Priemyselné nehnuteľnosti majú mať dobrý koniec roku, očakáva JLL
Nákupné centrá tento rok na Slovensku nepribudli. Stavajú sa momentálne dve (Eperia v Prešove a Terminal v Banskej Bystrici), otvoriť ich majú v roku 2017. Vďaka rozbehnutej ekonomike sa však v SR darí priemyselným nehnuteľnostiam.
Prvý polrok 2016 bol aj v Európe pre obchodné strediská slabší. Otvorených bolo len 1,3 milióna m² nových plôch, čo bolo o 7 percent menej ako za rovnaké obdobie vlaňajška. Dovedna 40 perc. všetkých nových priestorov pripadá na Turecko a Rusko, uvádza poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield (C&W) v štúdii, o ktorej informuje agentúra TASR.
• V roku 2017 majú v Prešove otvoriť nové nákupné centrum Eperia
Ak sa všetky plánované priestory podarí dokončiť včas, celková prenajímateľná podlahová plocha nákupných centier v Európe sa zvýši z 156,3 mil. m² v júni 2016 na 164,4 mil. m² do konca roku 2017. Stredná a východná Európa je podľa C&W pre investorov stále príťažlivá. Potvrdzujú to aj špedičné firmy, ktoré hlásia vzostup prepravy tovaru do tohto regiónu. Rozširovaniu obchodných stredísk terajšie obdobie praje, tvrdí C&W. Dobrá správa je to aj pre výrobcov skladových regálov a systémov, ktorí avizujú zvyšovanie dodávok pre segment retailu.
"Na Slovensku neboli tento rok otvorené žiadne nové nákupné strediská. Vo výstavbe sú však momentálne dve, ich otvorenie je naplánované na rok 2017. Bude to znamenať 35-tis. m² novej modernej nákupnej plochy (Eperia v Prešove a Terminal v Banskej Bystrici). Dnes je celková rozloha nákupných centier v SR niečo vyše 1,3 mil. m²," hovorí výkonná riaditeľka C&W na Slovensku Cristina Dumitrache.
Na druhej strane, dobrý záver roku 2016 sa v SR očakáva vo výstavbe priemyselných a logistických plôch. "Súčasná ekonomická situácia podporuje expanziu existujúcich nájomcov, nárast záujmu však vidíme aj v prípade firiem, ktoré chcú vstúpiť na slovenský trh. Predpokladáme rekordný záver tohto roku podporený aj novou výstavbou," poznamenáva Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností konzultačnej spoločnosti JLL.
Na konci druhého kvartála 2016 bolo na Slovensku 1,58 mil. m² moderných industriálnych a logistických priestorov. Najlákavejšie s vyše 60-percentným podielom bolo pre investorov širšie okolie Bratislavy. Z novej výstavby až 97 perc. mierilo v lete znovu do okolia hlavného mesta SR. Najväčší podiel prebiehajúceho developmentu podľa JLL leží v Lozorne (42 perc.), nasledujú Senec (28 perc.), Malacky (18 perc.) a Bratislava (12 perc.). Zvyšné 3 perc. plôch sú v iných lokalitách západného Slovenska.
Popri novej výstavbe developeri skvalitňujú aj infraštruktúru a zázemie svojich logistických parkov, aby si udržali existujúcich a prilákali nových nájomníkov. Popri štandardnom technickom vybavení skladových priestorov, napríklad s montážnymi klietkami, vysokozdvižnými vozíkmi, automatizovanými výsuvnými plošinami či priamočiarymi pohonmi TMP, investori venujú pozornosť aj celkovému dizajnu budov.
Technické možnosti, aké v tomto segmente výstavby dnes sú, ukázal slovenský Lidl. Najvyšší možný stupeň ekologickej certifikácie, ktorý môže nejaká budova mať, je BREEAM Outstanding. Na Slovensku takýto certifikát v apríli 2016 ako prvé získalo Logistické centrum Lidl v Seredi. Toto vysoké hodnotenie si budova zaslúžila o.i. aj za svoju koncepciu a využívanie technológií ohľaduplných voči životnému prostrediu.
• Logistické centrum Lidl v Seredi leží pri rýchlostnej ceste R1, otvorili ho koncom februára 2016
Vizualizácia a foto: J&T Real Estate, Lidl