Stavebníctvo SR v decembri 2020 ožilo, celoročne však sektor ochabol

11.02.2021, SITA | Štatistiky, analýzy, trendy

Stavebná produkcia na Slovensku v decembri 2020 po deväťmesačnom poklese medziročne stúpla. Prispel k tomu najmä vzostup objemu inžinierskych stavieb a vysoký rast produkcie v zahraničí.

Za celý minulý rok stavebníctvo vyprodukovalo 5,3 miliardy eur, čo bolo v medziročnom porovnaní menej o 11,3 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Vlani v decembri sektor stavebníctva dosiahol výkon 556 milióna eur, čo bolo najviac od novembra 2019. Medziročný rast produkcie o 2,1 perc. nasledoval po deviatich mesiacoch postupného prepadu odvetvia. V medzimesačnom porovnaní po zohľadnení sezónnych vplyvov sa stavebná výroba na Slovensku v decembri 2020 oproti novembru zvýšila o 9,1 perc.

77b-shutterstock_424808146-1-X.jpg


Nová výstavba v závere roku pribudla

Domáca stavebná produkcia bola síce v záporných číslach, medziročný pokles v poslednom mesiaci vlaňajška bol však 1,3 perc., teda najmiernejší za rok 2020. Vývoj tuzemskej produkcie ovplyvnili podľa štatistického úradu obidve zložky domácej stavebnej produkcie.

Po deviatich mesiacoch útlmu sa medziročne zvýšil objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií (o 0,9 perc.), zároveň nastalo spomalenie poklesu v opravách a údržbe na 11,3 perc. V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba tvorila 69,6 perc., podiel prác na opravách a údržbe bol 26,3 perc.

Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov bola medziročne nižšia o 11,7 perc., oproti predchádzajúcim mesiacom sa však tempo poklesu zmiernilo. Vývoj celkovej produkcie významne ovplyvnilo zvýšenie prác na inžinierskych stavbách, kam okrem iného patrí aj výstavba diaľnic, o 24,2 perc., pričom rast v tejto zložke sa prejavil len druhýkrát počas roku 2020. V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 62 perc., práce na inžinierskych stavbách predstavovali z celkového objemu 38 perc. produkcie.


Príjemné prekvapenie

Výrazne sa na sklonku vlaňajška zvýšila stavebná produkcia slovenských firiem v zahraničí. Oproti decembru 2019 bola vyššia o 62,8 perc. Z celkového objemu stavebnej produkcie tvorili práce v zahraničí 8,4 perc., ich podiel na celkových výkonoch sa medziročne zvýšil o 3,1 bodu.

Stavebníctvo SR v závere minulého roku podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka príjemne prekvapilo. Oživenie však podľa neho zrejme nebude dostatočne robustné a udržateľné a v nasledujúcich mesiacoch by sektor mal ostávať prevažne v červených číslach.

"Väčší z jeho segmentov, výstavba budov, má s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol už za sebou a menší segment výstavby infraštruktúry dlhodobo zápasí s viacerými problémami pri výstavbe verejnej infraštruktúry, ktoré vnášajú do čísiel produkcie zvýšenú volatilitu," vysvetlil Ľ. Koršňák.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články