Tesne pred Vianocami Nemci otvorili novú lanovku na Zugspitze

26.12.2017, Jana Klúčiková | Správy z firiem

V Nemecku spustili novú lanovku na Zugspitze, najvyšší vrch Bavorských Álp. Jej výstavba stála 50 miliónov eur, plánovali ju a stavali šesť rokov. Stará lanovka doslúžila tento rok v apríli.

Nová lanovka na Zugspitze, ktorú slávnostne otvorili tesne pred Vianocami, prekonáva hneď tri svetové rekordy v kategórii visutých a závesných lanovkových systémov: má najväčší celkový výškový rozdiel – 1 945 metrov, prekonáva najdlhší úsek bez podpory, ktorý od nosníka až k hornej stanici meria 3 213 metrov, a rekordnú výšku má aj hlavný oceľový nosník lanovky – 127 metrov.

Zugspitz-lanovka-2-X.jpg

Kapacita lanovky je teraz 580 cestujúcich za hodinu, čo je 2,5-násobne viac v porovnaní s jej predchodkyňou. Tá slúžila vyše 50 rokov a vyviezla na Zugspitze viac ako 21 miliónov pasažierov.

Zugspitz-lanovka-3-X.jpg


Prevádzka bez ohľadu na počasie

Prevádzkovateľom zariadenia je spoločnosť Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG. Keď sa o novej lanovke ešte len začalo uvažovať, firma oznámila, že má mimoriadne vysoké požiadavky na funkčnosť pohonu a požaduje systém schopný prevádzky 365 dní v roku, bez ohľadu na vietor a počasie. V takejto situácii bezpečná a pohodlná preprava vo vzduchu závisí od dokonalej súhry motorov, pohonov a mechanických komponentov.

"Väčšina sedačkových a kabínkových lanoviek vo Švajčiarsku využíva motory a pohony ABB. Naše technológie má teraz aj nová lanovka na Zugspitze," hovorí Hans Georg Krabbe, predseda správnej rady spoločnosti ABB v Nemecku.

Ťahať kabíny lanovky na dlhom úseku na najvyšší vrch Bavorských Álp so stúpaním až 104 percent (okolo 46°) a s rýchlosťou 10,6 metra za sekundu je skutočne náročné. Starajú sa o to dva trojfázové AC motory ABB inštalované v údolnej stanici, ich výkon je 800 kW.

Zugspitz-lanovka-1-X.jpg

Zugspitz-lanovka-4-X.jpg

Zugspitz-lanovka-6-X.jpg

 Ťahať kabíny lanovky na Zugspitze so stúpaním okolo 46° a s rýchlosťou 10,6 metra za sekundu si vyžaduje skutočne ohromnú silu, ktorú poskytujú dva trojfázové AC motory ABB s výkonom 800 kW, inštalované v údolnej stanici.


 

Alpské skúsenosti ABB

ABB vyvíja a dodáva dopravné systémy slúžiace v Alpách už od konca 19. storočia. V prípade svetoznámej deväťkilometrovej ozubnicovej dráhy na horu Jungfrau vo Švajčiarsku, uvedenej do prevádzky v roku 1912, firma zabezpečila kompletnú elektrifikáciu, aby mohla trať fungovať. Aj dnes technika ABB umožňuje, že zubačka Jungfrau prepraví ročne vyše milióna cestujúcich – aj v čase snehových kalamít, až po stanicu Jungfraujoch vo výške 3 454 metrov nad morom, čo je najvyššie položená železničná stanica v Európe.

Podobné parametre má aj pozemná lanovka s najstrmším stúpaním na svete, nedávno uvedená do prevádzky v obci Stoos vo Švajčiarskych Alpách. Jej dve súpravy pre 136 cestujúcich na trase 1,7 kilometra poháňajú elektromotory s vysokou účinnosťou. Spoločnosť ABB dodala aj ďalšie dôležité agregáty systému. "Dnes sa všetko točí okolo energetickej účinnosti. Ale aj tam, kde rozhoduje technická podpora, údržba a servis, sme vždy preferovaným partnerom prevádzkovateľov lanoviek," poznamenáva Ueli Spinner, vedúci predaja a služieb ABB vo Švajčiarsku.

Foto: ABB, ČTK

Podobné články

 • HB Reavis ide do Nemecka, aktivity začína kúpou dvoch pozemkov

  HB-Reavis-London-2-X.jpg

  Spoločnosť HB Reavis, medzinárodný poskytovateľ kancelárskych priestorov, potvrdila svoje plány na expanziu v Nemecku. V tlačovej správe informovala o dvoch akvizíciách v Berlíne a Drážďanoch s celkovou rozlohou 3,5 hektára.

 • Immofinanz nakupuje, prevádzok Stop Shop bude mať teraz 80

  Immofinanz-Stop-Shop-2-X.jpg

  Spoločnosť Immofinanz rozširuje geografický záber svojej značky Stop Shop. Firma nedávno zhruba za 90,5 milióna eur kúpila osem retailových parkov v Slovinsku, Srbsku a Chorvátsku.

 • Thermo|Solar pomohol vybudovať výcvikové stredisko v Kábule

  TermoSolar-Afganistan-2-X.jpg

  Najväčšiemu európskemu nezávislému výrobcovi slnečných kolektorov, firme Thermo|Solar Žiar, sa tento rok podarilo dostať svoje výrobky do krajiny, ktorá nie je na každodennom zozname odberateľov.

 • Protišmykové rohože na pracovisku zaručia bezpečnosť aj čistotu

  Rohoze-2-X.jpg

  Vybavenie pracoviska nie je jednoduchá záležitosť. Zamestnávateľ nesmie zabudnúť na mnohé dôležité prvky a musí myslieť nielen na dizajn, ale aj na praktickú stránku veci a bezpečie svojich pracovníkov. Jedným z prvkov, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kancelárii, predajni ani vo výrobni, sú protišmykové rohože.

 • Dánsky Rockwool vyrába izolácie v Bohumíne už 20 rokov

  Rockwool-3-X.jpg

  Spoločnosť Rockwool dosiahla v poslednom účtovom období najlepšie hospodárske výsledky za posledných päť rokov. Bohumínsky výrobca izolácií z kamennej vlny mal tržby takmer 1,5 miliardy českých korún (Kč, 58,8 milióna eur) a výsledok hospodárenia vyše 100 mil. Kč (3,9 mil. eur).

 • Kam sa posunulo slovenské stavebníctvo za uplynulé roky?

  Schuco-rozhovor-10-X.jpg

  Kam sa posunulo stavebníctvo na Slovensku za uplynulé roky? Čo spôsobila ekonomická kríza? Kde má SR ešte dnes rezervy oproti zahraničiu a ktoré segmenty sú perspektívne? Na otázky odpovedá Peter Škvaril (na snímke), vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.