Stavebníctvo SR ožíva, strašiakom je pomalé tempo bytovej výstavby

02.06.2025, Petr Přichystal | Správy zo stavebníctva

Slovenské stavebníctvo prežíva prvé známky obratu k lepšiemu po rokoch stagnácie. Medziročný rast produkcie aj nový stavebný zákon majú potenciál významne skrátiť vybavovanie stavebného povolenia v SR.

Jednou z najväčších prekážok na ceste za dlhodobým rastom stavebníctva na Slovensku je pomalé tempo bytovej výstavby, paradoxne v okolí hlavného mesta SR. V Bratislave a okolí sa oproti predpandemickým rokom dokončilo bezmála o štvrtinu bytov menej. Pritom práve bytová výstavba by mohla byť kľúčom k tomu, aby stavebný trh v nasledujúcich mesiacoch dosiahol očakávanú stabilitu.

Byty-vystavba-3-X.jpg


Situácia na trhu sa otáča

Slovenské stavebníctvo v medziročnom porovnaní rastie už štvrtý mesiac po sebe. Rok 2025 by tak mohol po dlhom čase otočiť situáciu na trhu. Pomaly doznievajú dozvuky vysokej inflácie, pričom sektor začal stúpať aj napriek pomalému tempu ekonomiky SR. Podľa predikcií Národnej banky Slovenska by sa do konca tohto roku mala inflácia zvýšiť o 4 percentá, v hre je podľa krízových scenárov i 10 perc.

Stavebné firmy v SR sa pripravujú na príchod letnej sezóny, ktorá by po rokoch útlmu mohla naštartovať pozitívnu zmenu. Štatistiky za prvý kvartál 2025 to potvrdzujú: produkcia v slovenskom stavebníctve vo februári dosiahla 501 miliónov eur a medziročne vzrástla o 3,4 perc. Treba však dodať, že tieto faktory čiastočne ovplyvnila nižšia porovnávacia základňa z posledných rokov, keď trh čelil masívnemu poklesu výroby aj stagnácii. Úplne zásadné by mohlo byť ďalšie znižovanie úrokových sadzieb, ktoré by mohlo zvýšiť dopyt po hypotékach a zvýšiť tempo bytovej výstavby.

Byty-vystavba-1-X.jpg


Čaká sa na dokončovanie bytov

Bytová výstavba by mohla byť kľúčom k tomu, aby stavebný trh v nasledujúcich mesiacoch dosiahol očakávanú stabilitu. Domáce stavebníctvo profitovalo najmä z rastu výstavby bytov, ktorý sa zrýchlil z 12,9 na 15,4 perc. Na začiatku tohto roku sa stavebným firmám podarilo rozostavať tisíce bytov, problémom však zostáva ich dokončenie. Najproblematickejšími regiónmi sú Trenčiansky a Trnavský kraj, ale najmä hlavné mesto SR. V Bratislave a okolí sa dokončilo v porovnaní s predpandemickými rokmi bezmála o štvrtinu bytov menej.

Príčin nedostačujúcej bytovej výstavby je viac – od zložitej stavebnej legislatívy, cez zastaraný a vyčerpaný územný plán až po odpor voči akejkoľvek výstavbe v susedstve. Kým sa tieto prekážky neodstránia, bude vlastné a dostupné bývanie pre viac a viac Slovákov stále nedosiahnuteľné.

Aj v súvislosti s týmito problémami rastie popularita svojpomocnej výstavby. Najčastejším problémom býva nedostatok stavebného materiálu, ktorému čelia tak špecializované firmy, ako aj individuálni stavebníci. Odmenou je finančná úspora aj kontrola nad kvalitou vykonanej práce.

Byty-vystavba-2-X.jpg


Nádeje v podobe nového stavebného zákona

Okrem nedostatočného tempa bytovej výstavby dlhodobo oslabujú domáce stavebníctvo príliš dlhé povoľovacie procesy. Ešte vlani Slovensko ani zďaleka neponúkalo podmienky na dlhodobý trhový rast, ktoré súvisia práve s príliš komplikovanou administratívou.

Zásadná zmena by mohla nastať už v lete, keď sa môže naplno prejaviť potenciál v súvislosti s novým stavebným zákonom. Ten nadobudol účinnosť 1. apríla 2025 a mal by nadmernú byrokraciu aspoň zmierniť. Najmä v metropolitných oblastiach, ako je Bratislava alebo Košice, kde sú stavebné úrady zahltené a zaťažené zložitou administratívou.

Územné rozhodovanie a stavebné povolenie by po novom mali byť vybavené v rámci jediného procesu. Problémy však môžu nastať s uvedením digitalizovaného riadenia do praxe. Podobnou zmenou prešla nedávno Česká republika, kde komplikácie spojené s novým stavebným zákonom priniesli straty v prepočte zhruba za 30 mil. eur. Už prvé týždne od spustenia novej právnej úpravy však naznačujú, že sa slovenskí zákonodarcovia z tohto neúspechu poučili a chyby svojich susedov neopakovali.

Autor komentára pracuje ako marketingový manažér v spoločnosti Lomax

Foto: Lomax, Shutterstock

Podobné články