Uvažujete o epoxidovej podlahe? Odpovede na 5 najčastejších otázok

05.12.2024, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Epoxidová podlaha vzniká aplikáciou (rozliatím) tekutej zmesi na podklad, tá po stvrdnutí vytvára hladký, lesklý a mimoriadne odolný povrch. Tento typ podlahovej krytiny je obľúbený najmä v komerčných a priemyselných objektoch, ale aj v domácnostiach.

Foto-epoxid-podlaha-1-X.jpg

 

Na aký podklad aplikovať epoxidovú podlahu?

Epoxidové podlahy sú univerzálne a dajú sa aplikovať na širokú škálu povrchov, dôležitá je však správna príprava podkladu – musí byť dobre upravený (súdržný), dôkladne vyčistený a odmastený, aby mal náter dobrú priľnavosť. Môže ísť na väčšinu savých podkladov: betón (pokiaľ je nový, musí byť vyzretý, čiže treba počkať, aby sa vyparila prebytočná vlhkosť), stierku, rôzne strojovo hladené podlahy či dokonca drevotriesku.

Foto-epoxid-podlaha-2-X.jpg


Hodia sa epoxidové podlahy do interiéru aj exteriéru?

Používajú sa primárne v interiéroch, najmä na miestach s vysokou záťažou, ako sú napríklad garáže, dielne, výrobné haly alebo skladovanie priestory. Môžu sa však použiť aj v exteriéri, ak je podklad správne pripravený. Na mechanické vlastnosti kvalitnej epoxidovej podlahy nebudú mať vonkajšie vplyvy žiadny efekt, ale musíte počítať s tým, že vplyvom UV žiarenia farba zmatnie a stratí svoj lesk.


Aká je životnosť epoxidovej podlahy?

Správne aplikovaná epoxidová liata podlaha má životnosť viac ako desať rokov, no záleží aj na tom, kde a ako sa použije. Po rokoch síce môže stratiť svoj pôvodný lesk (najmä pre UV žiarenie), ale jej funkčné vlastnosti zostávajú nezmenené. Vykazuje vynikajúcu odolnosť voči oderu a mechanickému poškodeniu.

Foto-epoxid-podlaha-3-X.jpg


Aká je cena liatej epoxidovej podlahy?

Cena liatej podlahy je individuálna. Závisí to od veľkosti plochy, na ktorú sa bude aplikovať, ale aj od množstva vrstiev. Prvá vrstva zvyčajne býva penetračná, teda ide o riedidlom nariedený náter. Následne sa aplikuje jedna až dve vrstvy neriedenej epoxidovej farby.

Pokiaľ je podklad poškodený, napríklad sú na ňom nerovnosti alebo praskliny, možno ho vyrovnať viacerými vrstvami epoxidu, čo je však pomerne drahá záležitosť. Lepšou voľbou môže byť použitie záťažovej stierky. Záleží ale na konkrétnom prípade.

Foto-epoxid-podlaha-4-X.jpg


Ako rýchlo epoxidový náter vytvrdne?

Ak dodržíte správny postup alebo zveríte aplikáciu epoxidovej podlahy odborníkom, na podlahu môžete bez obáv vkročiť už po 24 hodinách. Plnohodnotne sa však bude môcť používať až približne po týždni, resp. po piatich až siedmich dňoch, keď nadobudne svoje povestné záťažové vlastnosti.

Foto: modernestavebniny.sk

Podobné články