Ako sa postarať o psíka na jeseň? Nebezpečenstvá stále číhajú

01.10.2021, Lucia Lelovská | Hobby, relax, voľný čas

Dni sa krátia, listy menia farbu, vonku je čoraz chladnejšie. Príroda nás volá na prechádzky. Je jasné, že aj so psíkom, ak takéhoto priateľa máte doma. Viete však, aké nebezpečenstvá číhajú na vášho štvornohého miláčika?

Habie-1-X.jpg 

Pozor na kliešte

Jar a leto nie sú jediným obdobím v roku, keď na vás a vaše domáce zvieratko číhajú kliešte. V dôsledku otepľovania planéty a sezónnych zmien sú tieto krvilačné potvory aktívne počas celého roku. Potvrdilo to aj 18 odborníkov z celosvetovej iniciatívy Protect Our Future Too, ktorá sa venuje zdraviu domácich zvierat.

Je niekoľko spôsobov, ako môžete na svojom dvore znížiť pravdepodobnosť, že na vášho psíka preskočí kliešť. Prejdite sa po svojom pozemku či záhrade a odstráňte všetky miesta, kde kliešte rady striehnu, napríklad vo vysokej tráve, v hromadách lístia alebo v záhradnom odpade.

60b-shutterstock_97104551-1-X.jpg

Nezabúdajte takisto často kontrolovať kožúštek svojho domáceho maznáčika. Zaobstarajte mu antiparazitárnu ochranu, aby bol chránený počas celého roku. Na výber máte žuvacie tablety pre psov, spot-on prípravky pre psov a mačky s účinkom až tri mesiace či repelentné obojky pre psov.

 

Toxická nemrznúca zmes

V rámci prípravy na zimu si mnohí šoféri na jeseň svojpomocne menia chladivo v motore svojho auta. No pozor: nemrznúca zmes obsahuje etýlenglykol, ktorý má sladkastú vôňu a chuť. Požitie aj malého množstva nemrznúcej zmesi je pre psy aj mačky extrémne toxické a často aj smrteľné.

Medzi príznaky otravy nemrznúcou zmesou patrí nadmerný smäd, zvracanie, ťažké dýchanie, letargia a zhoršená koordinácia. Aj relatívne malé množstvo môže spôsobiť vážne poškodenie obličiek.

Držte preto svojho domáceho maznáčika mimo garáže. Postarajte sa, aby sa vám nemotal pri aute, pretože zmes môže vytekať. Ak váš pes predsa len príde do kontaktu s nemrznúcou zmesou, ihneď s ním choďte k veterinárovi.

Haci-1-X.jpg

 

Chladné počasie a prechádzky

Staršie a chudšie domáce zvieratká pociťujú chlad viac ako ostatné. Bunda, svetrík alebo aj staré tričko ich zahreje počas jesenných a zimných prechádzok. Zároveň svojho vášho psíka po návrate domov poriadne vysušte, aby ste sa vyhli možnému prechladnutiu.

Doma mu dajte na podlahu deku alebo pelech, aby mohol ležať a oddychovať na niečom teplom a mäkkom. Zároveň psíkovi vyberte miesto v teplej a vykúrenej miestnosti, ktorá je dobre izolovaná a bez prievanu. Ak je chlpáč vonku, presvedčte sa, či jeho búda dobre tesní, je izolovaná a neťahá cez ňu studený vzduch. Dajte mu tam navyše teplú, hrubú deku a priebežne kontrolujte, aby nebola vlhká a mokrá.

Pri večerných a nočných prechádzkach je v tomto období dôležité, aby ste vy aj váš psík boli viditeľní pre vodičov, cyklistov a ďalších ľudí. Zaobstarajte si reflexné oblečenie, obojky alebo vôdzky. Môžete tiež použiť blikajúce svetielka, ktoré sa dajú pripevniť na obojky. Pomôžu vám mať psíkov pod dohľadom, keď ste vonku aj potme.

Pre ďalšie rady a tipy navštívte stránku protectourfuturetoo.com/sk/pet-meteo/, kde nájdete digitálnu službu Pet meteo. Platforma sa pripojí k meteorologickej službe, vďaka ktorej zistíte, aké nebezpečenstvá číhajú na vaše domáce zvieratko.

Habie-Haci-1-X.jpg


Pohyb a strava

S tmavými večermi, chladným a vlhkým počasím sú prechádzky s vašimi psíkmi v jesenných a zimných mesiacoch zvyčajne kratšie. To by mohlo zvýšiť riziko priberania. Je dôležité sledovať jeho hmotnosť a príjem potravy. Dodržiavajte odporúčané dávky potravy a vyhýbajte sa tomu, aby ste im nedávali príliš veľa maškŕt. Vyrovnajte ich obmedzený pohyb a cvičenie hraním zábavným domácich hier: nielenže to pomôže vášmu psíkovi s pohybom, ale zároveň to zamestná aj vašu myseľ a poriadne sa zabavíte a zahráte.

Foto: ABC-bývanie.sk, Shutterstock

Podobné články