Znižovanie emisií skleníkových plynov je príležitosť pre stavbárov

09.02.2024, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

Reakcia platformy Budovy pre budúcnosť na komunikáciu Európskej komisie: cieľom Európy v oblasti klímy do roku 2040 je aj udržateľná, spravodlivá a prosperujúca spoločnosť.

Európska komisia prichádza s návrhom, aby sa emisie skleníkových plynov do roku 2040 znížili o 90 percent. "Zažívame bezprecedentné ambície pre klimatické ciele Európy. Aj napriek tomu, že návrh Európskej komisie znížiť emisie skleníkových plynov o 90 perc. do roku 2040 môže na prvý pohľad vyzerať nepredstaviteľné vzdialený, vítame ho. Je pravda, že množstvo legislatívnych balíčkov Európskej zelenej dohody ešte neprešlo implementáciu krajín EÚ a sú iba v procese. Európska komisia znovu prišla s debatou o cieli pre rok 2040 a zvyšovaním ambícií," komentuje návrh slovenská platforma Budovy pre budúcnosť (BPB).

58b-shutterstock_670152970-1-X.jpg


Mierne zvýšenie ambícií

Návrh komisie vnímame ako potvrdenie zámerov a mierne zvýšenie ambícií, pokračuje BPB. "Podľa Klimatického zákona EÚ by mali emisie v roku 2040 klesnúť o 80 perc. oproti 1990 a pri pokračovaní súčasných opatrení vrátane implementácie Európskej zelenej dohody až 85 perc. V tomto kontexte sa zvýšenie ambície z 85 perc. na 90 perc. nezdá až tak nereálne," hovorí Katarína Nikodemová, riaditeľka BPB.

Návrh podľa nej logicky nadväzuje na už prijaté záväzky a je podporený impact assessmentom, v ktorom sa za tento scenár vyjadrila väčšina subjektov vrátane firiem. Aj napriek tomu, že reálne opatrenia budú musieť vykonať práve členské krajiny EÚ, únia týmto dáva silný signál, kam smerujeme a takéto ubezpečovanie dlhodobého smerovania a predvídateľnosti je niečo, čo potrebujú aj podniky, ktorým záleží na bezemisnej budúcnosti a ponúkajú svoje riešenie.


Úloha stavebníctva

Stavebný sektor bude hrať pre dosiahnutie týchto ambícií veľkú rolu, tvrdí BPB. Firmy už dnes poznajú technológie a produkty, ktoré vedia sektor budov dekarbonizovať. Stačí, ak tieto ambície podporia aj politickí predstavitelia formou správne nastavených politík, opatrení a finančných impulzov pre budovy.

"Niet však pochýb, že na správnu implementáciu týchto ambicióznych politík potrebujeme vecnú diskusiu naprieč sektormi a dostatočný priestor, kým sa návrh premietne do legislatívy. Sme presvedčení, že v oblasti energetickej efektívnosti budov sa dá robiť oveľa viac, ako konáme dnes," dodáva K. Nikodemová.

Foto: Shutterstock

Podobné články