V Bardejovských kúpeľoch zrekonštruovali liečebný dom Astória

11.05.2013, Štefan Kuča | Budovy

Bardejovské kúpele zrekonštruovali v marci 2013 dve poschodia svojej historickej dominanty – secesného liečebného domu Astória. Obnova stála 200-tisíc eur, kúpele ju zaplatili z vlastných zdrojov.

Rekonštrukciou sa 11 dvojlôžkových a deväť jednolôžkových izieb zmodernizovalo na vyšší štandard, hovorí ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

"Astória patrí medzi naše najobľúbenejšie liečebné domy, a preto klienti uvítali zvýšenie štandardu ubytovacích služieb. Rekonštrukciou sa 11 izieb dostalo na úroveň Superior***+ a deväť izieb prešlo z kategórie** na kategóriu***. V izbách sa kompletne zrekonštruovali kúpeľne a WC, nové sú aj elektrické rozvody a svietidlá, úplne sme takisto vymenili nábytok, koberce a súvisiace doplnky. Astória je najvýznamnejšou architektonickou stavbou Bardejovských kúpeľov, postavili ju koncom19. storočia," pokračuje T. Šatanková.
 

Za tri roky investovali  vyše 5 mil. eur

"Za posledné tri roky investovali kúpele do rekonštrukcie ubytovacích zariadení a prístrojovej techniky viac ako 5 miliónov eur. Momentálne prebieha komplexná obnova dvoch poschodí Balneoterapie s poliklinikou, s rozpočtovým nákladom 1,3 mil. eur. Opravený kúpeľný dom Balneoterapia znovu uvedieme do prevádzky tento mesiac," konštatuje T. Šatanková.

Bardejovské kúpele ležia na ploche 31 hektárov a vlastnia 33 objektov. Mnohé sa postupne rekonštruujú, no rozsah opráv je úmerný disponibilným vlastným a úverovým zdrojom. Do vlastných objektov mienia kúpele naďalej investovať. V areáli sú však aj budovy, ktoré patria iným vlastníkom, pričom niektoré z nich kazia inak priaznivý dojem z kúpeľov.
 

Čo v kúpeľoch liečia

Obyvatelia okresu Bardejov aj širokej spádovej oblasti, až po Vysoké Tatry, s obľubou využívajú kúpele ako cieľ jednodňovej turistiky. Bardejovská minerálna voda je prírodno-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá, uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné, preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie.

Zo všetkých slovenských kúpeľov majú bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, ochorenia obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne ochorenia dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest a od vlaňajška aj choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia.

Autor pracuje v spoločnosti Paper Life, s.r.o., Prievidza

Foto: kupele-bj.sk

Podobné články