Children’s Living Places: projekt bývania pre deti na Ukrajine

25.08.2024, Miriama Tomášiková | Správy z firiem

Dánska organizácia SOS Detské dedinky spustila projekt bývania a starostlivosti o deti na Ukrajine. Cieľom je zlepšiť náhradnú opateru o deti v ťažko skúšanej krajine, ktorú pustoší vojna.

Projekt s názvom Children’s Living Places chce prispieť k vytváraniu nového opatrovateľského prostredia na Ukrajine a byť jednou z alternatív k množstvu inštitúcií v krajine. Ešte pred vypuknutím vojny vo februári 2022 mala Ukrajina značný počet detí v ústavnej starostlivosti, jeden z najvyšších v Európe, pričom približne 100-tisíc detí žilo v niektorej z foriem rezidenčnej opatery.

Deti-Ukrajina-Velux-1-X.jpg


Spojili sa vplyvní hráči stavebného sektora

Na pomoc pri realizácii projektu Children’s Living Places združili SOS Detské dedinky Dánsko a SOS Detské dedinky Ukrajina koalíciu vplyvných aktérov v sektore stavebníctva. Projekt financujú nadácia Villum – súčasť nadácie Velux Foundations, nadácie Viessmann, Grundfos a Bitten & Mads Clausen, pričom skupina Velux prispieva svojím konceptom Living Places.

Spoločnosti Somfy, Dovista, Flügger a Velux Ukrajina prispievajú ako nepeňažní darcovia vecnou pomocou, kým firma Kromann Reumert a EIFO (Dánsky exportný a investičný fond) podporujú projekt právnou a finančnou expertízou.

Deti-Ukrajina-Velux-4-X.jpg


Základom je koncept Living Places

Fyzická infraštruktúra projektu je vo forme komplexu budov, ktoré sa začlenia do miestnych štvrtí už existujúcich na Ukrajine. Tento komplex bude rozmiestnený v troch rozličných lokalitách. V každej skupine budú domovy pre náhradné rodiny, spoločné rekreačné a spoločenské priestory pre obyvateľov a miestne komunity a sociálne centrá. Tie budú poskytovať rozmanité druhy podpory duševného zdravia a sociálnej podpory pre náhradné rodiny, ako aj pre rodiny v okolí.

Budovy sa budú stavať podľa konceptu Living Places, ktorý vypracoval Velux, architekti Effekt a inžinieri spoločnosti Artelia. Koncept je ukážkou toho, ako sa dajú budovať cenovo dostupné domy s výrazným znížením uhlíkovej stopy a s prvotriednou vnútornou klímou. Koncept sa pritom riadi piatimi kľúčovými zásadami: domy by mali byť zdravé, prispôsobivé, jednoduché, zdieľané v priebehu času a rozšíriteľné.

Deti-Ukrajina-Velux-5-X.jpg


Deti dostanú nový domov

"Vojna na Ukrajine postihla milióny detí, mnohé z nich zostali bez rodičovskej opatery, ochrany a bezpečného priestoru, ktorý by mohli nazývať domovom. Našou prioritou vždy bolo zabezpečiť, aby boli potreby a práva detí na celom svete naplnené. Chceme, aby deti vyrastali v žičlivom prostredí a vo svojom dospievaní sa mali dobre," hovorí Mads Klæstrup Kristensen, výkonný riaditeľ SOS Detských dediniek Dánsko.

Dodáva, že prostredníctvom tohto projektu chcú inšpirovať k lepším formám fyzickej, emocionálnej a sociálnej starostlivosti o deti bez rodičovskej opatery a na ceste k deinštitucionalizácii pomôcť ukážkou nových alternatív prostredia náhradnej starostlivosti.

Deti-Ukrajina-Velux-3-X.jpg


Nízkouhlíkové bývanie

Odhaduje sa, že vyše 10 percent celkového bytového fondu na Ukrajine je buď poškodených, alebo zničených vojnou a že sú ňou postihnuté takmer 2 milióny domácností. Celkové škody na bývaní sú bezmála 60 miliárd amerických dolárov, potreba obnovy a rekonštrukcie sektora bývania na Ukrajine sa odhaduje na 80,3 mld. dolárov.

"Vojna spôsobila na Ukrajine bezprecedentnú skazu, preto chceme udržateľnejším spôsobom pomôcť pri obnove domov. Naším konceptom Living Places ukazujeme, že je možné stavať zdravé domy s nízkou uhlíkovou stopou, a sme radi, že môžeme prispieť k tomuto významnému projektu, ktorý pomáha zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre deti bez rodičovskej starostlivosti na Ukrajine," uvádza Lars Petersson, generálny riaditeľ skupiny Velux.

Príspevok Veluxu je podľa neho z celkového pohľadu síce neveľký, no deti, ktoré budú žiť v týchto nových domoch, budú vyrastať v prostredí podporujúcom ich zdravie a pohodu. "Dúfame, že tento projekt podnieti aj ostatných k aktu podpory obnovy Ukrajiny aj k transformácii jej stavebného priemyslu," poznamenáva L. Petersson.

Projekt Children's Living Places má byť ukážkou, ako spojiť sociálnu udržateľnosť so zdravými nízkouhlíkovými domami. Z dlhodobého hľadiska je jeho ambíciou inšpirovať ukrajinské úrady a prilákať tiež ďalšie subjekty, aby nasledovali príklad tohto projektu.

Foto: Emilie Thejll-Madsen, SOS Detské dedinky Ukrajina, SOS Detské dedinky Dánsko

Podobné články