Technológie Schüco v kancelárskej budove v nemeckom Esslingene

21.05.2018, Juraj Turzo | Budovy

Nové sídlo zväzu zamestnávateľov Südwestmetall v nemeckom meste Esslingen vzbudzuje pozornosť nielen svojím vzhľadom. Unikátne je aj z pohľadu energetických úspor a tepelnoizolačných vlastností.

Cestujúci, ktorí idú vlakom medzi Stuttgartom a Ulmom, pri pohľade z okna neprehliadnu nový objekt na západnom okraji mesta Esslingen. Žiarivo biela budova s dynamickými formami je novým sídlom Neckar-Fils, regionálnej skupiny zväzu Südwestmetall. Tu si členovia zväzu zamestnávateľov budú vymieňať myšlienky a znalosti či organizovať konferencie.

Esslingen-Schueco-1-X.jpg

Nevšedná budova nevyniká len svojím vzhľadom. Architekti zo štúdia [fritzen 28] v nej použili aj najnovšie udržateľné technológie: zámerne zvolili fasádny systém Schüco FW 50+.HI, ktorý zaručuje maximálnu tepelnú izoláciu a ktorého elegantné štíhle profily vytvárajú doslova priehľadné kancelárie. Originálne pracovné prostredie s dostatkom prirodzeného svetla ponúka aj krásne výhľady na neďalekú vinicu.

Esslingen-Schueco-2-X.jpg


Vrstvenie typické pre vinicu

To, ako umiestniť objekt na pozemku, nebolo pre architektov zo štúdia [fritzen 28] v Esllingene jednoduché. Budova je posledná v novozastavanej oblasti s rôznorodým využitím. Zužujúca sa trojuholníková stavba je vklinená medzi železničnú trať, rušnú cestu a vinicu v pozadí. Architektom sa podarilo vytvoriť plynulý prechod medzi prírodou a zástavbou a zatraktívniť vstup do mesta.

Na západnej strane má budova odstupňované poschodia, čo vytvára plynulý prechod do susednej zástavby. Prvý, najnižší stupeň tvorí biela oporná stena, ktorá vedie z hornej časti územia pozdĺž cesty a potom sa dynamicky stáča smerom k vjazdu do podzemných garáží. Hlavnú inšpiráciu architektom poskytli vinice s typickým horizontálnym vrstvením svahu a s oblúkovými krivkami.

Budova s amorfnou, neurčitou formou v sebe tieto prvky reflektuje. Každé zo štyroch podlaží je iné. Ustupujú do pozadia alebo, naopak, vyčnievajú, vytvárajú terasy a ponúkajú rôznorodé pohľady zvnútra aj zvonku. Na fasáde sú striedavo použité kontinuálne pásové okná a veľké biele medziokenné panely, ktoré atraktívne vrstvenie ešte viac zdôrazňujú.

Esslingen-Schueco-3-X.jpg

Esslingen-Schueco-4-X.jpg


Podstatou objektu je komunikácia

Budova zvonku pôsobí otvorene a doslova láka nazrieť do nej. Vnútri je zaliata denným svetlom a ponúka priestor na komunikáciu a rokovania. Centrálnym prvkom objektu je vnútorné átrium obklopené plochou, kde sa môžu organizovať schôdzky – je tu foyer, recepcia, zasadacia sála a ďalšie miestnosti.

Otvorenú atmosféru posilňujú zavesené diskovité LED svetlá a široké jednoramenné schodisko. Z doslova priehľadných miestnosti možno vďaka rozsiahlym pásom okien pozorovať vonkajšiu zeleň a vinicu. Jednoducho zariadený interiér stavil na bielu farbu a bambus.

Esslingen-Schueco-5-X.jpg

Esslingen-Schueco-6-X.jpg

Esslingen-Schueco-7-X.jpg


Ucelený udržateľný koncept

Sofistikovaný energetický koncept objektu spracovala firma Transsolar. Energiu na vykurovanie a chladenie získava budova so železobetónovou konštrukciou pomocou tepelného čerpadla z podzemnej vody. Systém tepelne aktívnych stropov kontroluje vnútornú teplotu a efektívna omietka redukuje hluk v miestnostiach.

V strope sú použité špeciálne pohlcovače hluku, vďaka ktorým nebolo nutné inštalovať závesné akustické podhľady. Umiestnené sú iba výnimočne v niektorých miestnostiach s vyššími požiadavkami na zvukovú izoláciu, napríklad v otvorených priestoroch sekretariátu alebo zasadačke. Mechanická priečna ventilácia, vetranie s výmenníkom tepla a osvetlenie založené len na LED technológii sú tiež súčasťou uceleného udržateľného konceptu.

K energetickej bilancii významne prispieva stĺpikovo-priečnikový fasádny systém Schüco FW 50+.HI. Umožňuje dosiahnuť požadovanú kombináciu tepelnej a zvukovej izolácie. Predsa len, budova leží medzi rušnou cestou a železničnou traťou. U architektov [fritzen 28] toto riešenie vyhralo aj pre svoju flexibilitu, vďaka ktorej bolo možné navrhnúť početné zaoblenia.

Esslingen-Schueco-8-X.jpg

Ďalšou výhodou je úzka pohľadová šírka stĺpikov, jednotlivé okenné jednotky tak vyzerajú ako súvislé pásové okná typu Schüco AWS 90 BS.HI+. Fasádny systém možno navyše použiť ako stropné zasklenie, čo sa využilo na zastrešenie nad centrálnym átriom.

Na systémové riešenia Schüco sa developeri spoliehali aj v ďalších oblastiach. Všetky prvky požiarnej ochrany tvoria systémy Schüco FW 50+ BF a Schüco FW 60+ BF. Pred spoločenskou miestnosťou sú vertikálne nainštalované pohyblivé veľkoformátové lamely Schüco ALB. Poskytujú ideálne svetelné podmienky pre rôzne príležitosti, zatienenie pri premietaní prezentácií či iných projekcií a dostatok svetla pri príhovoroch.

Esslingen-Schueco-9-X.jpg

Esslingen-Schueco-10-X.jpg


Detaily projektu v Esslingene

  • Projekt: Správna budova Südwestmetall, Esslingen, Nemecko
  • Klient: Zväz zamestnávateľov Südwestmetall, regionálna skupina Neckar-Fils, Esslingen, Nemecko
  • Architekt: [fritzen 28] architekten, Esslingen, Nemecko
  • Zhotoviteľ fasádnych konštrukcií: Starz Metallbau GmbH & Co. KG, Aalen Ebnat, Nemecko


Použité systémy Schüco

  • Fasádny systém Schüco FW 50 + .HI
  • Protipožiarne fasádne systémy Schüco FW 50+ BF a FW 60+ BF
  • Okenný systém Schüco AWS 90 BS.HI +
  • Veľkoformátové lamely Schüco ALB ako ochrana proti slnku
  • Dverový systém Schüco ADS 80 FR 30

Esslingen-Schueco-12-X.jpg

Foto: Schüco International KG

Vizualizácia: [fritzen 28] architekten

Podobné články