Stavebný softvér sa môže naučiť používať každý, výhody sú zjavné

21.05.2021, Ivan Zich | Správy zo stavebníctva

Digitalizácia v stavebníctve postupuje na Slovensku pomaly. Jednou z najčastejších príčin je obava pracovníkov z novej technológie. Používanie softvéru na stavbu a údržbu budov, ako je napríklad PlanRadar, je však v skutočnosti jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Úspora a efektívnosť, akú softvér prináša do stavebných aj údržbárskych procesov, je pritom vysoká.

Na poli digitalizácie stavebníctva v SR sa však zrejme blýska na lepšie časy. Slovensko má veľkú šancu posunúť sa skokovo medzi najpokrokovejšie krajiny Európy. Ak SR naplno využije pripravovaný Plán obnovy, ktorý počíta s rozsiahlymi zelenými rekonštrukciami, môže výrazne znížiť svoju uhlíkovú stopu a stať sa udržateľným a dobrým miestom pre život. So značnými prostriedkami, ktoré bude potrebné vynaložiť, je však zároveň nevyhnutné narábať transparentne a hospodárne, aby každé vynaložené euro splnilo svoj účel a využilo sa na 100 percent. Ako?

76b-shutterstock_1039121731-1-X.jpg


Čas sú peniaze

Čas sú peniaze, to je jasné. Digitalizácia, aj napriek počiatočným nákladom a nutnosti zaškolenia personálu, prináša časové úspory. Napríklad minimálne čakanie na dodávky materiálu či súčiastok, pretože softvér na základe BIM modelu dokáže predvídať možné kolízie a upozorniť, čo bude v dohľadnom čase potrebné urobiť.


Efektívnosť priamo na mieste

Vďaka softvéru každý presne vie, čo a kde má spraviť, čo si má vziať so sebou. Veľmi zjednodušene si to možno predstaviť takto: spozorujete na streche napríklad obchodného domu, že tam kvapká voda. Miesto označíte v modeli a ten vám ukáže, kde došlo k nehode a na akom zariadení.

Haváriu označíte v softvéri na správu budovy, ktorý upozorní zodpovedných pracovníkov. Tí sa môžu vydať priamo na miesto aj s potrebným vybavením. Žiadne zdĺhavé hľadanie poškodeného miesta celou skupinou pracovníkov ani neustále odbiehanie po súčiastky a náradie. Softvér umožňuje mať priamo na mieste aj prehľad o inžinierskych sieťach a ich križovaní či rozličných potenciálnych rizikách.


Učenie je radosť

"Je to, samozrejme, individuálne softvér od softvéru, ale napríklad PlanRadar sa dokáže naučiť používať každý. Prirodzene, hovoríme o bežnej používateľskej úrovni, ktorá správcom budov stačí," hovorí Ivan Petráš, odborník na digitalizáciu v spoločnosti PlanRadar. Nezáleží, či ide o zástupcu bytového družstva alebo správcu obchodného domu. Softvér šetrí čas, umožňuje plánovať bez ustavičného vyťahovania papierových plánov, ktoré sú navyše náchylné na poškodenie či vyblednutie.

"Ak si správa už postavenej budovy nechá vytvoriť BIM model, umožní jej to napríklad pripraviť sa na požiar, pretože na modeli sa dá zistiť jeho šírenie. Správcovia tak môžu mať neustále poruke aktuálne plány pre akékoľvek prípady. Tým minimalizujú potenciálne riziká a následné škody, pretože požiar sa dá zvládnuť už v jeho počiatočnej fáze," vysvetľuje I. Petráš.


Z domova aj zo sveta

Po príklady úspešného využívania digitálneho modelovania pritom nemusíme chodiť do zahraničia. Pionierom bol bratislavský obchodný dom Aupark, ktorý si nechal vytvoriť svoj BIM a s úspechom ho využíva pri správe. Staviteľ bytového komplexu N!do v hlavnom meste SR ho použil už pri výstavbe. "Vedúci pracovníci absolvovali školenie, zainvestovalo sa do tabletov. Koordinácia prebiehala tak, že sme sa najprv stretli v kancelárii, ich hlavný stavbyvedúci pochopil všetky kľúčové body a potom to už išlo," povedal v rozhovore pre časopis ASB Michal Pasiar, prezident BIM asociácie, ktorý sa na projekte podieľal.

