V Trnave stavajú distribučnú halu na rýchle spracovanie balíkov

30.06.2021, Jana Klúčiková | Správy z firiem

Najväčšiu obchodnú zónu v Trnave rozšíria, pribudne tu distribučná hala na rýchle spracovanie balíkov. Pre kuriérsku firmu Slovak Parcel Service ju stavia slovenský developer KLM real estate.

Spoločnosť KLM real estate získala už stavebné povolenie a začala s výstavbou novej expedičnej haly v rastúcej obchodnej zóne Trnavy. Budova bude slúžiť firme Slovak Parcel Service ako cross-dock pracovisko na rýchle vybavovanie objednávok z online obchodov a redistribúciu tovarov zákazníkov. Hala s výmerou 1 400 m² vyrastie na pozemku veľkom približne 10-tisíc m² v blízkosti predajní obchodných reťazcov Obi, Mountfield, Siko, Sconto, Jysk a neďaleko automobilky PSA a priemyselného parku CTP.

Trnava-logistika-1-X.jpg


Pandémia pomohla e-shopom

Pandémia urýchlila napredovania elektronického obchodu. Nárast e-shopov a zmeny v nákupných zvyklostiach obyvateľstva nahrávajú aj prepravcom a doručovateľským službám. Požiadavky na rýchlejšie vybavovanie objednávok a doručovanie priamo k zákazníkovi, ktoré sú dôsledkom tohto vývoja, vytvárajú dopyt aj po cross-dock halách (ide o systém, v ktorom tovar dodaný do distribučného centra nie je určený na uskladnenie, ale sa plynule presúva smerom k obchodníkovi).

Podiel online tržieb na maloobchodnom predaji v Európe dosiahol v roku 2020 niečo vyše 16 percent. Na Slovensku to bolo len 4,6 perc., tempo rastu je však rýchle: medziročne priemerne 25 perc. v posledných štyroch rokoch. To predstavuje zaujímavý potenciál aj pre slovenských investorov. Výstavba expedičnej haly v Trnave pre Slovak Parcel Service je príkladom.


Nastupujú individuálni investori

Z pohľadu financovania je navyše unikátom. Prvý raz v histórii Slovenska sa na jej výstavbe podieľajú individuálni investori z investičnej platformy Crowdberry. "Prostredníctvom platformy sme už získali kapitál aj na ďalšie naše projekty – logistickú halu v Nitre a retail park v Piešťanoch," hovorí Michal Kozáček, člen predstavenstva KLM real estate.

"Realitné odvetvie je pre svoju stabilitu investorsky naďalej atraktívne, v čase pandémie aj ako ochrana pred infláciou. Predovšetkým niektoré jeho segmenty vrátane logistiky. Kým prv bola poľom výlučne pre veľkých medzinárodných investorov, v súčasnosti sa development otvára aj menším, individuálnym hráčom. Získali ponuku vstúpiť do profesionálne pripravenej nehnuteľnosti, spoluvlastniť ju priamo s developerom a participovať na developerskom zisku," dopĺňa Peter Bečár z Crowdberry.

Foto: KLM real estate

Podobné články