Slovenskí výrobcovia murovacích materiálov hodnotia rok 2022

20.01.2023, Martin Mihál, Gabriel Szöllösi | Správy zo stavebníctva

Rok 2022 bol pre výrobcov murovacích materiálov na Slovensku veľmi náročný. Na zvyšovanie cien plynu a elektriny upozorňovali už od jesene 2021, s vojnou na Ukrajine energie ešte zdraželi.

Sektor pocítil aj nedostatok niektorých tovarov, ktoré sú pre výrobu producentov rozhodujúce. Všetky tieto faktory sa prejavili zvyšovaním cien murovacích výrobkov. Problémy spôsobila aj panika na trhu spôsobená nebývalým množstvom objednávok, a to pre inflačné tlaky, snahu čo najskôr dokončiť stavby a informáciám o nedostatku materiálov a pracovníkov. Množstvo objednaného materiálu prevýšilo výrobné kapacity, čo predĺžilo dodacie lehoty skomplikovalo situáciu na trhu.

Murovacie-materialy-1-X.jpg


Dopravné náklady vyleteli nahor

Každý z členov Združenia výrobcov murovacích materiálov – spoločnosti Ipeľské tehelne, Porfix, Wienerberger a Xella, sa musel vyrovnať so svojimi špecifickými problémami. Pre všetky ich výrobky je energia významnou zložkou nákladov, aj priamo vo výrobe, aj sa to výrazne prejavuje na cene vstupných surovín.

Zásluhou objemu a hmotnosti stavebných materiálov značnou položkou koncovej ceny je doprava. Dopravné náklady zdraželi vlani o desiatky percent a navyše počas najväčšieho dopytu trval nedostatok kapacít, čo malo opäť vplyv na termíny dodávok. S dopravou súvisí aj rast ceny a problémy s dostupnosťou paliet.

V záujme zvládnutia dopytu firmy pristúpili k nepopulárnym opatreniam ako zastavenie objednávok alebo stanovenie alokácií na materiál. Tieto kroky však boli nevyhnutné: prispeli k upokojeniu situácie a väčšej spravodlivosti v distribúcii materiálu.


Rok 2022 pokladajú za úspešný

Napriek problémom sektor vyprodukoval rekordné množstvo výrobkov, vďaka čomu rok 2022 považuje za úspešný. Podľa združenia Euroconstruct sa dokončil približne rovnaký počet stavieb ako predvlani. Napríklad v odhade počtu rodinných domov je to pokles len o 1 percento. Treba však vziať do úvahy, že ide o porovnanie s rekordným rokom 2021.

Predikovať výhľad na rok 2023 je vzhľadom na veľké množstvo premenných veľmi ťažké. Ak nepoľaví rast cien energií a miera inflácie, stavebné výrobky môžu byť naďalej čoraz drahšie, hoci Združenie výrobcov murovacích materiálov nepredpokladá, že v takej výraznej miere ako v posledných dvoch rokoch.

Na základe údajov z Euroconstructu o počte stavebných povolení na rodinné domy a byty by nemal nastať dramatický pokles výstavby. Z podkladov vyplýva skôr mierne ochladenie na úrovni percent, nie desiatok percent, ako vlani na jar predpovedali pesimisti. Podľa Euroconstructu sa v roku 2024 dokonca odhaduje mierne pribúdanie stavebných povolení.

Ing. Martin Mihál je predsedom Združenia výrobcov murovacích materiálov, Ing. Gabriel Szöllösi je podpredsedom združenia

Foto: Združenie výrobcov murovacích materiálov

Podobné články