Na architektonickej súťaži v Astane uspel aj slovenský študent T. Boroš
Pripraviť víziu obytnej zóny v pasívnom štandarde pre Astanu, hlavné mesto Kazachstanu. Taká bola téma medzinárodnej študentskej súťaže Isover Multi-ComfortHouse Students Contest 2015.
Mimoriadne miesto si vyžaduje mimoriadne riešenia. Takto presne znelo zadanie, ktoré dostali študenti. Nebola to jednoduchá úloha, keďže Astana je druhým najchladnejším mestom na svete a navyše čelí obrovským teplotným extrémom.
Hlavná cena zostala doma – získal ju kazašský tím. Slovák Tomáš Boroš, študent posledného ročníka Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach, si však vďaka svojmu invenčnému riešeniu zadania zo súťaže odniesol špeciálnu cenu poroty.
Špeciálna cena pre Slovensko
Návrh T. Boroša porota ocenila v kategórii Špeciálna cena. Poslucháč Technickej univerzity z Košíc si z Astany okrem výnimočných zážitkov z exkurzie po meste a samotného udeľovania cien odnáša aj finančnú odmenu 500 eur.
"Vytvoril som dva priestory s vnútornou zeleňou a krytou plochou uprostred. Nechcel som navrhnúť dom, ktorý len usadím na pozemok. Snažil som sa vytvoriť miesto," hovorí študent. Dodáva, že kým prišiel do Astany, myslel si, že jeho projekt rieši najmä klimatické podmienky. "Až po príchode do mesta som si uvedomil, že moja vízia zapadá do prostredia aj svojím 'uleteným' štýlom," vraví.
Ťažké rozhodovanie pre porotu
Študenti mali tento rok naozaj neľahkú úlohu. Na jednej strane sa museli popasovať s extrémnym podnebím územia (teploty sa v Astane pohybujú v intervale od -52 do +42 °C), ktoré kladie na pasívny štandard naozaj vysoké nároky. Na druhej strane, museli brať do úvahy futuristickú architektúru. Astana je totiž naozaj ojedinelým úkazom.
Rovnako ako napríklad Brazília či Canberra aj toto mesto vzniklo doslova z ničoho. Ba presnejšie, impulzom bolo rozhodnutie kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Celková koncepcia územia je dielom japonského architekta Kisho Kurokawu, mnohé kľúčové budovy navrhoval ateliér Normana Fostera z Veľkej Británie. Územie, ktoré študenti v zadaní riešili, je súčasťou komplexu, kde sa bude konať medzinárodná výstava Expo 2017.
• Tomáš Boroš, poslucháč Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach, si zo súťaže Isover Multi-ComfortHouse Students Contest 2015 odniesol špeciálnu cenu poroty
Prínos súťaže vidia aj pedagógovia
"Cieľom zadania bolo vytvoriť komfortné bývanie, ktoré bude brať do úvahy drsné klimatické podmienky," uvádza Vladimír Balent, projektový manažér spoločnosti Isover a koordinátor súťaže na Slovensku.
"Súťaž, do ktorej sa prihlásilo okolo 1 300 študentov z 20 krajín sveta, je vynikajúcou príležitosťou pre poslucháčov a pedagógov získať prehľad o rôznorodých prístupoch výučby," vysvetľuje doc. Ing. arch. Juraj Koban, vedúci Katedry architektúry na Technickej univerzite v Košiciach.
Dodáva, že tento rok bola mimoriadne zaujímavá aj téma, keďže navrhnúť multikonfortný dom v reálnych a extrémnych podmienkach nie je jednoduché. "Súťaž Isover Multicomfort House Student Contest je výborným príkladom toho, ako nadnárodné spoločnosti môžu viesť dialóg so študentmi o témach, ktoré sú dnes zásadnými úlohami udržateľného rozvoja," poznamenáva J. Koban.
Skúsenosť na nezaplatenie
T. Boroš sa na súťaži zúčastnil už druhý rok po sebe a oproti vlaňajšku kladne hodnotí zvýšenie počtu porotcov. "Isteže, cena mi urobila radosť. Ešte viac ma však potešili slová porotcu, ktorý mi ju odovzdával. Povedal: 'Verím, že príde čas, keď budeme všetci natoľko dospelí, že začneme znovu čítať rozprávky.' Vystihol to dokonale. Detskosť, nevinnosť a priamočiarosť sú presne tie vlastnosti, do ktorých chcem dospieť," dodáva T. Boroš.
Súťaž hodnotí ako výbornú skúsenosť, ktorú by odporučil všetkým študentom: "Je to skvelá príležitosť vyskúšať si schopnosti prezentácie v cudzom jazyku, môžete si porovnať svoju prácu so spolužiakmi vo svete a vypočuť si, čo si o vašom projekte myslia svetové špičky. Nepoznám inú súťaž na Slovensku, ktorá by ponúkala také priaznivé podmienky – preplatenie nákladov na tlač, online konzultácie a možnosť vycestovať do sveta."
• Časť slovenskej výpravy (zľava): Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ, Isover; Ema Kiabová, študentka; Tomáš Boroš, študent; Veronika Gramerová, študentka; Roman Ruhig, študent; Juraj Koban, vedúci Katedry architektúry na Technickej univerzite v Košiciach; Vladimír Balent, projektový manažér, Isover
Odborná porota
- Mrs. Zaure Aitayeva, Senior Manager, Department of Architecture, National Company Astana Expo-2017 Kazakhstan
- Mr. Roland Matzig, Architect, RMP architects Germany
- Mr. Slawomir Szpunar, International Marketing Director, Saint-Gobain Construction Products France
- Mr. Leif Andersson, International Manager Innovation & Solutions, Saint-Gobain Insulation France
- Mr. Telman Tyshkanbaev, Architect, Stroy-Logistic, Kazakhstan
- Mr. Yerlan Sakipov, Architect, Archipelag, Kazakhstan
- Mr. Zhomart Mussayev, Architect, Tetrader, Kazakhstan
- Mr. Yuri Smirnov, Architect, Studio ACC design, Kyrgyzstan
Vizualizácie: Tomáš Boroš
Foto: Isover