Zajtra sa na Slovensku rozbieha Týždeň zelených budov 2024

16.09.2024, Henrieta Kissová | Budovy

Na podujatiach Slovenskej rady pre zelené budovy sa bude hovoriť o mestách v dobe klimatickej krízy, o obnove budov, modularite, drevostavbách aj nízkouhlíkových riešeniach.

Mestá v dobe klimatickej krízy, obnova budov pomocou nízkouhlíkových riešení, ale aj drevostavby, prefabrikácia a modularita na Slovensku – také budú hlavné témy podujatí v rámci Týždňa zelených budov 2024. Akcie venované udržateľnej výstavbe organizuje Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) už tradične posledné dva septembrové týždne, podujatia sa začnú v utorok 17. septembra. Nad tohtoročným Týždňom zelených budov prevzal záštitu veľvyslanec Rakúska na Slovensku Johannes Wimmer.

Tyzden-2024-1-X.jpg


Mottom je #BuildingTheTransition

Tentoraz ide už o 14. ročník akcií nadväzujúcich na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council, WGBC). Hlavným mottom tohtoročnej série podujatí po celom svete je #BuildingTheTransition.

„Je čas urýchliť opatrenia v oblasti udržateľnosti budov a prispieť tak k napredovaniu spoločnosti aj ekonomiky. Potrebujeme realizovať konkrétne riešenia a presadzovať efektívny prístup k udržateľnej architektúre a výstavbe. Počas Týždňa zelených budov 2024 sa preto chceme venovať aktuálnym témam, ako sú nízkouhlíkové a energeticky efektívne materiály a technológie, využitie dreva, prefabrikovaných prvkov a vyšší stupeň modularity vo výstavbe,“ uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.

Tyzden-2024-3-X.jpg


Uhlíkovo neutrálne mestá aj štvrte

Nové prístupy a princípy ako biodiverzita, prechod na obehové hospodárstvo a adaptabilita na zmenu klímy naberajú na význame. Vo svete vznikajú uhlíkovo neutrálne mestá aj mestské štvrte, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre tie slovenské.

Ďalšou aktuálnou témou na Slovensku je obnova budov. Či už historických, verejných alebo rezidenčných. Jedno celé podujatie sa práve preto bude venovať nízkouhlíkovým produktom a udržateľným energetickým riešeniam, ktoré ponúka stavebný sektor pre udržateľnú obnovu budov.

Ak sa má znižovať uhlíková stopa, nepôjde to bez intenzívnejšieho využívania prefabrikácie, modularity a drevostavieb. Na tomto poli stále bojujeme s legislatívnymi obmedzeniami aj nízkou informovanosťou širokej verejnosti. Udržateľné budovy aj infraštruktúra by mali byť navrhnuté s ohľadom na úsporu energie, využívanie obnoviteľných zdrojov, zníženie emisií a minimalizáciu environmentálneho zaťaženia.


Priestor na aktívnu komunikáciu

Týždeň zelených budov využíva SKGBC na aktívnu a efektívnu komunikáciu a diskusiu o aktuálnych témach týkajúcich sa udržateľnosti, a to najmä o ekologických, sociálnych a ekonomických aspektoch udržateľnej výstavby.

Sériu podujatí organizuje SKGBC s podporou dvoch generálnych partnerov – Kontrakting stavebné montáže a VÚB banka. Hlavnými partnermi Týždňa sú Envirotex, JTRE, Veolia Energia Slovensko, YIT Slovakia a tiež Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Partnermi jednotlivých akcií sú spoločnosti DNA Slovakia, Hydro Building Systems, Koor, Liko-S, Rehau Industries, Saint-Gobain Slovensko, SipEurope, Wienerberger a ZG Lighting Slovakia.


Podujatia Týždňa zelených budov 2024

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články