Pri obnove bytového domu je hlavné dobre si vybrať stavebnú firmu

15.11.2011, ABC-bývanie.sk | Bytové domy

Sídliská na Slovensku opeknievajú. Mnohé bytové domy sú už obnovené a žiaria novotou, ďalšie sa práve rekonštuujú, v iných zas ich vlastníci zvažujú, či, kedy a ako sa do obnovy bytovky pustiť.

Pri rekonštrukcii nejde len o estetickú stránku. Bytové budovy sú po desaťročiach zväčša v neutešenom stave a majú aj systémové poruchy, takže ich treba nielen skrášliť, ale i zásadne opraviť a zlepšiť ich tepelno-izolačné vlastnosti.

Tým prvým, na čo by mali vlastníci myslieť, je zateplenie domu. Zatepliť je pritom vhodné aj obvodový plášť budovy, aj strešnú konštrukciu. Zahrnúť do obnovy zateplenie strechy znamená síce ďalšie náklady, no skôr či neskôr to bude treba urobiť.

Je žiaduce, aby s rekonštrukciou súhlasili ak aj nie úplne všetci vlastníci bytov, tak aspoň naprostá väčšina. Skúsenosti totiž hovoria, že stavebný ruch na dome podrobí susedské vzťahy ozajstnej skúške. Všetko podstatné o hlasovaní na schôdzach majiteľov či spravovaní domu je v zákone č. 182 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Spokojnosť pri obnovovaní budovy sa odvíja najmä od kvalít stavebnej firmy, ktorá práce vykoná. Výberu treba venovať veľkú pozornosť. Ak si zhotoviteľa prác nájdu vlastníci vo výberovom konaní, ešte pred podpísaním zmluvy by im mal ukázať stavby, ktoré realizoval.

Firma sa síce postará o všetko – od postavenia lešenia až po stavebný materiál, mala by však tiež dopredu povedať, aký bude postup prác, kto pre ňu pracuje a či jej ľudia majú certifikát na prácu s tým-ktorým zatepľovacím systémom.

Čas, keď je okolo domu všetko hore nohami, môže byť pre niekoho príležitosťou na rekonštrukciu bytu. Na trhu je dnes dosť inšpirácií a kvalitných riešení, aby aj obnova bytu stála za to. Značnej obľube sa pri stvárňovaní interiérov stále teší napr. sadrokartón, a tak si treba len dobre vybrať.

Predvianočné obdobie ponúka pri zveľaďovaní bývania aj veľa námetov, ako si ho ešte viac zútulniť. Niekto sa možno rozhodne pre nový nábytok, pre iného budú tým najlepším vianočným darčekom povedzme obrazy.

Ak sme sa od obnovy domu dostali až k skrášleniu bytu, nie je to samoúčelné. Všetko sa v tomto prípade začína a končí peniazmi. Ak má bytovka pri plánovaní rekonštrukcie už predbežný rozpočet, na jej financovanie si môže vybrať pôžičky od komerčných bánk alebo výhodný úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania s 1-percentným úrokom a so splatnosťou 20 rokov. Všetko závisí od toho, ako sa vlastníci rozhodnú a dohodnú.

Podobné články