Štyri stavebné stroje, bez ktorých sa pri práci v lome nezaobídete

08.10.2021, ABC-bývanie.sk | Správy z firiem

Náročnú prácu v lomoch nemusia obyčajné stavebné stroje zvládať. Prinášame vám preto prehľad strojov, bez ktorých sa pri povrchovej ťažbe nezaobídete.

Povrchová ťažba v lomoch si vyžaduje nasadenie špecifickej mechanizácie. Tá musí zvládať prácu v omnoho náročnejších podmienkach, než akým sú bežne vystavené stavebné stroje. Prinášame vám prehľad najdôležitejších strojov, bez ktorých sa pri práci v lomoch nezaobídete.

Stav-stroje-Zeppelin-1-X.jpg


1. Rýpadlo (bager)

Hoci sú rýpadlá (hovorovo bagre) vnímané skôr ako stavebné stroje, sú srdcom každého lomu, kde zabezpečujú samotné vyťaženie materiálu. Rýpadlá určené do lomov majú robustnejšiu konštrukciu a pásové podvozky – hovorí sa im aj lopatové alebo ťažobné rýpadlá (z angličtiny power shovels alebo mining shovels).

Okrem klasických podkopových bývajú vybavené aj otváracími lyžicami, ktoré im zjednodušujú nakladanie materiálu do dumprov. Rameno a ďalšie prvky môžu byť ovládané hydraulicky alebo lanami.


2. Nakladač

Vyťažený materiál je následne nutné premiestniť do dumprov, nákladných áut či železničných vagónov, ktoré zabezpečia jeho ďalšiu prepravu. Pri menších objemoch to zvládajú aj rýpadlá, vo väčšom meradle sa však nezaobídete bez nakladačov, ktoré majú oproti rýpadlám niekoľkonásobný objem lopát.

Stav-stroje-Zeppelin-4-X.jpg

V lomoch sa najčastejšie používajú stredné a veľké čelné lopatové nakladače s kolesovým podvozkom a s objemom lopaty až 24 m³. Pre náročnejší terén sú vhodnejšie pásové nakladače, ktoré majú vyššiu obratnosť, stúpavosť a priechodnosť terénom.


3. Dumper

Pevné dumpre určite poznáte z videozáberov – sú to tie obrovské kolesové nákladiaky, kam do kabíny sa musí strojník vyštverať po schodisku. Pri povrchovej ťažbe v rozľahlých lomoch ide o najčastejšie použité stroje, keďže majú schopnosť prepravovať nepredstaviteľné množstvá materiálu. Pre ilustráciu, najväčší pevný dumper Caterpillar z ponuky Zeppelin SK má objem korby 220 m³, čo zodpovedá viac než 30 väčším tatrovkám. Samotný stroj váži vyše 620 ton.

Stav-stroje-Zeppelin-2-X.jpg

Druhým variantom sú kĺbové dumpre. Tie síce majú zhruba desatinový objem korby, ale vďaka trom nápravám, pohonu všetkých kolies a natáčaciemu kĺbu za prednou nápravou majú podstatne lepšiu obratnosť.


 

Tip pre vás – nekupujte, požičajte si

  • Ak vás čakajú náročné práce v lomoch, nemusíte si rýpadlá, nakladače či dumpre kupovať. V ponuke ich má nejedna požičovňa stavebných strojov.

 

4. Skrejper

Skrejpre sú vynikajúcimi pomocníkmi pri odoberaní materiálu z veľkých plôch. Dokážu pracovať omnoho rýchlejšie ako rýpadlá a dozéry, pričom naraz spracujú väčšie množstvo materiálu. Ten môžu po vyťažení rovnomerne rozmiestniť na potrebné miesto (v prípade potreby sa dá povrch zarovnať grejdrom). Jednomotorové skrejpre však môžu mať problém v náročných adhéznych podmienkach, preto ich často tlačí druhý stroj – najčastejšie je to pásový dozér.

Foto: Zeppelin SK

Podobné články