Druhá vlna pandémie stavebníctvu zrejme ešte viac priťaží

11.09.2020, SITA | Správy zo stavebníctva

Sektoru stavebníctva, výstavby a sanácie budov hrozí bez rýchlej podpory zásadný a dlhotrvajúci prepad. Upozorňuje na to platforma Budovy pre budúcnosť v liste adresovanom premiérovi a vláde SR.

Ohrozená je najmä výstavba a obnova budov, ktorá tvorí takmer dve tretiny tuzemskej stavebnej produkcie. "Len v samotnej oblasti renovácie budov hrozí strata práce viac než 10-tisíc ľudom. Hoci júlové štatistiky ukazujú mierne zlepšenie, prichádzajúca druhá vlna pandémie povedie pravdepodobne k ďalšiemu prehĺbeniu krízy," píše v liste platforma Budovy pre budúcnosť (BPB).

14b-Depositphotos_13617916-1X.jpg


Čakanie na peniaze z eurofondov nestačí

Na obnovu budov sa myslí v klasickom rozpočte projektov v rámci eurofondov. Tie však podľa BPB nedokážu dostatočne rýchlo pomôcť stavebníctvu. Skúsenosť z predchádzajúcej hospodárskej krízy v roku 2008 ukazuje, že sektor stavebníctva má oproti iným odvetviam dlhší reakčný čas.

"Kým hrubý domáci produkt a výkon priemyslu sa k rastu vrátili už v roku 2010, stavebná produkcia každoročne padala až do roku 2014. Preto si dnes nemôžeme dovoliť čakať na prostriedky z eurofondov, kde podľa harmonogramu príprav možno očakávať prvé výzvy až v roku 2022. Budovy musia byť už súčasťou Národného plánu obnovy," upozorňuje Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy BPB.

Ako ďalej uvádza v liste premiérovi, podpora obnovy budov patrí medzi najefektívnejšie nástroje na oživenie hospodárstva. Nadpriemerne stimuluje domáci dopyt a lokálnu ekonomiku, vďaka nízkemu podielu dovozu sa takmer všetky investície realizujú na domácom trhu a navyše rovnomerne vo všetkých regiónoch.


Obnova budov je domáca záležitosť

Podporné nástroje podľa analytika platformy Richarda Paksiho vyúsťujú do podpory slovenských stavbárov. Obnovu a výstavbu budov realizujú živnostníci a malé či stredné firmy, pričom 96 percent z nich sú subjekty s menej ako desiatimi zamestnancami.

"Investície do obnovy budov vytvárajú dopyt na regionálnej a miestnej úrovni, teda priamo tam, kde budovy stoja a kde ich užívatelia využívajú. Obnova sa bude vždy realizovať na Slovensku, pretože budovu nikto neodvezie na zateplenie povedzme do Číny," dodáva R. Paksi.

Podľa platformy BPB je kvalitný program na obnovu budov riešením pre Slovensko. Okrem ochrany ekonomického prepadu v stavebníctve prináša aj rozmer plnenia klimatických cieľov. Renovácia budov je nákladovo najhospodárnejšie a najefektívnejšie opatrenie na znižovanie emisií skleníkových plynov.

Foto: Depositphotos

Podobné články