Nálada v stavebníctve SR sa od začiatku tohto roku zlepšuje
Nálada v stavebných firmách sa zlepšuje. Indikátor dôvery v stavebníctve v marci 2014 vzrástol oproti hodnote predchádzajúceho mesiaca o 1 bod na -25 percentuálnych bodov (p.b.).
Indikátor dôvery hovorí, ako stavebné podniky vnímajú svoju situáciu a aké sú ich očakávania na najbližšie tri mesiace. Dôvodom marcového zlepšenia boli priaznivejšie hodnotenia očakávanej zamestnanosti. Aktuálny výsledok je najlepší za posledných päť rokov a je už 3 body nad hodnotou dlhodobého priemeru, oznámil Štatistický úrad SR.
Nálada v stavebníctve na Slovensku sa v roku 2013 od januára do júla (okrem apríla) zlepšovala, v auguste a septembri ochabla, v októbri a novembri znovu stúpla, aby sa v decembri opäť mierne zhoršila. Na najnižšiu hodnotu od júna 2000 nálada v odvetví spadla v novembri 2012. Vývoj indikátora dôvery v stavebníctve sleduje štatistický úrad od roku 1997, na historicky najnižšej úrovni bol v druhej polovici roku 1999.
Trend stavebnej aktivity
Indikátor trendu stavebnej aktivity za posledné tri mesiace sa v marci 2014 oproti stavu vo februári zvýšil o 3 body na 23 p.b. Zvýšenie stavebnej aktivity zaznamenalo 16 percent podnikov, ako nezmenenú ju posudzovalo 69 perc. a jej zníženie uviedlo 15 perc.oslovených subjektov. Hodnotenie terajšieho dopytu po stavebnej produkcii sa v porovnaní s februárom zhoršilo o 9 bodov na -50 p.b. Za dostatočný ho označilo 47 perc. respondentov, pre 53 perc. odpovedajúcich bol súčasný dopyt nedostatočný.
Medzi najvýraznejšie faktory, čo dnes obmedzujú rast stavebnej produkcie, zaradilo 50 perc. spoločností nedostatočný dopyt po nej, 21 perc. poveternostné podmienky, 17 perc. finančné obmedzenia, 1 perc. nedostatok zamestnancov, 1 perc. nedostatok materiálu alebo mechanizmov.
Štatistický úrad zároveň spresňuje, že vzhľadom na zmenu metodiky výpočtu percentuálneho zastúpenia jednotlivých faktorov súčet presahuje 100 perc. Respondenti ďalej uvádzajú platobnú nedisciplinovanosť odberateľov a z toho prameniacu druhotnú platobnú neschopnosť, veľkú konkurenciu a nízke ceny prác.
Bariéry rastu nepociťovalo v marci 5 perc. stavebných firiem. Vo februári to uviedli 3 perc. respondentov. V januári a vlani v decembri sa tak vyjadrilo 8 perc. subjektov, v novembri 11 perc., v októbri 13 perc.
Viac firiem chce prijímať ľudí do práce
Očakávania stavbárov pri odhadoch vývoja zamestnanosti sa v marci oproti februáru zlepšili. Konjunkturálne saldo očakávaného počtu zamestnancov – rozdiel medzi pozitívnymi a negatívnymi hodnoteniami stavebných spoločností vyjadrenými v percentách, sa zvýšilo o 11 bodov na hodnotu 0. V nasledujúcich troch mesiacoch sa prijímať nových ľudí zberá 27 perc. firiem, o stabilizovanom vývoji uvažuje 59 perc. a so znižovaním stavu zamestnanosti a prepúšťaním ráta 14 perc. organizácií.
Konjunkturálne saldo očakávaných cien stavebnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch sa v marci v porovnaní s februárovým hodnotením znížilo o 13 bodov na hodnotu 5 p.b. Zníženie cenovej hladiny svojej produkcie plánuje 7 perc. odpovedajúcich, so zmenami cien neuvažuje 77 perc. a ich zvýšenie predpokladá 16 perc. respondentov.
Ako hodnotia podniky vlastnú situáciu
Hodnotenia ekonomickej situácie podnikov vyjadrené konjunkturálnym saldom (25 p.b.) boli v marci oproti predošlému mesiacu priaznivejšie o 11 bodov. So zlepšením ekonomickej situácie svojej spoločnosti počítalo 29 perc. respondentov, zmeny vo vývoji nepredpokladalo 57 perc. a zhoršenie stavu očakávalo 14 perc. firiem.
Pri očakávanej stavebnej aktivite v nasledujúcich troch mesiacoch konjunkturálne saldo kleslo v marci oproti februáru o 10 bodov na 13 p.b. Nižšiu stavebnú aktivitu odhadovalo 9 perc. organizácií, udržanie terajšej hladiny očakávalo 45 perc. a jej zvýšenie predpokladalo 46 perc. subjektov.
Najmenej objednávok je v Prešovskom kraji
Na základe objednávok majú stavebné podniky zabezpečenú prácu v priemere na 12 mesiacov. Najvyššiu zásobu práce podľa veľkostných kategórií majú spoločnosti s 500 a viac zamestnancami (18,3 mesiaca), z hľadiska výrobného zamerania firmy realizujúce inžinierske stavby (15,4 mes.). Z územného hľadiska mali najviac zmluvne potvrdených objednávok respondenti so sídlom v Bratislavskom (15,6 mes.), Trenčianskom (11 mes.) a Žilinskom kraji (10,5 mes.), najmenej v Prešovskom kraji (5,4 mes.).
Konjunkturálny prieskum, zameraný na zhodnotenie momentálnej situácie v ekonomike stavebných firiem a na očakávaný vývoj vybraných ukazovateľov na najbližšie trojmesačné obdobie, vykonáva štatistický úrad každý mesiac. V marci 2014 sa na ňom zúčastnilo 412 subjektov, ktoré reprezentujú celé odvetvie stavebníctva.
Pre objektívnejšie posúdenie vývoja sú odpovede, získané konjunkturálnym prieskumom, spracované ako vážený aritmetický priemer. Ako váhy sú použité hodnota stavebnej produkcie a pri hodnotení ukazovateľov z oblasti zamestnanosti počet zamestnancov respondentov. Vývoj je vyjadrený pomocou salda, ktoré predstavuje rozdiel pozitívnych a negatívnych hodnotení v percentách. Indikátor dôvery v stavebníctve je kompozitný ukazovateľ, vypočítaný ako aritmetický priemer sáld dopytu a očakávanej zamestnanosti.
Ceny vo februári 2014
Ceny stavebných prác vo februári 2014 oproti januáru t.r. klesli o 0,4 perc., pokračoval štatistický úrad. V porovnaní s februárom 2013 sa zvýšili o 0,9 perc., v priemere od začiatku roku vzrástli medziročne o 1,1 perc.
Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve vo februári oproti januáru klesli o 0,5 perc., v porovnaní s februárom 2013 sa znížili o 2,9 perc. V priemere od začiatku roku klesli medziročne o 2,4 perc.
Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko sa vo februári oproti januáru znížili o 1,7 perc., v porovnaní s februárom 2013 klesli o 3,7 perc. V priemere od začiatku roku oproti rovnakému obdobiu vlaňajška klesli o 3,2 perc.
Od januára 2013 ceny výrobcov ráta štatistický úrad na báze roku 2010.