Práca k domu ukrýva aj nástrahy, pohodlie sa môže vypomstiť

05.12.2020, Petra Piknová | Správy z firiem

Väčšina ľudí, ktorí mohli počas pandémie pracovať z domu, sa do kancelárií nevrátili alebo sa vrátiť ani nechcú, kým nebude dostupná vakcína. Informuje o tom americký portál Vox.

Home office bude pravdepodobne pokračovať aj po pandémii. Aby sa však práca z domu stala benefitom, na to treba vytvoriť vhodné podmienky. Na prácu z domu sa budú musieť zamestnanci pripraviť aj v roku 2021, vyplýva z prieskumu HR Pulse, ktorý iniciovala spoločnosť Profesia a Open HR forum.

Stol-Modesk-1-X.jpg


Nový štandard

Podľa výsledkov prieskumu sa zhruba jedna z piatich oslovených slovenských firiem (21 percent) prikláňa k scenáru, že pracovníci odrobia polovicu pracovných dní z domu a zvyšok z pracoviska. Ďalších 17 perc. personalistov to odhaduje na tretinu odpracovaných hodín z domu. Iní uvádzajú, že pravidlá pre budúci rok ešte len pripravujú.

Jedno je isté: to, čo si pred pár mesiacmi mnohí zamestnanci ani zamestnávatelia nevedeli predstaviť, je realita. S príchodom pandémie sa všetko zmenilo a z domácej práce sa stal nielen benefit, ale nový štandard pre značnú časť pracovných tímov. Pracovať z postele či z gauča môže byť pohodlné, no môže sa to však aj vypomstiť.


Ako predísť bolestiam chrbta

Práve bolesti chrbta môže byť jednou z nežiadúcich nástrah práce z domu. Zlé držanie tela, sedenie v sklonenej alebo zhrbenej polohe, prípadne polihovanie pri notebooku, to všetko nie je zdravé. Dokonca ani dlhé sedenie v jednej pozícii, ktoré má za následok pocit stuhnutia, keď sa človek po niekoľkých hodinách práce postaví.

Ohnutý chrbát či sklonená poloha do strany môže dlhodobo namáhať časti chrbtice a to vedie k bolestiam i ďalším problémom. Preto by mali zamestnanci pri svojej práci sedieť rovno, ramená držať vo vodorovnej pozícii a netlačiť panvu dopredu. Ak sa bolesti chrbta už ozvú, je niekedy dobré siahnuť po hrejivom vankúšiku. Pomôcť môže aj joga alebo masáž.

Stol-Modesk-2-X.jpg


Stôl s nastaviteľnou výškou

Ak má človek problém so správnym držaním tela a s hrbením, veľmi sa mu môže zísť stôl s nastaviteľnou výškou. Vďaka nemu možno striedať polohy, chvíľu pracovať posediačky a potom sa k stolu jednoducho postaviť a nastaviť si ho do zodpovedajúcej výšky. "Výškovo nastaviteľné stoly majú výhodu, že zlepšujú prúdenie krvi a zásobovanie tela kyslíkom. Znižuje sa pri nich riziko krvných zrazenín a iných zdravotných problémov," vysvetľuje Kateřina Zaydlarová, riaditeľka pražského Centra zdravého sedenia a spoločnosti Modesk.

Výškovo nastaviteľné stoly sú v zahraničí už známe. V článku pre portál Healthline ich odporučil ortopéd William Morrison, ktorý zdôraznil, že zlé držanie tela v sede môže byť častým dôvodom bolestí. Ako však upozorňuje K. Zaydlarová, treba sa starať aj o zdravie najmenších, pretože nastaviteľné stoly nie sú vhodné len do domácich kancelárií, ale aj pre predškolákov a školákov. Nikdy z nich nevyrastú.

Foto: Modesk

Podobné články