Eurokomisárka K. Simsonová v novom závode Vaillantu v Senici

15.11.2023, Katarína Dudáková | Správy z firiem

Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová začiatkom novembra t.r. navštívila nový závod na výrobu tepelných čerpadiel spoločnosti Vaillant Group v Senici.

Na ploche 90-tisíc metrov štvorcových Vaillant v Senici vyrába ekologické tepelné čerpadlá od jesene 2023. Súčasťou návštevy z EÚ bola prehliadka závodu. Počas nej výkonný riaditeľ Vaillantu Group pre priemysel Klaus König a riaditeľ závodu Radovan Prístavok informovali eurokomisárku o novom výrobnom závode v Senici aj o plánoch rastu skupiny ako jedného z popredných európskych výrobcov tepelných čerpadiel.

Vaillant-eurokomisarka-1-X.jpg

 Návšteva v Senici: Radovan Prístavok, riaditeľ výrobných závodov Vaillantu Group na Slovensku a riaditeľ závodu v Senici, Kadri Simsonová, eurokomisárka pre energetiku, Klaus König, výkonný riaditeľ Vaillantu Group pre priemysel (zľava doprava)


 

Tepelné čerpadlá ako kľúčová technológia

Komisárka EÚ zdôraznila význam priemyselnej výroby tepelných čerpadiel pre Európu: "Sú jednou z kľúčových technológií v stavebníctve, ktoré nám pomôžu dosiahnuť klimatickú neutralitu do polovice storočia. Aby sa to podarilo, je potrebné masívne rozšíriť udržateľné vykurovacie systémy, akými sú aj tepelné čerpadlá. Komisia dnes pracuje na akčnom pláne EÚ pre tepelné čerpadlá, ktorý plánujeme predložiť ešte tento rok. Je sľubné, keď vidíme, že priemysel je už teraz ochotný priložiť ruku k dielu, čo dokazuje aj závod v Senici."

"Európska únia si stanovila za cieľ nainštalovať ďalších 10 miliónov tepelných čerpadiel do konca roku 2027. Ako jeden z lídrov na európskom trhu prispejeme k dosiahnutiu tohto cieľa. Už sme rozšírili naše výrobné kapacity vo Veľkej Británii, Francúzsku a v Nemecku. Vďaka novému závodu v Senici sme schopní flexibilne sa prispôsobiť rastúcemu dopytu po tepelných čerpadlách," vysvetľuje K. König.

"Rozšírenie výrobnej kapacity tepelných čerpadiel Vaillantu je súčasťou strategickej transformácie našej európskej výrobnej a dodávateľskej siete, zameranej na posilnenie našej pozície popredného výrobcu tepelných čerpadiel," hovorí R. Prístavok.

Vaillant-eurokomisarka-2-X.jpg

 Hostia počas návštevy podpísali prvé tepelné čerpadlo vyrobené v senickej továrni Vaillantu. Zľava doprava: primátor Senice Martin Džačovský, R. Prístavok, Vladimír Šimoňák, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, K. Simsonová, K. König, Thomas Nowak, generálny tajomník Európskej asociácie tepelných čerpadiel.


 

Nový závod postavili za 17 mesiacov

Nový výrobný závod postavili v rekordnom čase 17 mesiacov. Bude certifikovaný podľa medzinárodného štandardu BREEAM pre udržateľnú výstavbu šetrnú k životnému prostrediu. Továreň je napájaná elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov energie a vykurovaná tepelnými čerpadlami.

Vaillant Group je medzinárodne pôsobiaca spoločnosť so sídlom v nemeckom Remscheide, ktorá pôsobí v segmente vykurovacej, ventilačnej a klimatizačnej techniky. Ako jeden z globálnych lídrov na trhu a v oblasti technológií Vaillant vyvíja a vyrába produkty, systémy a služby na mieru s cieľom zabezpečiť príjemné prostredie pre život. Jej portfólio výrobkov siaha od účinných vykurovacích zariadení na báze konvenčných zdrojov energie až po systémové riešenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Vo finančnom roku 2022 dosiahla firma, ktorá je od svojho založenia v roku 1874 v rodinnom vlastníctve, so svojimi 17-tis. zamestnancami tržby približne 3,7 miliardy eur.

Foto: Vaillant Group

Podobné články