Stavanie ekologických kancelárií developerov zatiaľ nezaujalo

02.03.2011, SITA | Budovy

Rok 2010 bol pre slovenský a predovšetkým pre bratislavský trh s kancelárskymi priestormi mimoriadne úspešný, no trend výstavby tzv. zelených budov sa zatiaľ neuchytil.

Podľa vedúceho oddelenia s kancelárskymi priestormi poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis Olivera Galatu na bratislavskom realitnom trhu začiatkom roku 2010 bolo 1,37 milióna metrov štvorcových moderných kancelárskych plôch a do dvoch rokov ich má byť okolo 1,5 mil. metrov štvorcových. Žiaden z dokončených projektov však nespĺňa kritériá zelenej budovy.
 

Prvé dva projekty sa už stavajú

Vo výstavbe sú momentálne iba dva projekty, ktoré môžu po dokončení dostať vizitku zelené. EcoPoint v Košiciach má už predcertifikát DGNB (Das Gütesiegel Nachhaltiges Bauen), na ktorého získanie je potrebné splniť vyše 60 kritérií týkajúcich sa ekológie, ekonomiky, sociálno-kultúrnych a funkčných aspektov techniky, procesov a lokality. Použité materiály a technológie umožnia znížiť prevádzkové náklady v EcoPointe takmer o 30 percent oproti štandardu na kancelárskom trhu a náklady na kúrenie a chladenie môžu klesnúť o takmer 70 perc. v porovnaní so štandardom.

V hlavnom meste vybudujú komplex Bratislava Business Center 1 Plus, ktorý by mal po dokončení spĺňať kritériá na získanie certifikátu LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design). Ten sa udeľuje objektom šetrným k životnému prostrediu, ktoré musia mať okrem iného zdvojenú podlahu, otvárateľné okná, stropné chladenie alebo samostatne riadené vykurovanie a chladenie.
 

Ku kultúre zelených budov musí Slovensko dospieť

Riaditeľ slovenskej kancelárie firmy Colliers International Ermanno Boeris si myslí, že na Slovensku zatiaľ nie je kultúra na stavanie zelených budov. Tie podľa neho pritom už nie sú také drahé ako kedysi, no developeri vnímajú ekologický rozmer ako zbytočný náklad. "Poradenstvo pri týchto projektoch nie je lacná záležitosť, drahšie sú aj niektoré materiály, ale o desať rokov budú mať projekty, ktoré nie sú zelené, o polovicu nižšiu hodnotu ako tie, ktoré sú," vysvetlil E. Boeris.

Jeho slová potvrdzuje aj štúdia Emerging Trends in Real Estate 2011 spoločností PricewaterhouseCoopers a Urban Land Institute. Podľa nej budú v tomto roku v realitnom sektore v Európe dominovať práve ekologické budovy. V štúdii oslovení investori potvrdili, že zelené budovy sa stanú novým štandardom, a to aj napriek ich súčasnému nízkemu trhovému podielu, ktorý predstavuje len 2 perc. Úmerne s rastom hodnoty zelených budov pritom bude podľa nich klesať hodnota starších, neekologických objektov.

Podobné články