Amazon vodičom pri urovnaní sporu o prepitné vyplatí 62 mil. USD

02.02.2021, SITA | Správy z firiem

Americký internetový predajca Amazon zaplatí takmer 62 miliónov dolárov, aby urovnal spory o zadržiavané prepitné s vodičmi svojej donáškovej služby. Oznámila to Federálna komisia pre obchod.

Komisia konštatovala, že Amazon vodičom napriek prísľubom takmer dva roky neodvádzal prepitné. Od tejto praxe upustil až v roku 2019, keď sa firma dozvedela, že Federálna komisia pre obchod (FTC) proti nej vedie vyšetrovanie. "Táto krádež u vodičov Amazonu nezostala nepovšimnutá. Mnohí z nich boli nahnevaní a zmätení, čo dali spoločnosti najavo," uviedol vo vyhlásení predstaviteľ FTC Rohit Chopra. Amazon napriek tomu vodičov ďalej zavádzal.

Vodiči pracovali pre firmu Flex, divíziu Amazonu založenú v roku 2015, ktorá umožňuje ľudom doručovať zásielky firmy vo svojich vlastných autách. Vodiči sú vo vzťahu k Amazonu nezávislými spolupracovníkmi, nie zamestnancami.

Podľa FTC Amazon pôvodne vodičom sľúbil mzdu 18 až 25 USD za hodinu. Ubezpečil ich tiež, že prepitné, ktoré zákazníci vyplatia cez mobilnú aplikáciu spoločnosti, dostanú uhradené v plnej výške. V roku 2016 však Amazon vodičom znížil hodinovú sadzbu a vzniknuté rozdiely dorovnával prepitným. O zmene politiky vodičov neinformoval a pripravil ich tak o prepitné v celkovej výške 61,7 milióna USD, uzavrel FTC.

Podobné články