Zelená domácnostiam je tu opäť, o slnečné kolektory je záujem
Slnečné termické kolektory sa domácnostiam vyplatia takmer vždy. A s pomocou poukážok od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry sa im teraz vyplatia ešte viac.
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) od júla 2024 opäť spustila vydávanie poukážok v rámci projektu Zelená domácnostiam. Je to podpora inštalácií zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energií (OZE), ako sú kotly na biomasu, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely a veterné turbíny pre rodinné a bytové domy.
Poukážky od SIEA nakopli trh
"Záujem o montáž slnečných kolektorov znovu ožil. Spolu s tropickým letom sa o to postarali poukážky od SIEA, ktorých preplácanie vyše pol roka stálo. Vyčkávanie sa premietlo do prepadu inštalácií, predaja a výroby všetkých OZE, ktoré tým aj strácali reputáciu. Pri fotovoltických systémoch prišlo aj vytriezvenie domácností z reálnej návratnosti inštalovaných technológií pri súčasnej cene elektriny pre fyzické osoby," hovorí Alfréd Gottas, riaditeľ spoločnosti Thermo|Solar Žiar, s.r.o., ktorá vyrába slnečné kolektory.
Firma bezprostredne po opätovnom spustení preplácania poukážok zaznamenala zvýšený záujem o kolektory. V prvom polroku t.r. podľa A. Gottasa bol domáci výpadok čiastočne nahradený zvýšeným predajom v západnej Európe, predovšetkým vo Francúzsku, kde sa obnoviteľným zdrojom tento rok dobre darí.
V predaji sú aj nepodarky
"V Thermo|Solare sme situáciu v zime čiastočne riešili personálnym lízingom a presunom pracovníkov do iných firiem. Nemohli sme si dovoliť ich stratiť. Pomáha aj to, že náš podnik sa v roku 2022 stal členom rakúskej skupiny Hargassner. Thermo|Solar je dnes v štádiu výrazného rozvoja prakticky všetkých svojich aktivít. Nielen v segmente slnečných kolektorov a komponentov k nim, ale aj v sektore nových výrob pre skupinu Hargassner," pokračuje A. Gottas.
Ochota Slovákov inštalovať OZE je podmienená finančnou podporou od štátu. Ustavične rastie podiel kvalitných výrobkov od renomovaných výrobcov v oblasti OZE, ale zároveň sa na trhu objavujú aj nepodarky. Európa je stále zavalená lacnými čínskymi fotovoltickými panelmi, čo tunajším producentom komplikuje situáciu. Niekoľko veľkých zhotoviteľov fotovoltiky už oznámilo, že svoje fabriky sťahuje mimo Európu.
Nafúknuté čísla majú navnadiť záujemcov
"Pri voľbe typu slnečných kolektorov dlhodobo varujeme pred lacnými ázijskými výrobkami a odporúčame obracať sa na renomované montážne firmy. Je potrebné si uvedomiť, že ide o investíciu na desiatky rokov, kde zohrávajú dôležitú úlohu aj servisné a záručné podmienky. Preto si treba vybrať vhodného výrobcu a dodávateľa zariadenia," upozorňuje A. Gottas.
Neseriózni predajcovia sa podľa neho často snažia záujemcov navnadiť cez čísla, ktoré zodpovedajú niekedy až 160 percentám účinnosti výrobku. To znamená, že keby bol konkrétny slnečný kolektor zhotovený z dokonalých materiálov, ktoré ešte ani nejestvujú, na dosiahnutie účinnosti uvádzanej v propagácii by boli potrebné dve slnká. Iní predajcovia zasa síce uvádzajú pravdivé údaje o výkone, ale tieto čísla platia pre krajiny, odkiaľ sú kolektory dovezené, napríklad z Austrálie, Turecka, Grécka a podobne, poznamenáva šéf Thermo|Solaru.
Čo znamená vyberať s rozumom
Spomedzi obnoviteľných zdrojov majú v rodinnom dome význam termické kolektory, kotly na biomasu, fotovoltické panely alebo aj tepelné čerpadlá. Dôležité však je, aby boli použité rozumným spôsobom. A práve prvé dve uvedené technológie sú veľmi výhodnou voľbou a kombináciou pri zabezpečení vykurovania a ohreve pitnej vody.
Ak termické kolektory v niečom vyslovene dominujú, je to jednoznačne ich životnosť, ktorá je násobne vyššia ako pri iných zariadeniach a dosahuje aj viac ako 40 rokov. Navyše solárny systém vyrobený z kvalitných materiálov je v podstate bezúdržbový a počas jeho prevádzky majiteľ o ňom ani nevie.
Ďalšou výhodou je konštantný výkon počas celej životnosti zariadenia – na rozdiel od fotovoltických panelov, kde výkon s pribúdajúcimi rokmi postupne klesá. Je pravda, že slnečné kolektory vyrábajú síce iba teplo, ale z metra štvorcového inštalovanej plochy ho vyprodukujú štvornásobne viac ako spomínané fotovoltické panely.
Pomocník na celé desaťročia
Najvýhodnejšie je použiť solárne systémy podľa A. Gottasa na prípravu teplej vody. Tu reálne môžu pokryť až 70 perc. ročnej potreby. Hoci v zimných mesiacoch sú vonkajšie teploty nízke, kolektory dokážu veľmi efektívne spracovať aj to málo slnečných lúčov. Pri vonkajšej teplote pod nula stupňov Celzia počas slnečného dňa možno na kolektoroch namerať aj 50 °C.
V prípade solárneho systému a slnečných kolektorov od Thermo|Solaru môžu domácnosti podľa typu a počtu panelov dostať podporu vo forme poukážok až do 2 300 eur. Jednorazová investícia do slnečných kolektorov okolo 5-tisíc eur (komplet aj s montážou) ušetrí približne 60 perc. z ceny energie na ohrev pitnej vody každý rok, a to počas najbližších 40 rokov.
"Pri využití finančnej podpory od štátu a získaní poukážky v maximálnej výške 2 300 eur na slnečné kolektory tak inštalácia solárneho systému z rodinného rozpočtu odkrojí len približne 2 700 eur. Takýto systém je vhodný pre štvor- až päťčlennú rodinu a bude jej slúžiť celé desaťročia," dodáva A. Gottas.
Foto: Thermo|Solar Žiar