešte má šancu s tým niečo urobiť. V boji proti nežiaducim zmenám klímy je kľúčové znižovanie emisií uhlíka. Dnes sa ako hlavný motivačný nástroj pri dosahovaní tohto cieľa uvádza budúcnosť planéty. Z môjho pohľadu je to však budúcnosť ľudstva, ktorá je v ohrození. A je len na nás, v akom stave Zem odovzdáme ďalším generáciám," uviedol Martin Stohl, poradca predstavenstva SKGBC.


Najzelenšia kancelárska budova v SR

V tomto kontexte je potrebné, aby sa jednotliví hráči na trhu skutočne snažili svoju uhlíkovú stopu znižovať a smerovali ku karbónovej neutralite. "Einpark Offices, 'najzelenšia' kancelárska budova na Slovensku, dokáže počas jedného roku v porovnaní s konvenčnou stavbou rovnakej veľkosti ušetriť vyše milióna kilogramov CO₂. Úspora energie dosahuje približne 80 percent. Aj vďaka tomu pracujeme na získaní certifikátu LEED Zero Carbon pre Einpark, čím sa stane deviatou takouto budovou na svete a prvou v SR," spresnil Igor Bubeník, šéf útvaru ESG spoločnosti Corwin.

Ako táto stavba certifikovaná na LEED Platinum funguje v praxi, to si účastníci Green Business Breakfast mohli pozrieť počas individuálnej prehliadky. Unikátna je nielen svojimi zelenými strechami, schopnosťou premeniť na kompost až 50 ton organického odpadu ročne, ale aj využívaním čisto obnoviteľných zdrojov energií, vetraním na základe monitoringu CO₂ či včelími úľmi na vegetačnej streche. K znižovaniu uhlíkovej stopy prispieva aj fakt, že 78 perc. jej užívateľov volí alternatívne formy dopravy.


Znižovanie uhlíkovej stopy a stromy

Kroky k redukcii uhlíkovej stopy projektov podniká aj ďalší developer so slovenskými koreňmi – HB Reavis. "Podľa analýzy, ktorú sme realizovali na britskom trhu, ročne naše aktivity v Spojenom kráľovstve vyprodukujú 23-tisíc ton oxidu uhličitého. Ak by sme nič neurobili, do roku 2030 by to bolo 254-tis. ton," vysvetlil Tomáš Messinger, šéf útvaru ESG & sustainability v HB Reavise.

Aj preto sa tento developer rozhodol v rámci pilotného projektu znížiť uhlíkovú stopu všetkých svojich budúcich akvizícií o 48 perc. Dokáže tým ušetriť toľko CO₂, ako by pohltilo viac ako päť miliónov stromov rastúcich v Londýne.


Dôraz na prevádzkové vlastnosti budov

Boj s klimatickou krízou berú vážne aj v skupine Saint-Gobain. "Snažíme sa minimalizovať vplyvy našej výroby na životné prostredie, rovnako v tom chceme pomáhať aj našim klientom. Na vlastných budovách inštalujeme fotovoltické panely a vytvárame vegetačné strechy. Zákazníkom dodávame stavebné materiály so zodpovedne stanovenými EPD, či vytvárame postupy, ako znižovať nadspotrebu materiálov na stavbe, a tým nielen predchádzať plytvaniu, ale aj vytváraniu zbytočného odpadu a environmentálnej záťaže," povedal Tomáš Guniš, projektový a architektonický špecialista v Saint-Gobain Slovensko.

Ako upozornil, až 69 perc. produkcie CO₂ tvorí užívanie budovy, 28 perc. pripadá na spracovanie surových materiálov, z ktorých je vyrobená. Preto je dôležité na prevádzkové vlastnosti budovy klásť zvýšené nároky. Len tepelná izolácia stien dokáže počas svojej životnosti ušetriť 300-násobok objemu CO₂, ktorý sa využije pri jej výrobe. Ignorovať tieto fakty sa preto nevypláca.

"Príklady z praxe, ktoré na Green Business Breakfast zazneli, potvrdzujú, že boj s klimatickou krízou a jej výsledok máme do značnej miery vo vlastných rukách. Preto by bolo vrcholne nezodpovedné nevyužiť všetky možnosti, ktoré nám aktuálne technológie ponúkajú a na výsledok tohto úsilia rezignovať," dodal M. Stohl.


Týždeň zelených budov 2022

Uhlíková stopa budov, drevo ako obnoviteľný zdroj a alternatíva v komerčnej výstavbe a tiež udržateľné budovy a mestá v čase energetickej krízy – to sú hlavné témy podujatí Týždňa zelených budov 2022. SKGBC organizuje tento rok už 12. ročník podujatí nadväzujúcich na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council, WGBC). Hlavným mottom tohtoročnej série akcií po celom svete je #BuildingforEveryone.

Týždeň zelených budov 2022 zorganizuje SKGBC s podporou generálnych partnerov týždňa Saint-Gobain, VÚB banka, J&T Real Estate a Corwin SK. Hlavnými partnermi podujatí sú Peikko Slovakia, Siemens, HB Reavis, Rehau, YIT Slovakia, Alto Real Estate. Jednotlivé akcie venované udržateľnej výstavbe podporili aj Prvá stavebná sporiteľňa, Koor, Schüco, MiddleCap, ProInterier a Knauf Insulation. Nad sériou podujatí Týždňa zelených budov 2022 prevzali záštitu minister životného prostredia SR Ján Budaj a minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

 Foto: einparkoffices.sk

Podobné články