Využívanie softvéru v stavebníctve šetrí čas a peniaze aj rakúskym daňovým poplatníkom. Príkladom je modernizácia linky metra U4 vo Viedni medzi Hütteldorfom a Schönbrunnom. Stavbári použili aplikáciu PlanRadar a aj vďaka nej sa výstavbu podarilo dokončiť za 128 dní. "Aplikácia v schopných rukách umožnila pripraviť dokumentáciu oveľa rýchlejšie, ako keby to bolo len v papierovej podobe," pokračuje I. Petráš. "Postup výstavby sa navyše dal sledovať prakticky v reálnom čase, čo výrazne zvýšilo efektívnosť aj kontrolu," spresňuje.


Budúcnosť v digitále

Práve efektívnosť, najmä na strane výdavkov, bude rozhodujúca v najbližšom čase, keď sa na Slovensku začne realizovať postpandemický Plán obnovy. "Veľké projekty z verejných peňazí si vyžadujú dôkladnú kontrolu štátnych orgánov a verejnosti. Moderný softvér umožní ich zástupcom, aby mohli zodpovedne využiť každé euro. Stačí na to tablet či smartfón a zaškolenie. Príklad z blízkej Viedne je toho vynikajúcim príkladom," dodáva I. Petráš.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články

 • Výstavba diaľnic sa má urýchliť, parlament schválil novelu zákona

  D2-malacky-sk-2-X.jpg

  Príprava a výstavba diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku by mala byť rýchlejšia a efektívnejšia. Umožní to novelizácia zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorej návrh dnes schválila Národná rada SR.

 • Prieskum o angažovanosti politikov v segmente obnovy budov

  Budovy-obnova-2-X.jpg

  Platforma Budovy pre budúcnosť a jej deväť členských združení hodnotili angažovanosť politikov v segmente obnovy budov. Ocenili najmä prezidentku Zuzanu Čaputovú, ako aj legislatívne návrhy či činnosť inštitúcií.

 • Dôležité kroky a opatrenia na posilnenie bezpečnosti na stavbe

  Shutterstock_1895805895-stavba-2-X.jpg

  Stavenisko je jedným z najrizikovejších miest na prácu. Nič na tom nezmenili ani moderné stroje, digitálna technika či rozsiahle opatrenia na predchádzanie nehodám. Ustavičné zmeny pracovného prostredia, nepredvídateľné poveternostné podmienky a vysoká fyzická záťaž zvyšujú riziko úrazov a zdravia.

 • Na železniciach chce štát za desať rokov investovať 5 mld. eur

  Zeleznice-infram-2-X.jpg

  Strategický dokument informujúci, kde chce štát investovať na železniciach počas najbližších desiatich rokov, zverejnilo dnes Ministerstvo dopravy a výstavby SR na svojej webovej stránke.

 • V digitalizácii musí slovenské stavebníctvo urobiť ďalší krok

  55c-shutterstock_627164012-2-X.jpg

  Kedysi sektor výstavby spravil veľký krok, keď prešiel z rysovacích dosiek na projektovanie CAD. Aby slovenské stavebníctvo bolo konkurencieschopné a efektívne, musíme urobiť ďalší krok.

 • Dánsko môže byť inšpiráciou, ako naštartovať zelenú transformáciu

  Kodan-Nordhavn-5-X.jpg

  Ambicióznosť sa vypláca. Ukazuje to dánsky prístup k udržateľnej výstavbe, ktorý by mohol byť inšpiráciou aj pre investície do obnovy budov v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Presvedčili sa o tom aj účastníci nedávnej prezidentskej delegácie z radov odborníkov na udržateľnú výstavbu na oficiálnej návšteve Dánskeho kráľovstva.