Austrotherm spustil v Bratislave výrobu grafitového polystyrénu

06.06.2016, Katarína Dudáková | Materiály, technológie, konštrukcie

Spoločnosť Austrotherm rozbehla výrobu grafitového polystyrénu Austrotherm GrEPS v priestoroch svojho závodu v Bratislave. Investícia súvisí s rastom dopytu po tepelnoizolačných materiáloch z grafitového polystyrénu na Slovensku.

Skupina Austrotherm patrí medzi popredných európskych producentov tepelnoizolačných materiálov na báze polystyrénu. Firma vníma Slovensko ako dôležitý trh s potenciálom rastu najmä v oblasti využívania grafitového polystyrénu. Rozširovaním výrobného programu bude bratislavský závod bližšie k svojim zákazníkom, ktorých bude možné obslúžiť rýchlejšie a flexibilnejšie. Spustenie výroby znamenalo investíciu 220-tisíc eur. Súčasná kapacita výrobného závodu je 200-tis. kubických metrov expandovaného polystyrénu (EPS) ročne.

Austrotherm-1-X.jpg

"Kým podiel predaja grafitového polystyrénu predstavuje v Rakúsku 50 percent, na slovenskom trhu sa predaj celkovo pohybuje na úrovni len 7 perc. Ide pritom o materiál so značným potenciálom najmä v súvislosti s plnením požiadaviek smernice Európskej únie o energetickej hospodárnosti budov," hovorí Miloš Klein, konateľ spoločnosti Austrotherm. Areál v bratislavskom závode firma plánuje rozšíriť aj o nové skladové haly. V nasledujúcom roku sa pripravuje spustenie výroby ďalších produktov na zatepľovanie fasád, šikmých striech a povalových priestorov.

Austrotherm-5-X.jpg

 

Prísnejšie požiadavky stimulujú dopyt

Dôvodom zvýšeného dopytu po grafitovom polystyréne na Slovensku sú čoraz prísnejšie nároky na tepelnoizolačné vlastnosti budov. Podľa nových požiadaviek v zmysle technickej normy STN 73 0540–2 musí obvodový plášť novostavby alebo významne obnovenej budovy od 1. januára 2016 dosiahnuť hodnotu súčiniteľa prechodu tepla 0,22 W/m².K. Do roku 2021 sa tieto požiadavky budú ešte viac sprísňovať.

Grafitový polystyrén má vďaka svojím tepelnoizolačným vlastnostiam potenciál na širšie využívanie v procese zatepľovania aj na Slovensku. Tepelnoizolačné vlastnosti grafitového polystyrénu v porovnaní s bielym sú pri rovnakej hrúbke lepšie až o 20 percent. "Zateplená obvodová stena dosiahne o 20 perc. lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s rovnakou hrúbkou obvodovej steny s bielym EPS. To znamená väčšie úspory energie a zároveň výhody z hľadiska jednoduchšej a rýchlejšej realizácie," vysvetľuje Roman Pindeš, produktový manažér Austrothermu.

Tabulka-X.jpg

Optimálna hrúbka zatepľovacieho materiálu zrýchľuje a zjednodušuje montáž, nielen pri obvodových stenách, ale aj pri podlahových či strešných konštrukciách (plochých či šikmých). Grafitový polystyrén má široké možnosti uplatnenia tak v prípade rodinných a bytových domov, ako aj komerčných budov.

Austrotherm-3-X.jpg

Austrotherm-4-X.jpg

 Použitie grafitového polystyrénu na plochej streche (hore) a na šikmej


 

Bezpečný a účinný výrobok

Grafitový polystyrén získava svoje jedinečné izolačné vlastnosti prídavkom grafitových častíc, ktoré absorbujú slnečné žiarenie. Podobne ako biely EPS je tvorený z 98 perc. vzduchom. Pri výrobe EPS sa nepoužívajú žiadne nebezpečné látky, len vodná para. Ide o bezpečný materiál, ktorý nachádza široké uplatnenie aj v potravinárskom priemysle. Je 100-percentne recyklovateľný a spätne využiteľný v mnohých aplikáciách.

Práca s grafitovým polystyrénom je vďaka jeho nízkej hmotnosti veľmi jednouchá, ľahko sa s ním manipuluje. Materiál nespôsobuje žiadne zdravotné riziká a pri práci s ním netreba používať žiadne špeciálne ochranné pomôcky ani nástroje.

Austrotherm-8-X.jpg

 Použitie grafitového polystyrénu na streche so spádovou vrstvou


 

Grafitový EPS a štátny príspevok na zateplenie

Investori, ktorí plánujú zatepľovať grafitovým polystyrénom, môžu žiadať aj o štátny príspevok na zateplenie rodinného domu. Vďaka lepším tepelnoizolačným vlastnostiam materiálu možno pri optimálnej hrúbke jednoducho dosiahnuť parametre požadované na priznanie štátneho príspevku. "Optimálna hrúbka dosiek z grafitového EPS (v porovnaní s bielym EPS) umožňuje dosiahnuť lepšie tepelnotechnické vlastnosti jednotlivých konštrukcií a zároveň zachovať harmonický vzhľad stavby," dodáva R. Pindeš.

Austrotherm-6-X.jpg   Austrotherm-7-X.jpg

  Rezačka na novej výrobnej linke Austrothermu v Bratislave


 

O skupine Austrotherm

Spoločnosť Austrotherm, s.r.o., vznikla v apríli 1991, pod súčasným menom funguje od začiatku roku 2010. Predtým pôsobila ako spoločný podnik Murexin - Austrotherm, s.r.o., od roku 1997 a pôvodne ako Portland, s.r.o. Je to dcérska firma rakúskej spoločnosti Austrotherm GmbH so sídlom v Pinkafelde v Burgenlande a má základné imanie 1 milión eur.

Skupina Austrotherm vyrába tepelnoizolačné materiály vyše 60 rokov, výrobné závody má v 11 krajinách Európy (v Rakúsku, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Nemecku, Chorvátsku, Poľsku, Rumunsku, Srbsku, na Slovensku, v Maďarsku a Turecku). Spoločnosť zamestnáva 920 ľudí a v roku 2015 dosiahla obrat 298 mil. eur. Skupinu vlastní rodinný podnik Schmid Industrie Holding, do ktorého patrí vyše 90 firiem v 22 krajinách.

Produktový rad Austrothermu sa skladá zo širokej škály materiálov na zatepľovanie fasád, plochých a šikmých striech z bieleho a grafitového expandovaného polystyrénu, systémových dosiek na podlahové vykurovanie, tvrdeného extrudovaného polystyrénu (XPS), ako aj z produktov určených do kúpeľní a wellness centier a prémiového produktu Austrotherm Resolution – supertenkej izolácie.

Foto: Austrotherm

Podobné články