Sklo od Guardianu myslí aj na komfort nad našimi hlavami

07.02.2015, Viktor Škulec | Materiály, technológie, konštrukcie

Priestory pod strešnými oknami sú vystavené silnému slnečnému žiareniu. Slnko sa do nich opiera prakticky po celý čas svojho svitu, oveľa dlhšie ako pri tradičných vertikálnych oknách.

Strešné okná sú navyše aj priamo vystavené dažďu. Padajúce kvapky vody, ťažký sneh alebo krúpy môžu na nich spôsobovať nepríjemné "bubnovanie" a nepriaznivo ovplyvniť pohodlie pracovných alebo obytných priestorov, obývacích miestností či spální.

Na obidva prípady má popredný svetový výrobca skla, spoločnosť Guardian, pripravené riešenie. Špeciálne sklo Guardian SunGuard SN29/18 z produktovej rodiny SunGuard SuperNeutral je vybavené solárnou ochranou s vysokou selektivitou. To znamená, že poskytuje prístup prirodzeného svetla, zároveň však výrazne znižuje prestup slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje prehrievanie interiérov a to až o pozoruhodných 80 percent.

Guardian-sklo-2-X.jpg

Neutrálne modrasté zafarbenie skla výborne splýva s besalou bezoblačnou oblohou. V sklách s dvojitým povlakovaním ponúka prestup tepla (Ug) na úrovni 1,1 W/(m²K), čo znižuje tepelné straty, a v pripade použitia izolačného dvojskla zároveň ponúka akustickú izoláciu na úrovni 37 decibelov.

Tú je možné ešte vylepšiť výmenou vnútorného skla za LamiGlass Acoustic 44.1 SR, ktoré má rovnakú hrúbku, hmotnosť aj svetelnú, resp. energetickú výkonnosť. V takom prípade zvuková izolácia dosiahne úroveň 42 decibelov. Sklo 44.1 SR navyše odolá podľa požiadavky normy EN 356 trom úderom štvorkilovej kovovej gule a výrazne redukuje prestup UV žiarenia.

Guardian poskytuje svojim partnerom viaceré nástroje, ktoré uľahčia proces dizajnovania a plánovania stavebných projektov. Jedným z nich je napríklad konfigurátor, bezplatný softvér, ktorý kalkuluje výkonnosť prestupu svetla a energie pri povlakovaní. Obsahuje aj možnosť získať tepelný koeficient Ug pre rozličný sklon okien.

Guardian-sklo-1-X.jpg

Foto: Guardian

Podobné články