Velux sa zapojil do pomoci pre detské domovy na Ukrajine

16.10.2025, Miriama Tomášiková | Správy z firiem

Organizácie SOS Detské dedinky na Ukrajine a v Dánsku oznámili, že Ľvov je prvým z troch miest, kde sa na Ukrajine zriadia detské domovy. Na výstavbe rodinných domovov, ktoré budú alternatívou k bežným ústavným zariadeniam na Ukrajine a prispejú k obnove krajiny, sa podieľa aj spoločnosť Velux.

Po dôkladnom preskúmaní infraštruktúry, bezpečnosti a schopnosti orgánov podporovať bývanie náhradných rodín si SOS Detské dedinky Ukrajina (SOS Ukraine) vybrala Dubliany, predmestie Ľvova na západe Ukrajiny, ako prvé miesto pre projekt Children’s Living Places.

Deti-Ukrajina-4-X.jpg

Cieľom tohto projektu je zohrať vedúcu úlohu v reforme systému starostlivosti o deti na Ukrajine podporou preventívnej sociálnej práce a starostlivosti o deti bez rodičovskej opatery v rodinách. Mestská rada Ľvova nedávno podpísala nájomnú zmluvu na pozemok, čím sa otvorila cesta k výstavbe, ktorá sa začína teraz.

Deti-Ukrajina-2-X.jpg


Krok v pláne na obnovu Ukrajiny

"Ľvov bude hostiteľským mestom pre naše prvé zariadenie Children’s Living Places. Okrem toho sme vďační mestskej rade, ktorá nás veľmi podporuje a chce byť aktívnym partnerom pri reforme starostlivosti o deti na Ukrajine. Tešíme sa na rozvoj tohto projektu s našimi partnermi, na spustenie výstavby domovov a hľadanie náhradných rodín, ktoré tieto domy prijmú za svoj domov," hovorí Anastasiia Osadcha, projektová manažérka Children’s Living Places, SOS Ukrajina.

Deti-Ukrajina-5-X.jpg

"V rámci veľkého plánu obnovy Ukrajiny je to možno malý krok, ale pre ukrajinské deti, ktoré teraz môžu vyrastať v prostredí podporujúcom zdravie a pohodu, je veľkým krokom. Tešíme sa, že čoskoro bude postavených viac domovov a pomôžeme znovu vystavať Ukrajinu," uvádza Fleming Voetmann, viceprezident pre vonkajšie vzťahy a udržateľnosť vo Veluxe.

Deti-Ukrajina-6-X.jpg

Projekt Children’s Living Places bol oficiálne ohlásený na Ukrajinskom investičnom fóre 2.0 v Kodani v roku 2024 za účasti dánskeho ministra obchodu Mortena Bødskova, vtedajšej novovymenovanej premiérky Ukrajiny Julije Svyrydenko, organizácií SOS Children’s Villages Dánsko a Ukrajina a viacerých koaličných partnerov.


Domy podľa princípov Living Places

Rozbiehajúca sa výstavba znamená nový začiatok nielen pre rodiny a ich novú komunitu, ale aj pre ukrajinský systém starostlivosti o deti a zároveň prispieva k obnove mnohých zničených domovov v krajine. Na podujatí sa stretli pestúnske rodiny, obyvatelia okolitých štvrtí, členovia mestského zastupiteľstva v Ľvove a partneri z veľkej koalície medzinárodných partnerov, ktorí stoja za projektom, aby oslávili nový prírastok do komunity.

Domy budú postavené podľa princípov Living Places, otvoreného konceptu vyvinutého vo firme Velux, architektmi Effekt a inžiniermi Artelia, ktorého cieľom je vytvoriť zdravšie a udržateľnejšie domovy. Výstavbu v Ľvove by mali dokončiť začiatkom roku 2026, zatiaľ čo ďalšie lokality pre domovy Children’s Living Places na Ukrajine budú oznámené v roku 2026.

Koalícia za projektom Children’s Living Places pozostáva z SOS detských dedín na Ukrajine, SOS detských dedín v Dánsku, nadácie Villum, nadácie Viessmann, nadácie Grundfos, nadácie Bitten & Mads Clausen, nadácie Somfy, Dovista, Velux Ukrajina, Artelia, Kromann Reumert, DFDS, iC Cube, Archymatyka a Dánskeho exportného a investičného fondu EIFO.

Deti-Ukrajina-3-X.jpg


Fakty

  • Projekt Children’s Living Places vybuduje na Ukrajine v troch rozličných lokalitách nové prostredia pre rodinnú starostlivosť, ktoré podporia prechod od ústavnej starostlivosti k pestúnskej opatere na Ukrajine.
  • V novembri 2024 ukrajinská vláda schválila reformu Stratégia na zabezpečenie práva každého dieťaťa vyrastať v rodinnom prostredí (2024-2028). Stratégia zahŕňa komplexnú revíziu legislatívy v oblasti starostlivosti o deti v rokoch 2025-2027.
  • Každá skupina domovov projektu Miesta pre život detí bude pozostávať z troch rodinných domovov, jedného sociálneho centra, jedného pavilónu a jedného protileteckého krytu v súlade s ukrajinským zákonom na troch miestach na Ukrajine.
  • Základnými princípmi koncepcie Living Places je vytvorenie domovov, ktoré sú zdravé, cenovo dostupné, jednoduché, zdieľané v priebehu času a s možnosťou rozšírenia.
  • Podľa Kyjevskej školy ekonómie bolo k februáru 2025 na Ukrajine poškodených alebo zničených 236-tisíc obytných budov.
  • Podľa odhadov Rozvojového programu Organizácie Spojených národov budú náklady na obnovu Ukrajiny k februáru 2025 predstavovať 524 miliárd amerických dolárov.

Deti-Ukrajina-7-X.jpg


O SOS detských dedinkách

SOS detské dedinky, ktoré tvoria viac ako 130 národných združení, sú najväčšou mimovládnou organizáciou na svete zameranou na zabezpečenie toho, aby deti a mladí ľudia bez rodičovskej starostlivosti alebo ohrození jej stratou vyrastali v láskyplnej starostlivosti, dlhodobých vzťahoch a s nepretržitou podporou.

Deti-Ukrajina-8-X.jpg

Foto: Velux

Podobné články