Do konca roku majú mať bytové domy zaizolované rozvody

04.11.2015, Ingrid Kántorová | Materiály, technológie, konštrukcie

Novela zákona o energetickej efektívnosti uložila vlastníkom bytov a správcom rozvody tepla a teplej vody nielen vyregulovať, ale aj účine zaizolovať. Vhodná tepelná izolácia dokáže znížiť tepelné straty potrubia o 60-70 percent.

Novelizácia zákona o energetickej efektívnosti je účinná od decembra 2014. Bytové domy s celkovou podlahovou plochou väčšou ako tisíc metrov štvorcových, s ústredným teplovodným vykurovaním alebo so spoločnou prípravou teplej úžitkovej vody musia podľa úpravy zákona najneskôr do konca roku 2015 zabezpečiť viaceré opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti.

Majú povinnosť sa postarať o hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému v objekte, vybaviť vykurovacie telesá automatickou reguláciou parametrov teplonosných médií, zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody, ale aj povinnosť vybaviť rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou.

Knauf-Insulation-izolacia-X.jpg


Pokuta za ignorovanie povinnosti

"Tepelná izolácia potrubí je veľmi účinným opatrením na úsporu energií. Vyše 80 perc. dĺžky rozvodov teplej vody a média na vykurovanie v bytových domoch totiž prechádza nevykurovanými priestormi," hovorí Peter Šulek, špecialista na technické izolácie v spoločnosti Knauf Insulation.

Rozsah opatrení aj výška úspor energií, samozrejme, závisí od pôvodného stavu potrubí. "Rozdiel tepelných strát medzi neizolovaným potrubím a potrubím izolovaným materiálom s hrúbkou 1 centimeter a so súčiniteľom prechodu tepla 0,033 W/mK môže byť okolo 70 perc.," vysvetľuje P. Šulek. Značná úspora sa však podľa neho dá dosiahnuť aj výmenou starej izolácie za novú, s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Ak rozvody zostanú nezateplené, správca riskuje za nesplnenie svojej povinnosti sankciu. Slovenská obchodná inšpekcia môže v prípade zistenia nedostatkov uložiť pokutu až do tisíc eur.


Skruž z minerálnych vlákien

Na trhu sú dnes moderné materiály určené špeciálne na izolovanie potrubí, pričom v sebe spájajú vynikajúce izolačné vlastnosti, rýchlu aplikáciu a estetickú povrchovú úpravu. Optimálnym riešením sú skruže z minerálnych vlákien. Jedným z produktov, ktoré bytovým podnikom ponúka Knauf Insulation, je skruž, ktorá je vinutým a brúseným potrubným puzdrom z kamennej minerálnej vlny. Je navyše nehorľavá, povrch má z hliníka vystuženého sklenými vláknami a jej samolepiaci uzáver slúži na prelepenie pozdĺžneho spoja.

"Vďaka rýchlej a jednoduchej manipulácii skruže ponúkajú úsporu času, rýchle a presné rezanie a vynikajúcu tuhosť," zdôrazňuje P. Šulek. Skruž z minerálnej izolácie zabezpečí aj najvyššiu ochranu v prípade požiaru v núdzových únikových trasách a vďaka svojej nízkej hrúbke aj úsporu priestoru.

Ako podotýka Milan Krasňan z realizačnej spoločnosti Proma - Energosystémy, aplikácia skruží a skružovateľných pásov je síce jednoduchá, no treba pri nej dodržať špecifické pravidlá. Po počiatočnom zaškolení zvládne izolovanie každý manuálne zručný montér. Na druhej strane, nesprávna realizácia dokáže znehodnotiť aj ten najlepší materiál. Preto je dôležité, aby realizačné firmy boli zaškolené špeciálne na prácu so skružami.

Foto: Knauf Insulation

Podobné články