Najlepšie obnovený bytový dom za rok 2017 je v Bratislave

14.04.2018, Radovan Slobodník | Bytové domy

Už desať rokov sa oceňujú najlepšie obnovené bytové domy na Slovensku. Jubilejný, desiaty ročník priniesol šťastie objektu na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorý získal prvé miesto za najlepšie obnovený bytový dom a zároveň aj cenu za architektonické stvárnenie. Ocenenia sa tento týždeň odovzdávali na stavebnom veľtrhu Coneco v Bratislave.

Súťaž o najlepšie obnovený bytový dom na Slovensku organizuje Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) spolu so Združením pre podporu obnovy bytových domov a s vydavateľstvom odborných časopisov V.O.Č. Slovakia. Do súťaže sa môžu prihlásiť správcovia bytových domov, bytové družstvá a spoločenstvá vlastníkov bytových a nebytových priestorov, ktorí sú klientmi PSS. Hlavnou podmienkou účasti je, aby v danom roku realizovali aspoň jednu zo súčastí celkovej obnovy bytového domu. V súťaži sa udeľujú ocenenia za prvé, druhé a tretie miesto (finančné ceny 1 700, 700 a 350 eur) pre najlepšie obnovený bytový dom, cena verejnosti a cena za architektonické stvárnenie.


1. Bytový dom na Prievozskej ul., Bratislava

Dom na Prievozskej ulici 35-37 v Bratislave prešiel komplexnou obnovou – zateplením a obnovou obvodového plášťa fasády, odstránením systémových porúch a statických chýb, modernizáciou vykurovacieho systému, hydraulickým vyregulovaním vykurovacej sústavy, výmenou a rekonštrukciou stúpačiek a spoločných rozvodov. Zrekonštruovala sa elektroinštalácia, výťahy, domové vstupy, vymenili sa okná a zateplili sa a izolovali strechy. Na všetky práce vynaložil bytový dom takmer 480-tisíc eur. Očakáva sa, že dom touto obnovou usporí vyše 62 percent pôvodných nákladov.

Obnova-PSS-dom-1-X.jpg

Obnova-PSS-dom-3-X.jpg

 Prvé miesto: bytový dom na Prievozskej ulici, Bratislava (hore je dnešný vzhľad budovy, dole je dom pred obnovou)


 

2. Bytový dom na Okružnej ul., Poprad

"Strieborný" dom na Okružnej ul. 19-21 v Poprade prešiel zateplením a obnovou obvodového plášťa fasády, rekonštrukciou balkónov a lodžií, ako aj rekonštrukciou elektroinštalácie. Zateplila sa a zaizolovala strecha. Všetky tieto práce stáli takmer 124-tis. eur, predpokladaná úspora energie je viac ako 66 perc. pôvodných nákladov.

Obnova-PSS-dom-4-X.jpg

Obnova-PSS-dom-5-X.jpg

 Druhé miesto: bytový dom na Okružnej ul., Poprad (hore je dnešný vzhľad budovy, dole je dom pred obnovou)


 

3. Bytový dom na Košickej ul., Komárno

V dome na Košickej 2, 4, 6 v Komárne zateplili a obnovili obvodový plášť fasády, hydraulicky vyregulovali vykurovaciu sústavu, zrekonštruovali balkóny a lodžie, vymenili a zrekonštruovali stúpačky a spoločné rozvody, vymenili okná a zateplili a izolovali strechu. Celkové náklady tejto obnovy boli 260-tis. eur, očakávaná úspora energie je 42 perc. pôvodných nákladov.

Obnova-PSS-dom-6-X.jpg

Obnova-PSS-dom-7-X.jpg

 Tretie miesto: bytový dom na Košickej ul., Komárno (hore je dnešný vzhľad budovy, dole je dom pred obnovou)


 

Ďalšie ocenenia v súťaži

Aj tento rok porota udelila cenu verejnosti a cenu za architektonické stvárnenie, obidve zostali v Bratislave. Cenu verejnosti získal bytový dom na Brnianskej 35 v Bratislave, ktorého obnova stála 96-tis. eur a ktorý očakáva úsporu 40 perc. pôvodných nákladov na energie. Cenu za architektonické stvárnenie udelilo Združenie pre podporu obnovy bytových domov "zlatému" domu na Prievozskej 35-37 v Bratislave.

Foto: PSS

Podobné články