Strechu veľkogaráží na sídlisku Solinky v Žiline pokryli zeleňou

23.06.2015, Oľga Gluštíková | Budovy

Trendom najmä v mestách, ktoré čelia úbytku zelene, sa stávajú extenzívne vegetačné strechy. Ide o inovatívny urbanistický prvok, ktorý je ekologický a zároveň pôsobí veľmi esteticky.

Zelené strechy majú veľa pozitívnych vlastností, pre ktoré sa vyplatí zvážiť ich realizáciu v mestských sídlach. "Podporujú kvalitu ovzdušia produkovaním kyslíka a prispievajú k zdravej klíme. Popritom zadržiavajú zrážkovú vodu a chránia povlakovú krytinu objektov pred výkyvmi teploty aj UV žiarením," hovorí Jaroslav Vaňo, produktový manažér spoločnosti Icopal, a.s., ktorá dodáva komplexný systém s názvom Zelená strecha Icopal. Kus zelene medzi bytové domy nedávno vniesla strecha nových dvojposchodových veľkogaráží na sídlisku Solinky v Žiline.

Zelena-strecha-1-X.jpg


Rýchla a jednoduchá realizácia

Do zelenej strechy na sídlisku v Žiline sa rozhodla investovať spoločnosť Baudes, s.r.o., a to najmä pre inovačný charakter systému. "Spočíva v tom, že naraz dodáme a namontujeme všetky potrebné prvky systému vrátane rastlinnej vrstvy. Montáž je rýchla a jednoduchá. Výhodou je, že Zelená strecha Icopal neobsahuje žiadny strešný substrát. Váha celej skladby je tak štyrikrát menšia v porovnaní s klasickým riešením so strešným substrátom," vysvetľuje realizátor Marián Korman zo spoločnosti Anti Aqua, s.r.o.

Celková hmotnosť nového systému zelenej strechy je iba 55 kg/m², preto si nevyžaduje navrhovanie staticky náročných konštrukcií a je vhodný aj na rekonštrukcie. Realizácia na sídlisku Solinky v Žiline sa začala na prelome septembra a októbra 2014 a trvala zhruba jeden týždeň. Išlo o návrh plochej extenzívnej zelenej strechy so skladbou bez tepelnej izolácie. Na budovu veľkogaráží realizátor inštaloval zhruba 900 m² extenzívnej vegetačnej strechy.

Zelena-strecha-2-X.jpg

Zelena-strecha-3-X.jpg


Zloženie strechy bez zateplenia

V prvom kroku sa na nosnú konštrukciu so spádovou vrstvou dala geotextília, ktorá v skladbe strechy spĺňa úlohu separačnej vrstvy. Na ňu sa voľne položila mPVC fólia Monarplan G 1.5 mm, ktorú v spojoch realizátor zváral horúcim vzduchom. Na hotovú hydroizolačnú vrstvu sa vzápätí položila drenážna vrstva.

"Išlo o Icodren 10 Speed Drainage SBS. Táto drenážna rohož zaručuje vysoký súčiniteľ filtrácie vody celým svojím povrchom a chráni drenážny systém pred zanesením," poznamenáva J. Vaňo. Rohož je pružná, pričom sa ľahko ukladá a prispôsobuje sa nerovnostiam podkladu. V rámci skladby extenzívnej zelenej strechy sa realizovala aj retenčná vrstva.

Skladá sa zo sústavy siedmich vrstiev špeciálnej geotextílie Icomat 140. Je to systém netkanej geotextílie, ktorej unikátny charakter spočíva v retenčnej aj drenážnej funkcii naraz a vo vnútornej cirkulácii vzduchu. Táto časť skladby strechy pritom zabezpečuje trojnásobne dlhší čas vysychania ako bežný substrát. Keďže má vysoký obsah prírodných zložiek, poskytuje vhodné podmienky na zakorenenie rastlinstva. Jednotlivé vrstvy sa ukladali na kríž, vždy nasledujúca vrstva kolmo na už položenú vrstvu geotextílie.

Zelena-strecha-5-X.jpg

 Zloženie systému Zelená strecha Icopal (bez zateplenia): 1. Extenzívna zeleň – predpestované vegetačné rohože Icomat Green 317; 2. Retenčná vrstva – sedem vrstiev špeciálnej geotextílie Icomat 140; 3. Drenážna vrstva – Icodren 10 Speed Drainage SBS; 4. Hydroizolačná vrstva – mPVC fólia Monarplan G 1.5 mm; 5. Separačná vrstva – geotextília; 6. Železobetónový podklad.


 

Strecha svoju funkciu plní ihneď

Priamo na retenčnú vrstvu realizátor napokon aplikoval vegetačné rohože Icomat Green 317 určené pre ploché strechy. "Sú tvorené machmi, kvitnúcimi bylinami a rôznofarebnými rozchodníkmi. Ide o predpestovanú vegetačnú rohož, ktorá je v okamihu dodania na 70 až 100 percent pokrytá zeleňou," vysvetľuje J. Vaňo.

Vegetačné rohože dopravil žeriav priamo na strechu, odkiaľ sa rozložili vedľa seba na celú plochu. "Zelená strecha Icopal sa javí z časového hľadiska realizácie ako bezkonkurenčné riešenie a nestará sa len o ekologickú stránku. V nevykurovanom objekte pôsobí ako tepelná izolácia účinná proti prehrievaniu slnkom," konštatuje Branislav Sališ, manažér projektu zo spoločnosti Baudes.

Zelena-strecha-4-X.jpg

Foto: Icopal

Podobné články