Dánsko môže byť inšpiráciou, ako naštartovať zelenú transformáciu

22.05.2021, ABC-bývanie.sk | Správy zo stavebníctva

Ambicióznosť sa vypláca. Ukazuje to dánsky prístup k udržateľnej výstavbe, ktorý by mohol byť inšpiráciou aj pre investície do obnovy budov v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Presvedčili sa o tom aj účastníci nedávnej prezidentskej delegácie z radov odborníkov na udržateľnú výstavbu na oficiálnej návšteve Dánskeho kráľovstva.

Zelenej transformácii a ukážke dobrých prístupov v udržateľnej výstavbe sa venovala delegácia SR pri návšteve mestskej štvrte Nordhavn v Kodani, hlavnom meste Dánska, a State of Green, neziskovej organizácie založenej na partnerstve aktérov verejného a súkromného sektora. Infomovali o tom v tlačovej správe predstavitelia platformy Budovy pre budúcnosť (BPB).

Kodan-Nordhavn-1-X.jpg

 Moderná stanica metra, jedna z inšpirácií mestskej štvrte Nordhavn v Kodani, hlavnom meste Dánska


 

"Návšteva State of Green bola ukážkou prepojenia štátnej správy a súkromného sektora a inovatívneho prístupu pri propagácii tém udržateľnosti. Budovanie povedomia o benefitoch zelených riešení je niečo, čo potrebujeme aj na Slovensku. Prínosné je určite aj prepojenie verejného a súkromného sektora, ktoré je predpokladom pre vznik politík, ktoré odpovedajú reálnym potrebám," uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka BPB.

Do roku 2050 chce byť európsky kontinent uhlíkovo neutrálny a zároveň vieme, že 70 percent obyvateľstva bude bývať v mestách, pokračuje tlačová správa. Udržateľnosť miest bude preto kľúčová. Návšteva mestskej štvrte Nordhavn bola inšpiratívna v novom prístupe k výstavbe.

Kodan-Nordhavn-2-X.jpg

Komplexným plánovaním celej štvrte nejde iba o výstavbu energeticky efektívnych budov, ale štvrť myslí aj aj na vytváranie pracovných miest, voľnočasové aktivity (kino, detské ihriská, mólo na plávanie), udržateľnosť (recyklácia stavebného odpadu pri novej výstavbe), dostupnosť (dostupnosť metra a široké cyklochodníky) a apel na lokálny aspekt a pocit blízkeho susedstva (malé lokálne obchody).

Výstavba kombinuje bývanie pre rozličné cieľové skupiny – študentov, sociálne slabé skupiny, strednú vrstvu spoločnosti a luxusné byty. Štvrť myslí na energetickú samostatnosť pri energetickej spotrebe jej budov prevažne z obnoviteľných zdrojov, a to tak na vykurovanie, ako aj chladenie budov.

Kodan-Nordhavn-3-X.jpg

 Budovy v mestskej štvrti Nordhavn v Kodani


 

"Ide naozaj o inovatívny prístup k výstavbe, keď na prvom mieste sú potreby obyvateľov štvrte, ktorí sa do plánovania zapájali od samotného začiatku. Budovy sú postavené v ambicióznych energetických certifikátoch, ktoré sú v Dánsku samozrejmosťou. Slovensko by peniaze z Plánu obnovy a z nových eurofondov mohlo použiť práve na takýto inovatívny a ambiciózny spôsob výstavby," dopĺňa Pavol Kukura za Slovenskú radu pre zelené budovy, ktorý bol tiež súčasťou zelenej delegácie.

Ekonomická kríza v roku 1973 bola pre Dánsko historickým míľnikom, keď si krajina uvedomila závislosť od fosílnych palív a rozhodla využiť krízu na ekonomickú transformáciu hospodárstva. Podobne by sme na Slovensku mohli ekonomickú krízu po pandémii využiť na naštartovanie hospodárstva smerom k zelenej obnove, uvádza tlačová správa.

Kodan-Nordhavn-4-X.jpg

"Dánsko je príkladom krajiny, ktorá dokazuje, že ambicióznosť sa vypláca. Ak verejné politiky umožnia inovatívne riešenia s ohľadom na kvalitu, nikdy to nemôže byť zlá investícia. Takéto investície vedia umožniť zelenú transformáciu hospodárstva, vytvárať nové pracovné miesta a zlepšovať kvalitu bývania s ohľadom na viacero aspektov. Chce to odhodlanie politických predstaviteľov SR, lebo ide o dlhodobé strategické rozhodnutia," dodáva K. Nikodemová.

Foto: cobe.dk

Podobné články

 • Výstavba diaľnic sa má urýchliť, parlament schválil novelu zákona

  D2-malacky-sk-2-X.jpg

  Príprava a výstavba diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku by mala byť rýchlejšia a efektívnejšia. Umožní to novelizácia zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorej návrh dnes schválila Národná rada SR.

 • Prieskum o angažovanosti politikov v segmente obnovy budov

  Budovy-obnova-2-X.jpg

  Platforma Budovy pre budúcnosť a jej deväť členských združení hodnotili angažovanosť politikov v segmente obnovy budov. Ocenili najmä prezidentku Zuzanu Čaputovú, ako aj legislatívne návrhy či činnosť inštitúcií.

 • Dôležité kroky a opatrenia na posilnenie bezpečnosti na stavbe

  Shutterstock_1895805895-stavba-2-X.jpg

  Stavenisko je jedným z najrizikovejších miest na prácu. Nič na tom nezmenili ani moderné stroje, digitálna technika či rozsiahle opatrenia na predchádzanie nehodám. Ustavičné zmeny pracovného prostredia, nepredvídateľné poveternostné podmienky a vysoká fyzická záťaž zvyšujú riziko úrazov a zdravia.

 • Na železniciach chce štát za desať rokov investovať 5 mld. eur

  Zeleznice-infram-2-X.jpg

  Strategický dokument informujúci, kde chce štát investovať na železniciach počas najbližších desiatich rokov, zverejnilo dnes Ministerstvo dopravy a výstavby SR na svojej webovej stránke.

 • V digitalizácii musí slovenské stavebníctvo urobiť ďalší krok

  55c-shutterstock_627164012-2-X.jpg

  Kedysi sektor výstavby spravil veľký krok, keď prešiel z rysovacích dosiek na projektovanie CAD. Aby slovenské stavebníctvo bolo konkurencieschopné a efektívne, musíme urobiť ďalší krok.

 • Zdražovanie stavebných materiálov môže zmierniť digitalizácia

  77c-shutterstock_424808146-2-X.jpg

  Aktuálnu situáciu v stavebníctve komplikujú rastúce ceny materiálov. Hoci to nie je problém iba slovenského trhu, SR čelí aj nedostatku bytov (najmä v hlavnom meste). Ich výstavba sa v tejto situácii ešte viac spomalila, čo problém prehĺbilo. Existuje však riešenie, ktoré môže následky pandémie výrazne zmierniť – digitalizácia.