Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

11.01.2022, Michal Račko | Bývanie, ceny, financovanie

Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.

Na druhej strane, takmer 60 percent Slovákov neočakáva, že by sa ich príjmy tento rok zvýšili. Štvrtina ľudí však verí, že sa ich celková finančná situácia zlepší. Ako ďalej ukázal prieskum pre spoločnosť Home Credit zo začiatku decembra 2021, viac ako polovica oslovených neplánuje v tomto roku väčšie investície, ako sú rekonštrukcia nehnuteľnosti, kúpa auta či drahších elektrospotrebičov. Ak sa predsa len odhodlajú, financovať to chcú predovšetkým z vlastných úspor.

13b-Depositphotos_4190010_ventil-1-X.jpg

Stúpajúce ceny energií, tovarov a služieb sa premietli aj do očakávaní Slovákov pre začínajúci sa rok 2022. Osem z desiatich účastníkov prieskumu počíta s rastom nákladov na domácnosť. Na druhej strane, len 2 perc. respondentov nepredpokladajú, že stúpnu, a ďalších bezmála 14 perc. si myslí, že sa skôr nezvýšia. Väčšina Slovákov odhaduje, že výdavky z rodinných rozpočtov im vzrastú do 120 eur mesačne, ukázal ďalej prieskum pre Home Credit. Jeden respondent z piatich si myslí, že náklady môžu stúpnuť až do 200 eur.

Graf-1-X.jpg


Väčšina Slovákov neráta s rastom výplaty

Väčší tlak na rodinné rozpočty však nekorešponduje s tým, aké vyhliadky majú Slováci v otázke svojich príjmov. Vyše polovice oslovených neráta s tým, že by sa príjmy ich domácností zvýšili, rozhodne s tým počítajú len deviati zo sto.

Graf-2-X.jpg

Hoci väčšina ľudí neočakáva vyššie príjmy do rodinnej kasy, rast výdavkov budú musieť utiahnuť. Približne štvrtina domácností uvádza, že nebude mať problém vykryť zvýšené náklady aj z doterajších zdrojov, ďalšia pätina by však potrebovala na rastúce výdavky domácností pridať 121 až 200 eur. A je tu aj 11 perc. takých, ktorí by na pokrytie stúpajúcich nákladov potrebovali zvýšiť svoj rozpočet domácnosti o vyše 400 eur.

Ak sa na finančné očakávania Slovákov pozrieme vo všeobecnosti, takmer tretina domácností uvádza, že ich celková finančná situácia bude tento rok rovnaká ako vlani. Zhoršenia sa obáva 35 perc., zlepšenie predpokladá 25 perc. oslovených.

Graf-3-X.jpg


Väčšie investície potiahnu najmä z úspor

Finančná kondícia rodín, ktoré sa musia pripraviť sa vyššie výdavky, sa odzrkadľuje aj v ich plánoch na tento rok. Viac ako polovica neplánuje väčšie investície, napr. rekonštrukciu nehnuteľnosti a kúpu auta či drahších elektrospotrebičov. Ak sa predsa len rozhodnú pre väčšiu investíciu, financovať ju mienia predovšetkým z vlastných úspor (70 perc.); ďalších 13 perc. ľudí by využilo úver a vyše 20 perc. kombináciu pôžičky a úspor.

Graf-4-X.jpg

"Rekonštrukcia bytu alebo domu, kúpa nového či ojazdeného auta alebo drahšieho elektrospotrebiča patrí do kategórie vecí, ktoré ľudia spravidla používajú dlhšie, ako ich splácajú. To patrí medzi základné pravidlá, ktoré klientom vždy radíme pri rozhodovaní, či financovať nákup pôžičkou. Dôležité však je, aby si každý zvážil, či má vo svojom rozpočte dostatočnú rezervu na uhrádzanie mesačnej splátky aj pre prípad neočakávaných problémov s výpadkom príjmu," hovorí Miroslav Zborovský, ombudsman klientov spoločnosti Home Credit.

Nemenej dôležité je podľa neho si tiež dobre zvážiť a vybrať naozaj zodpovedného poskytovateľa úveru. Do úvahy treba brať informácie o všetkých nákladoch, nielen o úrokoch a poplatkoch, ale aj o iných výdavkoch, vrátane pokút a poplatkov súvisiacich s prípadným nesplácaním úveru.

Graf-5-X.jpg

Infografika: Home Credit Slovakia
Foto: Depositphotos

Podobné články