Digitalizácia: cesta ku kontrole verejných výdavkov vo výstavbe

26.05.2021, Petronela Lojeková | Správy z firiem

Softvér spoločnosti PlanRadar úspešne využívajú zahraničné stavebné firmy na efektívnejšiu komunikáciu pri projektovaní a výstavbe súkromných aj verejných stavieb. Pomôcť môže aj pri prekonávaní krízy bývania na Slovensku, obnove budov či rozvoji infraštruktúry.

Plán obnovy má po skončení pandémie pomôcť znovu naštartovať slovenské stavebníctvo a umožniť prebudovanie SR do zelenšej a udržateľnej podoby. Okrem toho Slováci dlhodobo očakávajú rozbeh výstavby nájomných bytov (bola súčasťou programového vyhlásenia vlády), ako aj infraštruktúrnych projektov. Ďalšie obytné budovy a domy majú prejsť zelenou rekonštrukciou. Na to, aby sa vynaložené prostriedky využili maximálne efektívne, je potrebné, aby sa slovenské stavebníctvo modernizovalo.

6b-Depositphotos_23353092_stavbar-1-X.jpg


Ako zjednodušiť komunikáciu na stavbe

"Digitalizácia je vlastne forma, ako zjednodušiť komunikáciu na stavbe pri monitorovaní kvality práce či odstraňovaní nedostatkov," hovorí Ivan Petráš, odborník spoločnosti PlanRadar na digitalizáciu, na nedávnom webinári Ako zvýšiť počet a dostupnosť bytov na Slovensku prostredníctvom výstavby a obnovy, ktorý organizovalo Združenie výrobcov murovacích materiálov. "Môže pomôcť každej jednej osobe na stavbe triedením informácií a účinnejšie a rýchlejšie zabrániť škodám," uvádza I. Petráš.

Digitalizácia znamená aj efektívnejšie vzájomné využívanie informácií na stavbe. "Digitalizované plány sú kedykoľvek a komukoľvek k dispozícii, nedajú sa stratiť ani znehodnotiť, čo býva častý problém," pokračuje I. Petráš. Všetky materiály, plány, fotografie či videá sú prehľadne zostavené a ľahko vyhľadateľné.

"Digitalizácia tak pomáha investorom, či už sú to developeri, banky alebo štát, rozhodovať sa pri problémových častiach výstavby. Pri nájomných bytoch vie zrýchliť proces výstavby a urýchliť návratnosť investícií," vysvetľuje I. Petráš.


Vo viedenskom podzemí

PlanRadar má s využívaním svojej aplikácie pri verejných projektoch značné skúsenosti. Príkladom je modernizácia linky U4 viedenského metra medzi Hütteldorfom a Schönbrunnom. Využitie aplikácie PlanRadar ušetrilo stavbárom veľké množstvo času pri príprave stavebnej dokumentácie.

Medzi stavebné opatrenia, ktoré sa urobili, patrí sanácia koľajového spodku, sanácia koľajového zvršku trate či rekonštrukcia pozemných staníc. "Hoci išlo o špecifický projekt, podarilo sa ho dokončiť za 128 dní," približuje podrobnosti projektu I. Petráš.


Pri "slovenskom mori"

Iným príkladom, na ktorom lepšie vidieť obytné funkcie, je hotelový komplex Laguna v chorvátskom letovisku Poreč. Celková stavebná výmera komplexu je takmer 20-tisíc m² a hodnota viac ako 28 miliónov eur. "Jeho súčasťou sú záhrady, vily aj apartmány. PlanRadar pomáha v rámci celkovej kvality výstavby. Monitorovanie kvality práce jednotlivých subdodávateľov a pracovníkov na stavbe zefektívňuje dohľad stavbyvedúcich a investora. Zabraňuje sa tak aj škodám, ktoré by vznikli, keby plány boli len v papierovej forme," dodáva I. Petráš.

Ďalším príkladom efektívneho využitia softvéru PlanRadar vo verejnom projekte, zhodou okolností tiež v Chorvátsku, je výstavba mosta spájajúceho Slovákom dobre známy polostrov Pelješac s južnou časťou krajiny. Tá je oddelená pásom pevniny s mestom Neum, ktoré patrí k Bosne a Hercegovine. Most po svojom dokončení umožní plynulý prejazd na juh Chorvátska. Aplikácia PlanRadar sa využíva nielen na výstavbu samotného mosta s dĺžkou takmer 2,5 kilometra, ale aj na výstavbu priľahlej cestnej siete, ktorá k nemu vedie.

Efektívnosť, časová úspora a dohľad odborníkov i verejnosti, ktoré prináša digitalizácia a potvrdzujú zahraničné skúsenosti, sa môže stať prostriedkom, ktorý umožní prebudovanie Slovenska na zelenú a udržateľnú krajinu. Ide o peniaze nás všetkých.

Ilustračné foto: Depositphotos

Podobné články