V Trnave stavajú distribučnú halu na rýchle spracovanie balíkov

30.06.2021, Jana Klúčiková | Správy z firiem

Najväčšiu obchodnú zónu v Trnave rozšíria, pribudne tu distribučná hala na rýchle spracovanie balíkov. Pre kuriérsku firmu Slovak Parcel Service ju stavia slovenský developer KLM real estate.

Spoločnosť KLM real estate získala už stavebné povolenie a začala s výstavbou novej expedičnej haly v rastúcej obchodnej zóne Trnavy. Budova bude slúžiť firme Slovak Parcel Service ako cross-dock pracovisko na rýchle vybavovanie objednávok z online obchodov a redistribúciu tovarov zákazníkov. Hala s výmerou 1 400 m² vyrastie na pozemku veľkom približne 10-tisíc m² v blízkosti predajní obchodných reťazcov Obi, Mountfield, Siko, Sconto, Jysk a neďaleko automobilky PSA a priemyselného parku CTP.

Trnava-logistika-1-X.jpg


Pandémia pomohla e-shopom

Pandémia urýchlila napredovania elektronického obchodu. Nárast e-shopov a zmeny v nákupných zvyklostiach obyvateľstva nahrávajú aj prepravcom a doručovateľským službám. Požiadavky na rýchlejšie vybavovanie objednávok a doručovanie priamo k zákazníkovi, ktoré sú dôsledkom tohto vývoja, vytvárajú dopyt aj po cross-dock halách (ide o systém, v ktorom tovar dodaný do distribučného centra nie je určený na uskladnenie, ale sa plynule presúva smerom k obchodníkovi).

Podiel online tržieb na maloobchodnom predaji v Európe dosiahol v roku 2020 niečo vyše 16 percent. Na Slovensku to bolo len 4,6 perc., tempo rastu je však rýchle: medziročne priemerne 25 perc. v posledných štyroch rokoch. To predstavuje zaujímavý potenciál aj pre slovenských investorov. Výstavba expedičnej haly v Trnave pre Slovak Parcel Service je príkladom.


Nastupujú individuálni investori

Z pohľadu financovania je navyše unikátom. Prvý raz v histórii Slovenska sa na jej výstavbe podieľajú individuálni investori z investičnej platformy Crowdberry. "Prostredníctvom platformy sme už získali kapitál aj na ďalšie naše projekty – logistickú halu v Nitre a retail park v Piešťanoch," hovorí Michal Kozáček, člen predstavenstva KLM real estate.

"Realitné odvetvie je pre svoju stabilitu investorsky naďalej atraktívne, v čase pandémie aj ako ochrana pred infláciou. Predovšetkým niektoré jeho segmenty vrátane logistiky. Kým prv bola poľom výlučne pre veľkých medzinárodných investorov, v súčasnosti sa development otvára aj menším, individuálnym hráčom. Získali ponuku vstúpiť do profesionálne pripravenej nehnuteľnosti, spoluvlastniť ju priamo s developerom a participovať na developerskom zisku," dopĺňa Peter Bečár z Crowdberry.

Foto: KLM real estate

Podobné články

 • Ako možno znížiť výskyt nedostatkov a nedorobkov na stavbe

  26c-shutterstock_114098614-2-X.jpg

  Súpis vád a nedostatkov čítajú stavební podnikatelia s rovnakým entuziazmom, s akým ho jeho autori píšu. Asi nikdy nedosiahneme stav, keď by sa namiesto zoznamu nedorobkov dal odovzdať len prázdny papier, hoci moderné digitálne nástroje v stavebníctve už dnes umožňujú znížiť výskyt chýb na minimum.

 • Webinár o zefektívnení výstavby pomocou digitálnych nástrojov

  PlanRadar-webinar-1-X.jpg

  V spolupráci so Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska pripravuje spoločnosť PlanRadar bezplatný webinár Ako zefektívniť riadenie výstavby pomocou digitálnych nástrojov.

 • Digitalizácia: cesta ku kontrole verejných výdavkov vo výstavbe

  6c-Depositphotos_23353092_stavbar-2-X.jpg

  Softvér spoločnosti PlanRadar úspešne využívajú zahraničné stavebné firmy na efektívnejšiu komunikáciu pri projektovaní a výstavbe súkromných aj verejných stavieb. Pomôcť môže aj pri prekonávaní krízy bývania na Slovensku, obnove budov či rozvoji infraštruktúry.

 • Práca k domu ukrýva aj nástrahy, pohodlie sa môže vypomstiť

  Stol-Modesk-3-X.jpg

  Väčšina ľudí, ktorí mohli počas pandémie pracovať z domu, sa do kancelárií nevrátili alebo sa vrátiť ani nechcú, kým nebude dostupná vakcína. Informuje o tom americký portál Vox.

 • Na Slovensko ide investičný fond zameraný na nájomné bývanie

  Mint-Living-Brno-2-X.jpg

  Na Slovensko prichádza nový český investičný fond zameraný na nájomné bývanie. Zaujíma sa najmä o novostavby nájomných bytových domov, nedávno kúpil bytový a kancelársky komplex v Brne.

 • Moderný skladovací systém, akým získate viac miesta a energie

  Regaly-2-X.jpg

  Užívať si komfort a pohodlie znamená obklopiť sa doplnkami a vecami, ktoré potrebujeme viac či menej všetci. Často však pritom zabúdame, že je to aj na úkor priestoru, o ktorý sa nevedomky oberáme. Každý kus v našom byte či dome predsa musí mať svoje miesto. A práve to je vážny problém, ktorému čelí nejedna domácnosť. Máme pre vás riešenie.