Sklo ako stavebný materiál má pozitívny vplyv na zdravie

10.04.2015, Viktor Škulec | Materiály, technológie, konštrukcie

Sklo ako stavebný materiál pozitívne vplýva na uzdravovanie, učenie, produktivitu a pohodlie. Vyplýva to zo spoločnej štúdie spoločnosti Guardian Industries a Michiganskej univerzity v USA.

Výskum zaznamenal výrazný vplyv denného svetla a svetelných podmienok na pracovníkov, študentov, spotrebiteľov aj pacientov. Štúdia je výsledkom podrobného výskumu pracovných, fyzických, psychologických, ekonomických a sociálnych výhod, ktoré súvisia s denným svetlom a vonkajšími svetelnými pomermi, ako aj s ďalšími efektmi, ktoré nesúvisia s energetickými výhodami zasklenia.

Guardian-sklo-zdravie-X.jpg


Zistenia podporené dôkazmi

"Dôležitým cieľom pre moderné budovy nie je len schopnosť šetriť energiou a chrániť prírodné zdroje, ale aj schopnosť navrhovať a budovať zdravé a produktívne prostredie," hovorí Chris Dolan zo spoločnosti Guardian Industries. "Takéto rozsiahle analýzy vedú ľudí pôsobiacich v sklárskom odvetví, v architektonickej a dizajnérskej komunite, ako aj majiteľov a správcov budov k tomu, aby sme diskutovali o prínosoch skla ako stavebného materiálu," dodáva Ch. Dolan.

Štúdia svoje tvrdenia podporuje dôkazmi o zlepšenom učení a výsledkami testov, kratšími nemocničnými pobytmi a zvýšeným komfortom pacienta, o nižšej miere absencií a množstve ďalších pozitívnych účinkov skla na pracovníkov, pacientov, študentov či spotrebiteľov.

Guardian-sklo-3-X.jpg


Štúdia z Oxfordu

S podobnou štúdiou nedávno prišla aj britská Oxfordská univerzita. Svojím výskumom potvrdila pozitívny vplyv svetla na pacientov, zároveň preukázala aj pozitívny účinok svetla pri liečbe a prevencii obezity a srdcových chorôb. Rovnako ako vedci v Michigane aj na Oxfordskej univerzite potvrdili súvislosť medzi prirodzeným svetlom a efektívnosťou učenia. Žiaci a študenti v presvetlených triedach a študovniach sa dokázali lepšie sústrediť a vykázali lepšie študijné výsledky.

Úplne to isté platí aj na pracoviskách a v domácnostiach. Väčšina ľudí, ktorí sa na výskume zúčastnili, tvrdila, že sa im za denného svetla pracuje lepšie. To sa odzrkadlilo na ich lepších pracovných výsledkoch. Dokonca obchody s dostatkom prirodzeného denného svetla priťahovali viac zákazníkov, čo sa zase prejavilo na vyšších tržbách.


Ideálne sklo znamená dostatok svetla

Popri konštrukčných úpravách množstvo svetla v miestnosti výrazne ovplyvňuje aj technológia zasklenia budovy. Podľa odborníkov z Guardianu musí ideálne okno spĺňať dva základné parametre: prvým je prepustiť do miestnosti maximum prirodzeného svetla bez obmedzenia alebo zmeny farebného spektra, druhým zas účinná regulácia prehrievania miestnosti či priestoru. Práve na tieto vlastnosti sa zameriava výskum a vývoj sklárskej firmy Guardian, predovšetkým produktový rad SunGuard.

Guardian-sklo-2-X.jpg

Foto: Guardian

Podobné články