Mladí Slováci by raz chceli hypotéku, no úverovú históriu neriešia

31.10.2021, Michal Račko | Bývanie, ceny, financovanie

Hoci sa mladým Slovákom vo veku 20-25 rokov veľmi zadlžovať nechce, mnohí v tomto veku už majú nejakú skúsenosť s úverom. Najčastejšie si požičali na jazdené auto, dovolenku či zaplatenie vzdelávacieho kurzu.

Viacerí už kupovali aj na splátky, išlo najmä o mobily či notebooky. Dvaja z troch mladých dali prednosť pôžičke od banky, tretina z nich si požičala peniaze v rámci rodiny. Keďže zväčša bývajú ešte u rodičov, spravidla nemajú motiváciu investovať do vybavenia aktuálneho bývania. Na druhej strane však väčšina dvadsiatnikov ráta s tým, že do piatich až desiatich rokov bude riešiť vlastnú hypotéku. Menej už však myslia na dôležitú vec, ktorou je úverová história. Vyplýva to z informácií spoločnosti Home Credit.

8b-bank-note-209104_1920-1-X.jpg


Radšej od banky ako od rodiny, tak to vidia mladí

Keď si mladí Slováci do 25 rokov potrebujú požičať viac ako 800 eur, dve tretiny z nich dávajú prednosť pôžičke od banky. Hlavným dôvodom, ktorý uvádzajú, je dostupnosť aj vyššej sumy, ktorá v rodine často nie je k dispozícii.

Berú do úvahy aj to, že keby sa dostali do problémov so splácaním, zbytočne by to narušilo dobré rodinné vzťahy. Na druhej strane, tretina preferuje požičať si peniaze práve v rámci najbližšej rodiny. V tomto prípade je kľúčovým faktorom to, že spravidla ide o pôžičku bez úrokov, a vrátia teda maximálne toľko, koľko si požičali.


Medzi mladými a staršími veľké rozdiely nie sú

Mladí vo veku od 20-25, ktorí už majú reálnu skúsenosť s úverom, sa pri ňom rozhodovali porovnateľne ako vekom starší ľudia. Podľa zistení Home Creditu brali pritom do úvahy najmä tieto faktory:

  • vyhovujúca splátka (sú presvedčení, že budú mať vždy dosť peňazí na jej splácanie),
  • istota schválenia a dobré podmienky v banke (v porovnávaní sú rovnako konzervatívni/pohodlní ako starší zákazníci),
  • administratívne jednoduchá žiadosť (nemusí byť nutne online, vybavenie na pobočke nie je pre nich zásadným problémom),
  • úroková sadzba,
  • možnosť predčasného splatenia.

Dvadsiatnici, ktorí si už stihli vziať vlastný úver, si najčastejšie požičiavali napríklad na jazdené auto, vysnívanú dovolenku či zaplatenie nejakého vzdelávacieho kurzu. Ďalšia časť mladých má skúsenosť aj s nákupmi na splátky, v rámci ktorých u nich dominovali predovšetkým mobily a notebooky.


Prvú pôžičku je dobré si premyslieť, potom vyskúšať

Keďže ľudia vo veku do 25 rokov väčšinou žijú v domácnosti u rodičov, prípadne v podnájme, ich ochota investovať do vybavenia domu alebo bytu, ktorý nie je v ich vlastníctve, je minimálna. Aj tí, čo doteraz nemajú reálnu skúsenosť so žiadnym úverom, však do budúcnosti počítajú s hypotékou a pôžičkou na drahšie veci, najmä do vybavenia domácnosti, a to v horizonte najbližších piatich až desiatich rokov.

"Vhodným riešením pre mladých ľudí bez úverovej skúsenosti je vyskúšať si pôžičku na nejakom menšom produkte, kde však budú mať väčšie mesačné výdavky, nech sa naučia plánovať a hospodáriť s peniazmi. Dobrým príkladom môže byť trebárs lepší mobilný telefón. Môžu tu zistiť, že dobre nastavené splátky nie sú žiadnym veľkým problémom. Mali by si však požičať od overeného poskytovateľa úveru a dobre si zvážiť svoje možnosti so splácaním do budúcnosti," hovorí Milan Cáder, riaditeľ divízie produktov a marketingu vo firme Home Credit.


Aj dvadsiatnici by mali myslieť na budúcnosť

Hoci mladí zväčša počítajú s tým, že si v budúcnosti budú brať väčšiu pôžičku, budovanie ich úverovej histórie tomu vôbec nezodpovedá. Len zhruba jeden z desiatich mladých vníma dôležitosť úverovej histórie ako plusového parametra pri vybavovaní si hypotéky. Drvivá väčšina nad tým vôbec doteraz nerozmýšľala. Niektorí sú zasa presvedčení, že na získanie hypotéky je úplne jedno, či má žiadateľ pozitívnu alebo nulovú úverovú históriu.

"Mnohí si nechcú brať pôžičky, pretože sa často mylne domnievajú, že nulový zápis v registroch je ideálny. Potom sú však rozčarovaní z toho, že pri žiadosti o hypotéku sú pre banku v podstate nepopísaným listom. Dvadsiatnici by si mali uvedomiť, že o pár rokov, keď budú o niečo starší a budú si chcieť vziať hypotéku, ich úverová história bude pre banku nespornou výhodou. Lepšie podmienky pri úvere im v konečnom dôsledku napokon môžu ušetriť nemálo peňazí. Preto je dobré myslieť na to dopredu," dopĺňa M. Cáder.

Ilustračné foto: Pixabay

Podobné články