Hydraulická ruka: skvelý pomocník pri stavebných a montážnych prácach

10.02.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Pri výstavbe rodinného domu či jeho rekonštrukcii má hydraulická ruka neoceniteľné využitie. Bez ohľadu na špecifické potreby pri zdvíhaní bremien sú hydraulické zariadenia pripravené váš stavebný projekt zjednodušiť a urýchliť. Na čo sa pri výbere zamerať?

Hydraulicka-ruka-1-X.jpg 

Hydraulická ruka a jej využitie

Hydraulická ruka je dodatočná výbava montovaná najčastejšie na nákladné autá alebo traktory. Konštantný tlak v hydraulickom zariadení umožňuje nakladať a vykladať značný objem hmotnosti. S využitím zdvíhacej ruky sa stretávame najmä v stavebníctve, lesníctve, preprave či pri spracovaní materiálu, napríklad šrotu či odpadu, kde má svoje uplatnenie hydraulická ruka typu Z do ťažkého prostredia.


Ako vybrať vhodnú hydraulickú ruku

Hmotnosť a veľkosť nákladu
Mali by ste poznať hmotnosť a rozmery materiálu, ktorý budete pomocou hydraulickej ruky dvíhať. Na základe toho si môžete vybrať ruku s požadovanou nosnosťou a príslušenstvom. Sila hydraulickej ruky sa vyjadruje v tonách na meter – koľko ton na jeden meter dokáže ruka zdvihnúť.

Typ bremena
Zdvíhanie špeciálneho typu nákladu si vyžaduje aj adekvátne vybavenie, resp. nadstavce k hydraulickej ruke. V niektorých prípadoch bude potrebná aj asistencia kvalifikovaného pracovníka. Môže ísť povedzme o paletové vidly, ktoré uľahčia vykladanie paletového tovaru, pracovný kôš, čo poskytne plošinu na prácu vo výške, drapáky pre sypké hmoty a iné.

Dosah ruky
Je dôležité uvedomiť si vertikálnu (výšku zdvihu) a tiež horizontálnu vzdialenosť, do ktorej náklad prenášate. Podstatný je počet výsuvných častí hydraulickej ruky – čím viac častí, tým lepší dosah. Presvedčte sa, že ste si vybrali adekvátny typ ruky s potrebnou dĺžkou výložníka (hlavné, vedľajšie a výsuvné rameno).

Ak pri výbere hydraulického zariadenia nie ste si čímkoľvek istí, obráťte sa na vyškolených odborníkov s dlhoročnou tradíciou v tejto oblasti. Spoločnosť JPJ Forest vám poskytne riešenie na mieru.

Foto: Mabeline72/Shutterstock.com

Podobné články

 • Novinky v sortimente Durisol protihlukových tvaroviek

  Durisol-3-X.jpg

  V dnešných uponáhľaných časoch je čoraz viac ľudí vystavených hlukovej záťaži, aká môže viesť k viacerým zdravotným problémom. Práve preto sa sprísňujú nároky na ochranu pred hlukom a na kvalitu každodenného života.

 • Prvá pomoc pre stavbyvedúceho: digitalizácia a chytrý softvér

  PlanRadar-tablet-2-X.jpg

  Úloha stavbyvedúceho je kľúčová pri realizácii každej stavby – či už ide o menší alebo rozsiahly projekt, o segment bývania, kancelárií, obchodov alebo infraštruktúry. Zodpovedá za uskutočňovanie projektu a celkový postup výstavby.

 • Salzburg – priekopník v stavbách s drevobetónom v Rakúsku

  Durisol-Salzburg-2-X.jpg

  Prieskum, ktorý na základe žiadosti Zväzu rakúskych betonární (VÖB) nedávno uskutočnil rakúsky inštitút pre výskum verejnej mienky TQS Research & Consulting k stavebnému materiálu drevobetón, zistil pozoruhodné výsledky.

 • Viete, čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov?

  EPS-obaly-3-X.jpg

  Elektrospotrebiče patria všeobecne k najpraktickejším darčekom, ktoré sa rok čo rok objavujú pod vianočnými stromčekmi mnohých domácností. Radosť z nich môže byť síce neopísateľná, no minca má aj v tomto prípade dve strany.

 • Rolovacie mreže sa postarajú o ochranu príbytku aj obchodu

  Minirol-6-X.jpg

  Chcete skĺbiť dobrý výhľad a bezpečie? O dostatočnú ochranu pred vlámaním sa postarajú rolovacie mreže, ktoré zároveň umožnia sledovať dianie naokolo. Využitie nájdu nielen v priemyselnej a vo verejnej sfére ako ochranné mreže v nákupných centrách, svoje miesto budú mať i u vás doma.

 • Cestou proti izolácii seniorov a riziku demencie je aj architektúra

  Seniori-Ecophon-2-X.jpg

  Podiel starších ľudí na populácii kontinuálne rastie. Vyšší vek pritom prináša okrem pozitívnych aspektov aj problémy, ako zhoršenie sluchu či demenciu. Hluk hrá pri týchto diagnózach proti nám, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie.