Na Slovensko ide investičný fond zameraný na nájomné bývanie

03.12.2020, Anna Palfiová | Správy z firiem

Na Slovensko prichádza nový český investičný fond zameraný na nájomné bývanie. Zaujíma sa najmä o novostavby nájomných bytových domov, nedávno kúpil bytový a kancelársky komplex v Brne.

Lídrom v rastúcom segmente nájomného bývania sa chce stať česká realitná skupina Mint Investments. Jej partneri založili Mint rezidenčný fond SICAV, a.s., ktorý koná na účet podfondu Mint I (SICAV je systém kolektívneho investovania bežný v západnej Európe). Zameriava na nájomné bývanie, jeho cieľom je investovať v ekonomicky silných českých aglomeráciách, najmä v Prahe a Brne. Fond sa teraz začína obzerať aj po veľkých mestách na Slovensku, predovšetkým Bratislave.

Mint-Living-Brno-1-X.jpg


Prvý fond pre malých investorov

V Českej republike ide o prvý fond pre malých investorov zameraný na nájomné bývanie. Jeho obhospodarovateľom a administrátorom je investičná spoločnosť Conseq Funds, depozitárom Česká sporiteľňa a audítorom KPMG Česká republika Audit.

Podfond už získal prvú akvizíciu, keď za vyše 500 miliónov českých korún (18,86 mil. eur) kúpil rezidečný a kancelársky projekt Mint Living Brno Campus v juhomoravskej metropole. V komplexe je 120 prevažne malometrážnych bytov, ako aj administratívne a maloobchodné priestory. Všetky obytné budovy, ktoré podfond v budúcnosti nadobudne, zastreší spoločná značka Mint Living.

Mint-Living-Brno-3-X.jpg

 Mint Living Brno Campus tvorí 120 bytov, prevažne v dispozícii 1+kk, na ploche 4 600 m². Súčasťou komplexu sú aj kancelárie a maloobchodné plochy s výmerou 3 500 m² a vyše 100 vnútorných a vonkajších parkovacích miest.


 

Cieľom je výkonnosť 4-5 perc. ročne

Mint I, rezidenčný podfond SICAV, je otvorený a určený pre širokú verejnosť. Hodí sa pre záujemcov, aj zo Slovenska, čo chcú dlhodobo investovať do obytných nehnuteľností. Cieľom podfondu je dosiahnuť výkonnosť 4-5 percentá ročne, hoci jeho zakladatelia očakávajú ešte vyššie zhodnocovanie majetku, až na úrovni 6-9 perc. ročne. Minimálna investícia je 500 českých korún (necelých 20 eur). Hodnota jednej investičnej akcie mala na konci októbra t.r. hodnotu 1 česká koruna.

"Naším dlhodobým cieľom je byť lídrom v dynamicky sa rozvíjajúcom segmente moderného nájomného bývania. Chceme, aby široká verejnosť v Českej republike a na Slovensku náš fond vnímala ako prvého prenajímateľa v ekonomicky silných aglomeráciách," hovorí partner skupiny Mint Investments a jeden zo zakladateľov fondu Radim Bajgar.


Chcú len atraktívne nájomné domy

Fond bude do podfondu kupovať najmä novostavby bytových domov s najmenej stovkou bytov, ktoré už pri projektovaní a výstavbe sú určené práve na nájomné bývanie, budú atraktívne a kompletne vybavené. Fond rokuje s viacerými developermi, ktorí by stavali pre podfond projekty na mieru – tak z hľadiska zloženia bytov, ako aj ich veľkosti.

"Veríme, že na budúci rok získame od investorov do podfondu najmenej pol miliardy korún (20 mil. eur) a uskutočníme dve až tri nové akvizície," pokračuje R. Bajgar s tým, že v ďalších rokoch by mohli vybrať aj výrazne viac peňazí, ak bude situácia v ekonomike priaznivá. "V dlhodobom horizonte nás zaujímajú nielen ekonomicky silné krajské a okresné mestá v ČR, ale aj metropoly susedných krajín, v prvom rade Slovenska," spresňuje R. Bajgar.

Mint-Living-Brno-4-X.jpg


Jednoduchšie, ako si vziať hypotéku

Investícia do bývania je podľa neho pre širokú verejnosť oveľa zrozumiteľnejšia ako investovanie do komerčných nehnuteľností. "V Českej republike sme prvým verejným fondom pre malých investorov orientovaným na nájomné bývanie, preto máme v úmysle tento špecifický trh aktívne formovať – a to tak investične, ako aj z hľadiska štandardov. Českí aj slovenskí investori s nami môžu na rýchlom vývoji v tomto segmente nehnuteľností zarobiť. Je to jednoduchšie, ako si vziať hypotéku na investičný byt a potom sa venovať jeho prenajímaniu a správe. Pre mnohých ľudí môže byť kúpa investičných akcií v našom podfonde oveľa atraktívnejšia. Tým fakticky získajú rovnaký majetok, a pritom bez starostí. V porovnaní s komerčnými nehnuteľnosťami rezidenčný segment podstatne menej závisí od ekonomického cyklu, pričom pomer výnosu a znášaného rizika pokladáme za atraktívnejší. Okrem toho, tento podfond riadia skúsení profesionáli, ktorí na realitnom trhu v ČR a na Slovensku úspešne pôsobia takmer dve desaťročia," komentuje R. Bajgar.


Prvá akvizícia: bytový komplex v Brne

Keď podfond nedávno získal prvú akvizíciu a kúpil bytový komplex Mint Living Brno Campus, využil bankové financovanie vo výške približne 60 perc. kúpnej ceny, ktoré mu poskytla Česká sporiteľňa. Ďalšie prostriedky (viac ako 200 mil. českých korún; 7,54 mil. eur) pochádzajú od investorov podfondu, okrem iného aj Slovákov.

Na transakcii sa podieľali spoločnosti Wilsons (právne poradenstvo), Project Management Service (stavebnotechnické poradenstvo), TH Tax (finančné a daňové poradenstvo) a Knight Frank (komerčné poradenstvo). Českú sporiteľňu pri rokovaniach o úverovej dokumentácii zastupovala firma Dentons.

Mint Living Brno Campus tvorí 120 bytov, prevažne v dispozícii 1+kk, na ploche 4 600 m². Súčasťou komplexu sú aj kancelárie a maloobchodné plochy s výmerou 3 500 m² a vyše 100 vnútorných a vonkajších parkovacích miest. Areál, ktorý ako developer realizoval Jaromír Černý a projektovala ho jeho architektonická kancelária, postavila spoločnosť Unistav v roku 2012.

Mint-Living-Brno-5-X.jpg


Plne prenajatý areál

Komplex je momentálne prakticky plne prenajatý. Leží v tesnej blízkosti moderného areálu Masarykovej univerzity, Fakultnej nemocnice Brno, obchodného centra Campus Square a kancelárskeho komplexu Campus Science s nájomcami ako Kiwi, KBC, Eset alebo Mall. Kombinácia blízkosti Masarykovej univerzity a administratívno-obchodného areálu Campus, výborného napojenia na diaľnicu a mestskú hromadnú dopravu robí túto lokalitu mimoriadne atraktívnou práve pre prenájom malometrážnych bytov.

"Brno je dnes vďaka koncentrácii miestnych i zahraničných technologických firiem jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich ekonomických aglomerácií v strednej Európe. Sme presvedčení, že brniansky rezidenčný trh má všetky predpoklady na ďalší rast. Napriek pandémii koronavírusu ceny nových bytov v meste ďalej rastú, ceny nájomného bývania v Brne od začiatku roku oproti centru Prahy zostali veľmi stabilné," dodáva R. Bajgar.

Foto: Mint Investments

Podobné články